Data publikacji:

Jak zapobiegać problemom z uzębieniem u starszych psów?

Regularne kontrole stomatologiczne i codzienne mycie zębów to podstawa dbania o zdrowie jamy ustnej psów. Sprawdź, jak myć zęby u psa i jak często należy to robić. Dowiedz się, dlaczego starsze psy często cierpią na schorzenia jamy ustnej. 
zęby psa seniora

Dlaczego starsze psy mają problemy z zębami? 

Kamień nazębny, resztki pokarmowe między zębami i osad to najczęstsze przyczyny chorób przyzębia, które wpływają na zdrowie zębów. Ilość kamienia nazębnego zwiększa się wraz z wiekiem, jeśli ten wraz z osadem nie jest regularnie usuwany, dlatego zęby psich seniorów często są w złym stanie. Dlatego usunięcie kamienia nazębnego u psa powinno się odbywać regularnie.
Inną kwestią są złamania zębów, które mogą być przyczyną wtórnych zakażeń bakteryjnych. Próchnica zębów u psa nie jest zjawiskiem popularnym i wynika to z braku enzymu w jamie ustnej, który jest w stanie rozkładać cukry na cukry proste. 

Regularne przeglądy stomatologiczne u starszych psów 

Każdy pies raz do roku powinien być zbadany przez lekarza weterynarii przy okazji szczepienia lub częściej, jeśli istnieje taka potrzeba. Podczas takiej rutynowej wizyty można szybko wyłapać pierwsze schorzenia jamy ustnej i zaplanować leczenie.
Podstawowy przegląd stomatologiczny polega na zbadaniu jamy ustnej pupila. Chodzi tutaj nie tylko o same zęby, ale także o dziąsła i inne błony śluzowe w jamie ustnej, migdałki, język i gardło. Weterynarz może też zalecić badania dodatkowe, szczególnie RTG zębów z ewentualnymi ekstrakcjami w razie potrzeby. 
Jak często badać zęby psa? To zależy i wymaga indywidualnej oceny lekarza weterynarii. Można jednak przyjąć, że zdrowy pies powinien mieć robiony podstawowy przegląd stomatologiczny raz do roku.

Suplementy wspierające zdrowie jamy ustnej psów

Na rynku znajdziesz wiele suplementów, których producenci obiecują wsparcie zdrowia jamy ustnej.
Niestety, żadne produkty nie zastąpią regularnego szczotkowania zębów. Wiele z nich mogą być nawet szkodliwe i uszkadzać szkliwo, dlatego zanim zakupisz jakiś produkt do usuwania kamienia nazębnego czy inny produkt, który ma wzmacniać zęby, koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii i zapytaj, czy dany produkt będzie odpowiedni dla twojego pupila.
Podstawą wspierania zdrowia jamy ustnej powinno być codzienne mycie zębów. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo zakupić dodatkowe suplementy, ale nigdy zastępuj szczotkowania suplementacją. 

Preparaty na kamień nazębny u psa. Jakie produkty stosować?

  • Żele do jamy ustnej psa – żele, których skład opiera się na chlorheksydynie, mogą być polecane po zabiegach stomatologicznych. 
  • Proszek do wody przeciw kamieniowi nazębnemu – taki produkt należy dodać do wody pitnej pupila. Brakuje jednak dowodów na jego skuteczność.
  • Proszek/granulki do karmy przeciw kamieniowi nazębnemu – taki produkt należy dodać do karmy pupila. Brakuje jednak dowodów na jego skuteczność. Granulki mogą powodować uszkodzenie szkliwa.
  • Naturalne gryzaki dla psa na zęby – ich stosowanie pozwoli zaspokoić potrzebę żucia i gryzienia, dlatego warto z nich korzystać. Musisz jednak wiedzieć, że gryzienie naturalnych gryzaków nie zastąpi szczotkowania zębów.
  • Pamiętaj! Skuteczność większości produktów, których producent obiecuje zmniejszenie kamienia nazębnego, jest wątpliwa i żaden z nich nie zastąpi regularnego mycia zębów.

    Jak dieta wpływa na stan zębów starszego psa? 

    Mokra karma dla psów osiada na zębach bardziej niż twarde granulki suchej karmy, dlatego pupile, których dieta opiera się głównie na miękkich produktach, szczególnie powinny mieć regularnie szczotkowane zęby. 

    Jak myć zęby psa? Szczotkowanie zębów u psa

    Jak myć zęby psu? Pierwszym krokiem jest przyzwyczajenie psa do dotyku człowieka w obrębie pyska. Część zwierząt nie ma z tym żadnych problemów, jednak niektóre mogą się tym dotykiem stresować. Wyciągnij rękę w kierunku pyska i od razu podaj mu smakołyk. Bardzo ważne, by smakołyk podać pupilowi bez zwłoki, by mógł skojarzyć gest wyciągniętej dłoni i dotyku z nagrodą. 
    Jeżeli pies na to pozwala, dotknij jego pyska i podaj mu nagrodę. Kolejnym etapem jest dotykanie fafli, czyli górnych warg, i podnoszenie ich w celu uwidocznienia zębów. Oczywiście na każdym etapie, kiedy pupil jest spokojny, należy go nagrodzić. Możesz teraz zacząć przyzwyczajać zwierzę do nowych narzędzi – podaj mu do powąchania szczoteczkę i pastę. 
    Jeśli pupil będzie chciał powąchać szczoteczkę czy nawet delikatnie ją podgryźć, pozwól mu na to i nagródź go. Wybierz pastę o smacznym, mięsnym smaku lub taką, która na neutralny smak. Możesz dać ją zwierzęciu do spróbowania za pomocą szczoteczki. Pies, który jest oswojony z dotykaniem pyska, odsłanianiem zębów, zapachem szczoteczki i smakiem pasty do zębów dla psów, jest gotowy do rozpoczęcia czyszczenia zębów. Nałóż niewielką ilość pasty na szczoteczkę i szczotkuj powierzchnię zębów kolistymi ruchami. 
    Na początku możesz czyścić zęby szybko i niestarannie. Chodzi przede wszystkim o to, by przyzwyczaić czworonoga do ingerencji w jamie ustnej, i ze szczotkowania zębów zrobić codzienny rytuał. Pupil z czasem będzie coraz cierpliwiej znosił mycie zębów. Kiedy będzie stał spokojnie, możesz wydłużyć czas szczotkowania i popracować nad techniką, by czyścić zęby dokładniej. Pamiętaj także o umyciu przedtrzonowców i trzonowców, które znajdują się w jamie ustnej nieco głębiej niż inne zęby.
    Szczotkowanie zębów nie tylko odświeża oddech, ale zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób przyzębia i odkładania się kamienia na powierzchni zębów. Żadna karma dla psa na kamień nazębny nie zastąpi szczotkowania.
    Zdjęcie: Envato Elements