Data modyfikacji:

Jak i czym karmić kota?

Czym karmić kota, a czym małe kocięta? Jaka karma dla kota będzie lepsza: mokra czy sucha? Dowiedz się, jak karmić koty w różnym wieku. Sprawdź, na czym polega dieta BARF i poznaj rodzaje mokrych karm dla mruczków.

czym karmić kota

Czym karmić kota? Mokra karma

Mokra karma dla kotów w saszetkach, puszkach czy tackach powinna stanowić podstawę żywienia kotów domowych. Ten rodzaj pokarmu charakteryzuje się wysoką zawartością wody, co z punktu widzenia ochrony dróg moczowych ma korzystny wpływ na zdrowie kotów. Mruczki z natury piją małe ilości wody.

Mokra karma dla kotów jest zbilansowanym źródłem wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju składników odżywczych. Zawiera nie tylko odpowiednią proporcję białek, lipidów i cukrów, ale też niezbędne witaminy oraz makro- i mikroelementy.

Musisz jednak wiedzieć, że karma jest karmie nierówna. Podstaw na karmę premium lub super premium, która jest pokarmem pełnoporcjowym dla kota.

Rodzaje mokrej karmy dla kotów

Mus dla kota

Sprawdzi się dla kotów w każdym wieku. Mus charakteryzuje się jednolitą konsystencją. Warto go wcześniej rozdrobnić za pomocą widelca przed podaniem mruczkowi.

Pasztet dla kota

Przypomina nieco mus, ale jest bardziej zbity i zawiera mniej wody. Rozdrobnij go widelcem na mniejsze kawałki przed podaniem kotu.

Kawałki w sosie dla kota

To mięsne kawałki otoczone aromatycznym sosem.

Kawałki w galarecie dla kota

Mięsne kawałki są zanurzone w galarecie, która upłynnia się po podgrzaniu.

Karmienie kota suchą karmą

Taka karma zawiera bardzo mało wody (około 10%), dlatego podając ją kotu, musisz kontrolować, czy twój pupil pije wodę z miski. To bardzo ważne z punktu widzenia ochrony układu moczowego oraz prawidłowego trawienia.

Taką karmę możesz przechowywać po otwarciu nawet przez kilka tygodni, w zależności od zaleceń producenta. Dokładne informacje znajdziesz na opakowaniu.

Sucha karma dla kotów jest dostępna w różnych rozmiarach i kształtach. Czym karmić kota persa? Wychodząc naprzeciw potrzebom mruczków, producenci stworzyli granulki suchej karmy dostosowane do krótkich pyszczków persów i innych ras brachycefalicznych. Możesz też dostać suche karmy dla kociąt, których cząstki pokarmowe są na tyle małe, że maluchy z pewnością będą miały mniejsze trudności podczas rozgryzania.

Taka karma bardzo korzystnie wpływa na ochronę zębów. Jedzenie mokrej, klejącej się do powierzchni zębów karmy niestety sprzyja odkładaniu się kamienia nazębnego. Rozgryzanie cząstek suchej karmy pomaga mechanicznie oczyszczać powierzchnię zębów, co znacznie zmniejsza warstwę osadu na powierzchni zębów.

Ile razy dziennie karmić kota?

Dorosły kot powinien zjadać około 3-4 saszetki karmy dziennie, co odpowiada 1-4 polnym myszom pod względem kalorycznym. Saszetki należy podawać kotu pojedynczo, co kilka godzin. Koty nie spieszą się podczas jedzenia i w przeciwieństwie do psów nie jedzą na zapas.

Jedną saszetkę warto zastąpić porcją suchej karmy dla kota, która będzie odpowiadała kaloryczności jednej z saszetek. To pozytywnie wpłynie na zdrowie zębów.

Jak karmić małego kotka bez matki?

Karmienie kociąt od narodzenia do 2. tygodnia życia

Jak karmić bardzo małego kota? Noworodki muszą dostawać preparat mlekozastępczy przeznaczony dla kociąt co 2-4 godziny.

Karmienie kociąt od 2. do 4. tygodnia życia

Czym karmić małego kota? Mruczkom w tym wieku zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby, dlatego to dobry momenty na stopniowe wprowadzanie stałego pokarmu do ich diety. Oczywiście podstawą żywienia wciąż powinien być preparat mlekozastępczy.

Obserwuj kocięta. Jeśli zauważysz, że któryś z nich bardzo chętnie zjada stały pokarm, możesz karmić go rzadziej preparatem mlekozastępczym lub podawać mu jego mniejsze ilości.

Pierwsza karma dla kociąt powinna być mokra. Może to być saszetka mokrej karmy dla kociąt lub namoczona wcześniej w wodzie sucha karma dla kociąt.

Stały pokarm podawaj mruczkom co około 4-5 godzin. Karm też co około 4 godziny maluchy, które jeszcze nie są zainteresowane stałym pokarmem.

Karmienie kociąt od 4. do 6. tygodnia życia

Większość mruczków potrafi już w tym wieku samodzielnie jeść z miski, ale niektóre maluchy mogą jeszcze wymagać karmienia z butelki. To kwestia indywidualna. Podawaj kociętom jedzenie 4-5 razy dziennie.

Karmienie kociąt od 6. do 8. tygodnia życia

Koty w tym wieku powinny spożywać już tylko i wyłącznie pokarm stały, czyli mokrą karmę (lub namoczoną wcześniej w wodzie suchą karmę). Jak często karmić małego kota? Karm kocięta 3-5 razy dziennie.

Dieta BARF dla kota. Czy jest zdrowa?

Dieta BARF to metoda żywienia, która polega na podawaniu kotom wyłącznie surowych produktów do jedzenia. Chodzi tutaj nie tylko o surowe mięso, podroby czy ośrodki, ale też o surowe warzywa (lub ewentualnie owoce).

Taka dieta jest najbardziej zbliżona do tej, którą zwierzęta stosują na wolności. Musisz jednak zdawać sobie sprawę, że jej stosowanie nie zawsze jest dobre dla zwierzęcia z kilku powodów.

Po pierwsze, wymaga od opiekuna ogromnej wiedzy dotyczącej komponowania pełnowartościowych posiłków. Po drugie, podawanie zwierzęciu surowych produktów wiąże się z ryzykiem wystąpienia u niego infekcji bakteryjnych, ponieważ surowe mięso jest doskonałym miejscem do rozwoju chorobotwórczych bakterii (np. Campylobacter jejuni, Listeria monocytogenes, Escherichia, Salmonella) i pasożytów (np. Toxoplasma gondii).

Oczywiście decyzja dotycząca sposobu karmienia kotów powinna być podejmowana świadomie. Jeśli uważasz, że masz wiedzę dotyczącą komponowania pełnowartościowych posiłków lub jesteś skłonny zasięgnąć opinii dietetyka weterynaryjnego, który ułoży dla twojego kota jadłospis, i chcesz stosować się do zasad diety BARF, masz do tego pełne prawo.

Musisz jednak wiedzieć, że mimo wielu sympatyków tej diety, organizacja zrzeszająca lekarzy weterynarii (WSAVA) uznała, że jest to dieta niepełnowartościowa, która nie zapewnia kotom wszystkich niezbędnych do funkcjonowania i rozwijania się składników odżywczych.
Autorka: Natalia Ciszewska