Data publikacji:

Zaburzenia trawienia u kotów – objawy, przyczyny i leczenie 

Czy biegunka i wymioty u kota to powód do niepokoju? Kiedy należy udać się do weterynarza, jeśli kociak wymiotuje? Czy odruch wymiotny u kota bez wymiotów jest normalny? Poznaj przyczyny wymiotów u kota. Dowiedz się, jak leczyć biegunkę i zatwardzenie. Sprawdź, jak wygląda zdrowa kocia kupa.
problemy trawienne u kotów

Jakie są najczęstsze zaburzenia trawienia u kotów?

Do najczęstszych zaburzeń trawiennych u kotów zalicza się biegunkę, wymioty i zatwardzenie. Niestety, przyczyny takich objawów mogą być różne, dlatego najlepiej udać się z pupilem na wizytę do weterynarza, który zbada zwierzaka i odpowiednio zdiagnozuje problem.
Przyczyny problemów żołądkowo-jelitowych u kotów:
  • ostre zapalenie żołądka i jelita cienkiego,
  • ostre zapalenie okrężnicy,
  • przewlekła enteropatia lub nieswoiste zapalenie jelit,
  • pasożyty przewodu pokarmowego,
  • ciało obce w przewodzie pokarmowym,
  • grzybica przewodu pokarmowego,
  • nowotwory układu pokarmowego,
  • zapalenie trzustki,
  • nietolerancja układu pokarmowego,
  • zaburzenia metaboliczne,
  • zatrucia,
  • skręt jelit lub wgłobienie,
  • zapalenie otrzewnej,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroba lokomocyjna,
  • silny stres,
  • zatwardzenie.
  • Dlaczego kota wymiotuje po jedzeniu?

    Pojedyncze wymioty u kotów są często konsekwencją zbyt łapczywego jedzenia lub podrażnienia żołądka włosami połkniętymi podczas pielęgnacji czy na skutek zjedzonej trawy. Jeżeli jednak takie epizody wymiotowania jedzeniem pojawiają się stale i nie stwierdza się ich korelacji z rodzajem pokarmu, powinien to być powód do niepokoju dla opiekuna kotka. 
    W przypadku sporadycznych wymiotów bez wyraźnej przyczyny (zmiana karmy, pasożyty, kule włosowe itp.) powinna zostać wdrożona dokładna diagnostyka.

    Jak rozpoznać zaburzenia trawienia u kota? 

    Konsystencja kociej kupy

    Kał kota powinien być zbity. Może mieć postać jednolitej masy kałowej, ale może też mieć charakter segmentowany. Ważne, by nie znajdowały się w nim niestrawione resztki pokarmowe. Najczęstszą zmianą, którą obserwują zatroskani opiekunowie zwierząt, jest właśnie zmiana konsystencji stolca kotka – kał jest wówczas zbyt suchy lub wręcz przeciwnie, zbyt rzadki.

    Biegunka u kota – przyczyny. Jak wygląda rozwolnienie u kota?

    Biegunka jest powodowana najczęściej przez infekcje wirusowe lub bakteryjne, stres, nagłą zmianę karmy, zjedzenie niejadalnych lub trujących przedmiotów czy zaburzenia pracy niektórych narządów wewnętrznych. Inne przyczyny to pasożyty, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Jednorazowa biegunka u kota raczej nie powinna być powodem do niepokoju, ale jeśli utrzymuje się przez kilka dni, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Rozwolnienie u kota może zagrażać zdrowiu i życiu zwierzęcia, bo doprowadza do odwodnienia organizmu.

    Zatwardzenie u kota

    O zatwardzeniu u mruczka mówimy wtedy, gdy ten nie załatwił się od 2–3 dni lub często próbuje oddać stolec, ale niestety bez większych efektów. Pupil może wówczas popiskiwać, miałczeć i przyjmować skuloną pozycję. Obrys brzucha kotka może być wówczas powiększony. Zalegające masy kałowe są twarde, najczęściej można je wyczuć podczas omacywania jamy brzusznej.

    Pasożyty w kupie kota

    Część z nich, np. glisty u kota, możesz dostrzec w kale zwierzęcia gołym okiem w całości. Inne, np. tasiemce u kota, mogą być widoczne w formie pojedynczych członów, które przypominają ziarenka ryżu. Niestety, nie wszystkie pasożyty wewnętrzne u kotów zobaczysz bez mikroskopu.

    Kolor kociej kupy

    Kolor kociej kupy powinien być brązowy lub gliniastożółty. Czerwona, czarna czy żółta kupa kota jest sygnałem, że coś niedobrego może dziać się z twoim pupilem. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na wizytę, jeśli kolor stolca kota ostatnio się zmienił.

    Zapach kociej kupy

    Zapach kału zależy od wielu czynników, między innymi od rodzaju karmy, którą pupil zjada, oraz od stanu jego przewodu pokarmowego – mikrobiomu jelitowego oraz od tego, czy mruczek przyjmuje jakieś leki przewlekle. 
    Koty, które jedzą dużo surowego mięsa (dieta BARF dla kota), mogą oddawać stolec o nieco bardziej intensywnym zapachu, ale jest to normalne dla tej diety. Bardzo intensywny zapach kupy kota jest też typowy dla diety bogatej we włókno surowe (błonnik).

    Jak często kot powinien się załatwiać?

    Koty powinny oddawać stolec raz lub kilka razy dziennie.

    Leczenie i zapobieganie zaburzeniom trawienia u kotów 

    Leczenie schorzeń układu pokarmowego u kota zależy oczywiście od przyczyny problemu. Nie warto leczyć kotka na własną rękę. Warto udać się do lekarza weterynarii na wizytę, by jak najszybciej pomóc mruczkowi. 
    Zapobieganie zaburzeniom trawienia u kotów także bazuje na poznaniu przyczyny problemu i jej unikaniu. W przypadku kotów z nietolerancją niektórych białek, np. białek kurczaka, profilaktyka będzie polegać na unikaniu podawania karmy z dodatkiem kurczaka. W przypadku kotów z chorobą autoimmunologiczną układu trawiennego warto jest uzupełniać dietę dodatkiem włókna i przestrzegać ścisłej diety hipoalergicznej lub innej, którą zalecił lekarz weterynarii. W przypadku niedoboru witaminy B12 czy kwasu foliowego należy kontynuować suplementację zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

    Co na biegunkę dla kota?

    Spróbuj z łagodną dla przewodu pokarmowego karmą, np. Hill’s, Royal Canin czy Purina. Warto stosować też prebiotyki przynajmniej dwa razy dziennie. Mruczek powinien mieć również stały dostęp do świeżej wody.
    Pamiętaj! Jeśli twój mruczek ma biegunkę, wymiotuje, nie może się załatwić i jego samopoczucie jest do tego obniżone lub ma inne niepokojące objawy, to koniecznie jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
    Zdjęcie: Envato Elements