Mruczki odczuwają naturalną potrzebę zmiany smaku i tekstury pokarmu co jakiś czas. Nic więc dziwnego, jeśli pewnego dnia przestaną jeść karmę, którą wcześniej się zajadały. Sprawdź, jaka karma dla kota jest najlepsza, jakie proporcje między suchą a mokrą karmą są odpowiednie dla kota i ile razy dziennie karmić kota.
Taka karma charakteryzuje się niską wilgotnością (około 10%), ale jest za to bardziej kaloryczna od mokrej. Cząstki pokarmowe mają różną wielkość i kształt, w zależności od składu i producenta. Ich twarda konsystencja dobrze wpływa na zdrowie zębów.
Granulki, podczas rozgryzania, mechanicznie oczyszczają powierzchnię kocich zębów, dzięki czemu osad i kamień nazębny odkładają się na nich w mniejszej ilości.
Data przydatności do spożycia po otwarciu jest dłuższa niż w przypadku karm mokrych. Wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Zależy to od zawartości wody i zaleceń producenta. Dokładne informacje znajdziesz na odwrocie opakowania. Dowiedz się także, jaka jest historia karm dla zwierząt domowych
Granulki takiej karmy są niewielkie, dostosowane do małych kocich pyszczków. Taka karma może być pierwszym pokarmem już dla 2-4-tygodniowych kociąt. Początkowo zaleca się ją jednak namaczać w wodzie lub preparacie mlekozastępczym.
Suche karmy pełnoporcjowe mogą stanowić podstawę żywienia kotów lub jedynie urozmaicać żywienie mokrymi karmami. Wszystko zależy od upodobań kulinarnych mruczka, zaleceń lekarza weterynarii i twoich preferencji.
Karmy w saszetkach, tackach i puszkach są o wiele bardziej aromatyczne niż suche karmy, dlatego koty zazwyczaj chętniej je zjadają. W ich składzie znajdują się zarówno składniki pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego – warzywa, owoce (rzadziej) i zboże.
Charakteryzują się wysoką wilgotnością – zawierają około 80% wody. To ich wielka zaleta z punktu widzenia ochrony dróg moczowych, ponieważ koty z natury piją mało wody, a to naraża je na schorzenia układu moczowego.
Jaka karma dla kota będzie najlepsza? Do wyboru masz cztery rodzaje mokrych karm dla kotów.
Mają jednolitą konsystencję. To doskonały wybór dla wybrednych kotów, które lubią aromatyczne dania. Sprawdzą się dla mruczków w każdym wieku.
Pamiętaj, aby mus delikatnie rozdrobnić widelcem przed podaniem. Dzięki temu kot łatwiej będzie mógł pobierać kęsy.
Cząstki pokarmowe są rozdrobnione. Struktura takiej karmy jest gęsta i jednolita. Pasztety zawierają zazwyczaj mniej wody niż inne mokre karmy.
Kawałki zalewane są smakowitym sosem, który zawiera większą ilość wody od galarety i zachowuje swoje właściwości w temperaturze pokojowej. To najlepsze rozwiązanie, jeśli zastanawiasz się, jaka karma dla kota nielubiącego pić wody będzie dobrym pomysłem.
Mięsne kawałki są zalewane galaretą, która zachowuje swoje właściwości zestalające w temperaturze pokojowej, ale może się upłynniać po podgrzaniu.
Trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie, ponieważ zależy to w dużej mierze od indywidualnych preferencji mruczka, jego stanu zdrowia, zaleceń lekarza weterynarii i możliwości opiekuna. Żywieniowcy udowodnili, że najlepsza dieta dla kota to dieta mieszana.
Dorosły kot o masie ciała 4 kg powinien zjadać średnio 3-4 saszetki lub tacki dziennie. Odpowiada to 1-3 myszom polnym.
Zaleca się jedną z saszetek zastąpić suchą karmą, która urozmaici dietę kota pod kątem tekstury pokarmu i pozytywnie wpłynie na higienę zębów. 15-20 g suchej karmy odpowiada jednej saszetce pod kątem kalorycznym, ale należy to sprawdzić na opakowaniu, bo karmy mają różną liczbę kalorii.
Kocięta muszą jeść często, by mogły prawidłowo się rozwijać, podobnie jak bardzo stare koty, których przewód pokarmowy nie wchłania dostatecznie dużo składników odżywczych.
Każda karma dla kota ma inną kaloryczność, dlatego nie ma uniwersalnej dawki pokarmu (w gramach), którą kot musi zjeść w ciągu dnia. Wszystkie informacje dotyczące dawkowania karmy znajdziesz na opakowaniu. Zapoznaj się z nimi. Karmienie kota „na oko” sprzyja nadwadze i otyłości lub niedożywieniu.
Kocięta są karmione wyłącznie przez kotkę. Osierocony miot należy karmić preparatem mlekozastępczym dla kociąt co 2-4 godziny. Nowo narodzone kotki potrzebują około 15-20 kcal/100 g masy ciała na dzień.
Kocięta w tym wieku są gotowe, by spróbować jeść stały pokarm. Podstawą diety wciąż powinno być mleko kotki karmiącej lub preparat mlekozastępczy, ale można powoli wprowadzać do ich diety stałą dobrą karmę dla kotów.
Trudno wyliczyć, ile kocięta nieodsadzone od matki, powinny jeść stałego pokarmu w ciągu dnia, bo nie wiadomo, ile mleka piją. Jest to o wiele prostsze do obliczenia w przypadku kociąt karmionych z butelki. Podawaj im świeżą zawartość saszetek 1-2 razy dziennie do misek.
Kocięta należy karmić 4-8 razy dziennie. Zalecana ilość karmy zależy od masy ciała kotka i jest podana na etykiecie opakowań karm dla młodych kotów. W tym wieku kotek może jeszcze pić mleko matki.
Część kociąt w tym wieku je już tylko i wyłącznie stały pokarm i nie pije mleka kotki. W tym okresie powinno nastąpić odstawienie kociąt od matki, ponieważ zdolność trawienia mleka u kociąt zmniejsza się. Kocięta należy karmić 3-8 razy dziennie.
Kotki w tym wieku są już gotowe do rozpoczęcia samodzielnego życia. Należy je karmić 4-8 razy dziennie.
Zalecana porcja jedzenia powinna być podzielona na 4-8 posiłków w ciągu dnia. Ostatnią porcję możesz zostawić mruczkowi na noc.
Kot staje się seniorem w wieku 7-8 lat. Ta grupa wiekowa charakteryzuje się problemami z nadwagą i otyłością. Zaleca się stosować u seniorów dietę niskotłuszczową, czyli taką o zawartości tłuszczu na poziomie 5-10%. Podawaj kotu karmę w 3-5 porcjach w ciągu dnia.
Kot nie może mieć stałego dostępu do zawartości miski. Dobrym pomysłem jest stosowanie karmy specjalistycznej dla seniorów, która chroni zwierzęta przed tyciem. Pamiętaj, by wprowadzenie karmy specjalistycznej zawsze skonsultować z lekarzem weterynarii.
Koty powyżej 10-15 roku mają inne potrzeby niż seniorzy, dlatego zostały wyszczególnione w odrębnej grupie. W wyniku zmian metabolicznych w organizmie i coraz niższej aktywności, ich potrzeby żywieniowe się zmieniają.
Nie mają już tendencji do tycia, wręcz przeciwnie – chudną. Przewód pokarmowy starych kotów ma ograniczone możliwości wchłaniania składników odżywczych. Oznacza to, że mogą być narażone na niedożywienie.