Tauryna jest jednym z aminokwasów, który musi być dostarczany kotom wraz z pożywieniem. Jego niedobór jest groźny dla zdrowia i życia mruczków. Zastanawiasz się, jak zapobiegać niedoborowi tauryny u kota? Dowiedz się, ile tauryny potrzebuje twój pupil, jakie są objawy jej niedoboru i jak ją podawać kotom.
Tauryna (kwas 2-aminoetanosulfonowy) to organiczny związek, który należy to grupy aminokwasów biogennych. Gromadzi się w narządach wewnętrznych kotów, szczególnie w wątrobie, sercu, mózgu oraz w mięśniach szkieletowych i w siatkówce.
Tauryna to jeden ze związków, który bezwzględnie musi być dostarczany z pożywieniem, ponieważ mruczki nie są w stanie go samodzielnie zsyntetyzować. Właśnie dlatego tak ważna jest, jaka karma dla kota będzie przez ciebie wybrana.
Karmy premium dla kotów i tzw. karmy super premium są pełnowartościowe. Oznacza to, że podane w odpowiedniej dawce (podanej na opakowaniu przez producenta) są w stanie zaspokoić wszystkie potrzeby kota, w tym szczególnie jego zapotrzebowanie na taurynę.
Tauryna jest jednym ze związków, który korzystnie wpływa na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego mruczków, dlatego jego niedobór jest groźny nie tylko dla dorosłych kotów, ale też dla wszystkich młodych i nienarodzonych kociąt.
Do najczęstszych objawów niedoboru tauryny należy:
Dzienne zapotrzebowanie kota na taurynę wynosi około 200-500 miligramów, w zależności od jego masy ciała.
Lista produktów bogatych w taurynę:
Najlepsze, co możesz zrobić dla swojego czworonoga, to kupić mu karmę pełnowartościową, która będzie dostarczać zwierzakowi dostateczną ilość tauryny każdego dnia. Nie musisz suplementować dodatkowo diety kota, jeśli ten jest zdrowy i lekarz weterynarii tego nie zalecił.
Sytuacja może wyglądać nieco inaczej, jeśli samodzielnie przygotowujesz posiłki dla kota w domu. Wówczas to dietetyk specjalizujący się w żywieniu psów i kotów podejmuje decyzję o ewentualnej suplementacji diety tauryną. Ma to miejsce w przypadkach, gdy kot (z różnych przyczyn) nie może przyjmować produktów bogatych w taurynę.
Tauryna dla kota jest dostępna w placówkach weterynaryjnych oraz dobrych sklepach zoologicznych (także tych internetowych). Możesz ją dostać zarówno w postaci kapsułek, przysmaków, jak i specjalnych past.
Pamiętaj! Nigdy nie podawaj tauryny kotu na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Suplementacja tego aminokwasu powinna być stosowana u kotów, u których stwierdzono niskie stężenie tauryny lub u których lekarz weterynarii podejrzewa jej niskie stężenie na podstawie wywiadu, badania klinicznego i ewentualnych wyników badań dodatkowych.
Cena tauryny dla kota waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych, w zależności od formy produktu, jego ilości oraz stężenia tauryny.