Data publikacji:

Problemy z układem moczowym u psów – jak je rozpoznać i leczyć? 

Jakie są choroby układu moczowego u psa? Czy objawy zapalenia pęcherza u psa można pomylić z zatrzymaniem moczu? Zobacz, jak leczyć zapalenie układu moczowego u psa. 
zapalenie pęcherza u psa

Objawy schorzeń układu moczowego u psów

  • Częstomocz
  • Ogólny niepokój i rozdrażnienie
  • Obecność krwi w moczu lub silny, nieprzyjemny zapach moczu
  • Popuszczanie u psa pomimo dobrego wychowania
  • Oddawanie niewielkich ilości moczu
  • Przygarbiona postawa lub skomlenie podczas mikcji
  • Jakie są najczęstsze problemy z układem moczowym u psów? 

    Kamienie moczowe u psa

    Kamica dotyczy zarówno nerek, jak i pęcherza moczowego. Kamienie moczowe mogą wystąpić u psów wszystkich ras, chociaż niektóre rasy są predysponowane do kamicy, np. dalmatyńczyki. 

    Zapalenie układu moczowego u psa

    To najczęstsza przyczyna schorzeń układu moczowego. Zapalenie często jest na tle bakteryjnym, ale może też być na skutek osadu, jak i idiopatyczne (bez znanej przyczyny). Zapalenie układu moczowego u psów jest bolesne i nie należy ignorować objawów.

    Nowotwory układu moczowego

    Nowotwory mogą dotyczyć pęcherza moczowego, cewki moczowej, moczowodów i nerek. Zmiany mogą być łagodne lub złośliwe.

    Zatrzymanie moczu

    Piasek czy osad może utknąć w świetle cewki moczowej uniemożliwiając swobodny przepływ moczu. Zwierzę nie jest w stanie wówczas oddać moczu. To sytuacja zagrażająca życiu, której absolutnie nie wolno ignorować.

    Nietrzymanie moczu

    Występuje najczęściej u suk, szczególnie po kastracji, ale może dotyczyć też samców. Może to być spowodowane osłabieniem mięśni zwieracza lub innymi problemami układu moczowego.

    Choroby nerek

    Niewydolność nerek, wodonercze, policystyczna choroba nerek to najczęstsze schorzenia (oprócz nowotworów) nerek u psów u kotów.

    Kamienie nerkowe u psów – przyczyny i objawy

    Kamica moczowa jest zaburzeniem pracy dróg moczowych, w tym nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej. Na skutek tego zaburzenia z drobnych kryształków odkłada się osad, który popularnie nazywany jest piaskiem. Piasek wraz z upływem czasu przybiera na masie. Te większe struktury nazywa się kamieniami moczowymi. Zarówno piasek, jak i kamienie drażnią ścianki dróg moczowych, wywołując stany zapalne i bolesność. 
    Kamienie czy piasek mogą znajdować się zarówno w nerkach lub jednej nerce, jak i w pęcherzu moczowym. Objawy są podobne do objawów zapalenia pęcherza. W przypadkach całkowitego lub częściowego zatkania dróg moczowych może dojść do zatrzymania moczu. Objawy są wówczas bardzo ostre. Częste objawy kamicy u psa to brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie psa. Pies próbuje robić siku, ale nie jest w stanie przez kamień lub kamienie, które utknęły w cewce moczowej. 

    Rodzaje kamieni układu moczowego u psów

  • Trójfosforany amonowo-magnezowe, czyli tzw. struwity – spotyka się je najczęściej, tworzą się w zasadowym pH moczu i są rozpuszczalne w kwaśnym pH.
  • Szczawiany wapnia, czyli tzw. oksalaty – tworzą się na skutek nadmiaru wapnia w diecie oraz przyjmowania niektórych leków (wit D, glikokortykosteriody, sole sodowe, niektóre leki moczopędne).
  • Kamienie moczanowe – charakterystyczne dla dalmatyńczyków. Tworzą się w wyniku upośledzenia układu transportującego kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów.
  • Kamienie cystynowe powstają na skutek wrodzonego zaburzenia wchłaniania cystyny oraz innych aminokwasów w kanalikach nerkowych.
  • Kamienie krzemianowe – powstają na skutek nadmiaru krzemu w diecie.
  • Kamienie mieszane
  • Co na układ moczowy dla psa?

    Vet Expert RenalVet Preparat na nerki dla kotów i psów

    Preparat wspomagający, polecany dla psów i kotów z objawami przewlekłej niewydolności nerek. 

    Vetoquinol Rubenal 300 mg 

    To dietetyczny preparat z wyciągiem z rzewienia lekarskiego dla psów i kotów wspomagający funkcje nerek. Jest to jedyny preparat o właściwościach przeciw zwłóknieniowych, spowalniających progresję PNN. Ponadto spowalnia wzrost poziomu kreatyniny, pobudza apetyt, stabilizuje masę ciała, zmniejsza białkomocz, poprawia jakość życia, usprawnia perystaltykę jelit.

    VEBIOT Nefroloxan Dog

    Preparat dla kotów i psów wspomagający prawidłowe odżywianie, w szczególności dla zwierząt z zaburzeniami czynności nerek.

    Vetfood L-Methiocid

    L-Methiocid to produkt wspomagający funkcjonowanie układu moczowego i ograniczający ryzyko wystąpienia kamicy struwitowej.

    DOLFOS UrinoMet Mini dla kotów i małych psów 

    DOLFOS UrinaryMet Mini jest specjalnie opracowanym preparatem dla psów i kotów, który zawiera L-Metioninę – aminokwas o właściwościach zakwaszających mocz.

    VETOQUINOL Ipakitine Preparat witaminowy wspomagający funkcjonowanie nerek 

    Ipakitine zawiera chitosan, który wiąże i usuwa toksyny mocznicowe. Toksyny mocznicowe są współodpowiedzialne za postępujące upośledzenie funkcji nerek. Ipakitine zawiera węglan wapnia, mający zdolność wiązania i usuwania fosforanów występujących w pokarmie mięsnym oraz we krwi.

    Jak diagnozować infekcje pęcherza u psa? 

    Podstawą diagnostyki jest badanie moczu u psa. Takie badanie pozwala sprawdzić różne parametry, w tym obecność ketonów, bilirubiny, krwi, glukozy, białych krwinek, kryształów, bakterii i innych. To podstawa diagnostyki zapalenia pęcherza moczowego u psa.
    Posiew moczu u psa jest wskazany, jeśli w moczu znajdują się bakterie lub podejrzewa się ich obecność. Wynik posiewu pozwala dobrać odpowiedni antybiotyk. 

    Zapalenie pęcherza u psa – leczenie

    Leczenie polega na podaniu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Antybiotyk jest podawany w przypadku zapalenia na tle bakteryjnym. Istotne jest podawanie pupilowi dużych ilości płynów. Dobrym pomysłem może być stosowanie suplementów diety dla psów z nawracającymi zapaleniami pęcherza.
    Zapalenie pęcherza u psa należy leczyć i nie wolno ignorować niepokojących objawów. 

    Leczenie problemów z układem moczowym u psów 

    Leczenie schorzeń układu moczowego zależy przede wszystkim od przyczyny problemu. Antybiotyk dla psa na zapalenie pęcherza nie sprawdzi się, jeśli głównym problemem są kamienie moczowe czy nowotwór w okolicy pęcherza moczowego. 
    Zdjęcie: Envato Elements