Data publikacji:

Opieka nad kotem po zabiegu chirurgicznym – jak pomóc kotu w powrocie do zdrowia? 

Jak przygotować dom dla kota po kastracji? Czy to normalne, że kot ślini się po zabiegu? Poznaj objawy bólu u kota i dowiedz się, jak opiekować się zwierzęciem w trakcie rekonwalescencji po operacji.
opieka nad kotem po operacji

Jak przygotować dom na powrót kota po operacji?

Przed przywiezieniem kota do domu po sterylizacji (kastracji) trzeba przygotować spokojne i bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł odpocząć. Idealnie sprawdzi się cicha, ciepła przestrzeń z wygodnym legowiskiem. Pamiętaj, że kot może być jeszcze zmęczony po narkozie, więc zadbaj o jego komfort i bezpieczeństwo.
Usuń wysokie przedmioty, jeśli masz taką możliwość. Kotki od razu po kastracji nie powinny skakać czy wspinać się po wysokich drapakach. 

Jak monitorować zdrowie kota po zabiegu chirurgicznym?

Narkoza u kota

Leki znieczulające dla kota dobierane są indywidualnie. Ich ilość i rodzaj zależy przede wszystkim od wieku zwierzęcia, masy ciała, celu zabiegu chirurgicznego i chorób towarzyszących zwierzęcia, np. niewydolności nerek czy niewydolności serca.
Leki znieczulające (usypiające) mogą być podawane podskórnie, domięśniowo, dożylnie lub w formie gazu za pomocą rurki umieszczonej w gardle. Zachowanie kota po kastracji trzeba monitorować od razu po zabiegu, ale też kontynuować w domu.

Opieka po kastracji kota

Trochę inaczej jest w wypadku sterylizacji kotki. Rekonwalescencja kotki po sterylizacji (kastracji) jest bardziej skomplikowana w porównaniu z rekonwalescencją kocura po kastracji. Kotki mają kilkucentymetrową zszytą ranę pod pępkiem lub z boku ciała, w zależności od techniki kastracji. Oznacza to nie tylko ranę w skórze, ale też w linii białej lub w mięśniach brzucha. Kotka potrzebuje około dwa tygodnie, by wszystkie tkanki się prawidłowo zrosły. Kocury po kastracji mają jedną lub dwie rany w mosznie, które nie potrzebują szwów. 
Współczesna opieka weterynaryjna skupia się na leczeniu bólu pozabiegowego. Stąd zarówno kocurki, jak i kotki dostają leki przeciwbólowe, które musisz im podawać przez kilka dni po zabiegu.
Koty nie mogą lizać czy drapać się po ranie, dlatego muszą mieć kołnierz ochronny lub fartuszek pooperacyjny dla kota, tzw. body dla kota. Fartuszek sprawdzi się dla kotek.
Koniecznie kontroluj ranę pooperacyjną przynajmniej dwa razy dziennie lub częściej, jeśli lekarz weterynarii tak zalecił. 
Możesz kupić sól fizjologiczną w aptece i sterylne kompresy, które przydarzą się do przemywania rany, jeśli ta się zabrudzi.

Karmienie kota po kastracji

Mruczek zaraz po operacji może czuć mdłości, dlatego to nie jest dziwnego, jeśli nie jest zainteresowany jedzeniem przez kilka godzin po wybudzeniu. Jeśli kot nie ma apetytu po około 24 godzinach po kastracji, to należy koniecznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Pierwszy posiłek po kastracji nie powinien być obfity. Dobrym pomysłem jest podanie kotu mokrej karmy lub niewielkiej ilości suchej karmy.

Oznaki bólu u kota

  • Zmiany w zachowaniu, w tym ospałość, niechęć do podnoszenia się.
  • Bolesność przy dotykaniu okolicy rany.
  • Zwiększona lub zmniejszona aktywność kota, np. częste zrywanie się i bieganie po domu.
  • Zmiany w nawykach toaletowych – kot unika kuwety, oddaje mocz poza nią lub ma trudności w załatwianiu swoich potrzeb.
  • Pogorszenie stanu sierści i skóry.
  • Brak apetytu, nagłe chudnięcie lub przybieranie na wadze.
  • Szwy u kota po sterylizacji (kastracji)

    Lekarze weterynarii używają dwóch rodzajów szwów – wchłanialnych, czyli takich, które znikną samoistnie i nie trzeba ich usuwać, oraz niewchłanialnych, które trzeba zdjąć. Weterynarz poinformuje cię, jaki rodzaj materiału został użyty do zszycia rany i czy należy zdjąć szwy po wygojeniu rany (zazwyczaj po 10–14 dniach).

    Co powinno znajdować się w apteczce dla kota po operacji?

    Co musi znajdować się w apteczce pierwszej pomocy dla kota? Oprócz środków pierwszej pomocy, niezbędne są także produkty, które zapewnią ci ochronę podczas udzielania pomocy zwierzęciu. Czy potrzebne będzie ubranko pooperacyjne dla kota?

    Rękawiczki lateksowe w odpowiednim rozmiarze

    Mogą to być pojedyncze sztuki lub wręcz całe opakowanie. Możesz też kupić rękawiczki sterylne, które będzie można szybko założyć w sytuacji zagrażającej zdrowiu lub życiu pupila. Lepiej kupić rękawiczki za duże niż za małe, ponieważ trudniej się je zakłada, jeśli ręce są spocone lub mokre, np. po umyciu. 

    Środki odkażające na bazie alkoholu lub chlorheksydyny

    Środek antyseptyczny dla kota może być dostępny w postaci płynu, aerozolu lub sprayu. Warto wybrać produkt, który nie zawiera agresywnych substancji chemicznych, a jednocześnie skutecznie eliminuje bakterie, wirusy i grzyby. Środek powinien być bezpieczny do stosowania na skórze. 

    Materiały opatrunkowe

    Sterylne gazy w różnych rozmiarach, bandaż uciskowy, kompres, plaster na rolce i nożyczki warto mieć w każdej apteczce. Dobrze też mieć w apteczce małe skarpetki dla kotów i plastikowe osłonki na łapki, z których możesz skorzystać w przypadku zranienia opuszki lub uszkodzenia pazurów. 

    Butelka z wodą niegazowaną

    Taka woda może przydać się do przemycia rany pupila, ale też do podania do picia. Pamiętaj, by wybrać wodę z długą datą przydatności do spożycia. Butelka powinna być szczelnie zamknięta. Nie wkładaj do apteczki butelki, która już została otwarta.

    Pęseta i urządzenie do wyciągania kleszczy

    Pęseta przyda się na pewno, jeśli musisz oczyścić jakąś ranę z nieczystości lub np. usunąć źdźbło trawy, które wbiło się pupilowi w opuszkę. Oczywiście, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem weterynarii, który profesjonalnie zajmie się problemem, ale w sytuacjach krytycznych przydaje się mieć sprzęt w domu.
    Przyrządy do wyciągania kleszczy u kota:
  • pęseta do wyciągania kleszcza,
  • lasso (pętla) do wyciągania kleszcza,
  • pompka do wyciągania kleszcza (anty-kleszcz),
  • preparat zamrażający kleszcza.
  • Koc termiczny i ręcznik

    Koc termiczny przyda się, jeśli podejrzewasz, że wewnętrzna temperatura ciała pupila jest obniżona. Dobrze, jeśli znajdzie się w apteczce także mały, czysty ręcznik, który może przydać się do wytarcia ciała pupila z wody lub innej substancji albo do owinięcia przestraszonego zwierzaka, by go uspokoić i móc lepiej chwycić.

    Kołnierz plastikowy z regulacją obwodu wokół szyi

    Najbardziej uniwersalny będzie na pewno mały plastikowy kołnierz, z którego możesz skorzystać w przypadku, gdy mruczek ma ranę, którą chce lizać lub podgryzać. Ważne, by kołnierz nie był założony zbyt ciasno. Taki kołnierz możesz dopasować do obwodu szyi za pomocą gazy lub regulowanej obroży. W kołnierza możesz też skorzystać, jeśli pupil zachowuje się agresywnie w stosunku do ciebie lub innych.
    Kaganiec dla kota raczej się nie sprawdzi. Pamiętaj, by nie zakładać nic wokół pyska, jeśli pupil ma trudności z oddychaniem.

    Termometr doodbytniczy

    Najlepszym termometrem będzie ten dla dzieci z miękką końcówką na końcu. Dobrze, jeśli w apteczce znajdzie się też wazelina lub inny środek poślizgowy, który ułatwi wprowadzenie termometru do odbytu. Inne termometry, które mierzą temperaturę skóry na wysokości czoła czy w uchu, nie sprawdzą się u kotów. Termometru nie wolno też wprowadzać do jamy ustnej pupila. Przestraszony czworonóg może pogryźć końcówkę termometru, co nie tylko grozi uszkodzeniem produktu, ale też złamaniem zębów. 

    Węgiel aktywny dla kota

    Węgiel aktywny może być stosowany, jeśli podejrzewasz, że pupil polizał lub zjadł coś, co może mu w jakiś sposób zaszkodzić. Z węgla aktywnego warto skorzystać, jeśli pupil polizał tulipany czy pogryzł liście monstery. Pamiętaj, by przed podaniem węgla aktywnego skontaktować się z lekarzem weterynarii.
    W przypadku połknięcia czekolady, zjedzenia kawy czy lilii lekarz weterynarii może zalecić wywołanie wymiotów w pierwszej kolejności, przed podaniem węgla.

    Szczotka do wyczesywania sierści dla kota

    Może to być zwykła szczotka dla kota lub grzebień z rzadko rozstawionymi ząbkami. Ze szczotki warto korzystać codziennie, ale jeśli masz kota niewychodzącego z krótką sierścią i nie widzisz potrzeby, by używać szczotki każdego dnia, to jej stałe miejsce może być w apteczce.

    Jakie objawy powinny nas zaniepokoić po operacji kota?

    Za mdłości po operacji może odpowiadać narkoza u kota. Powikłania po narkozie u kota dotyczące przewodu pokarmowego to ślinienie się, brak apetytu, wymioty i biegunka.
    Jeśli kot leży, nie reaguje lub jest bardzo osłabiony, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Reaguj, jeśli podejrzewasz, że mruczek nie ma się dobrze.
    Zdjęcie: Envato Elements