Data modyfikacji:

Skąd się bierze łupież u kota i jak się go pozbyć?

Łupież u kota to nie tylko problem kosmetyczny. Jego przyczyny mogą być związane z chorobami, ale nie tylko. Za wystąpienie łupieżu u kota odpowiadać może także przewlekły stres, niepełnowartościowa dieta czy nadwaga. Sprawdź, z jakimi chorobami może wiązać się łupież u kota.
kot

Łupież u kota i jego przyczyny

Zauważyłeś, że twój kot ma łupież? Zanim wpadniesz w panikę, najlepiej przyjrzyj się dokładnie swojemu pupilowi, jego otoczeniu i zastanów się, czy coś się ostatnio w jego środowisku zmieniło. Przyczyny łupieżu u kota mogą być tak banalne, jak przesuszenie skóry na skutek nadmiernej wilgotności w mieszkaniu, dlatego warto wykluczyć je w pierwszej kolejności. Co jeszcze może być przyczyną łupieżu u kota?

Otyłość

Bardzo otyłe koty i koty ze znaczną nadwagą mogą mieć trudności z pielęgnacją swojej sierści, w wyniku czego może dochodzić do odparzeń w fałdach skórnych i nadmiernego rogowacenia skóry.

Stres

Krótkotrwały stres, który towarzyszy kotu, np. podczas wizyty u lekarza weterynarii, kończy się zazwyczaj tylko na nagłym, intensywnym linieniu. Jeśli czynniki stresogenne oddziałują jednak na kota dłużej niż kilka-kilkanaście minut (np. przez tydzień, miesiąc lub dłużej), możesz to zobaczyć na jego skórze. Sierść będzie zmatowiona, szorstka i skłonna do wypadania. Naskórek może też złuszczać się nadmiernie, czyli pojawić się może łupież.

Nieprawidłowa dieta

Niepełnowartościowa dieta może być przyczyną matowej, skłonnej do wypadania sierści i skłonności do wystąpienia łupieżu. Upewnij się, że dieta mruczka, którą u niego stosujesz, jest pełnowartościowa. Zadbaj, by była źródłem różnorodnych witamin i biotyny.

Alergia

Przesuszenie skóry z tendencją do rogowacenia naskórka (łupieżu) czy wtórny łojotok tłusty mogą być objawami alergii u kota.

Choroby pasożytnicze

Inwazja pcheł, cheyletieloza czy notoedroza mogą przebiegać z łupieżem. Skóra i sierść są wówczas w gorszej kondycji. Możesz też zauważyć ogniska wyłysień, strupki, zaczerwienienia, łuski czy rumień skórny.

Grzybica skóry

Infekcja grzybicza skóry jest wywoływana przez dermatofity. Przeważnie chorują koty starsze, który mają osłabioną odporność lub inne, których układ immunologiczny nie pracuje prawidłowo. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj poprzez kontakt (bezpośredni lub pośredni) z zarodnikami.

Uwaga! Grzybica jest zoonozą, co oznacza, że możesz zarazić się nią od kota, dlatego zachowuj wszystkie środki ostrożności.

Nadczynność tarczycy

Diagnozowana jest najczęściej u starszych kotów (powyżej 10. roku życia), ale może też wystąpić u młodszych mruczków. To choroba metaboliczna, która wiąże się nadprodukcją hormonów tarczycy. Objawy są niespecyficzne. Sierść kota może wypadać, może być matowa i szorstka, ale może też mieć tendencję do nadmiernego rogowacenia, czyli łupieżu.

Leczenie łupieżu u kota

Leczenie należy rozpocząć od ustalenia przyczyny nadmiernego rogowacenia naskórka. To bardzo ważny krok, ponieważ leczenie łupieżu „na oślep” nie jest dobrym pomysłem.

Wyeliminuj wszystkie czynniki stresogenne, jeśli możesz, nie podawaj kotu nowych przysmaków (trzymaj się starej karmy lub wprowadź karmę hipoalergiczną czy dietę eliminacyjną, jeśli tak zalecił lekarz weterynarii) oraz zadbaj o prawidłową wilgotność w swoim mieszkaniu.

Sprawdź w książeczce zdrowia kota, kiedy ostatnio był odrobaczany i kiedy zastosowano u niego środki ochrony przeciw pasożytom zewnętrznym.

Autorka: Natalia Ciszewska