Data publikacji:

Dieta bezglutenowa dla psa. Kiedy warto rozważyć zmianę diety? 

Jaka karma bez glutenu dla psa jest najlepsza? Czym różni się alergia od nietolerancji? Poznaj wskazania do stosowania diety bezglutenowej u psów. Dowiedz się, jakie są objawy nietolerancji glutenu u zwierząt.
dieta bezglutenowa dla psa

Czym jest dieta bezglutenowa dla psa? 

Gluten to białko roślinne, które występuje w niektórych zbożach – w pszenicy, jęczmieniu i owsie. Może się zdarzyć, że organizm twojego pupila nie toleruje tej części zbóż i kieruje przeciwko glutenowi reakcję układu immunologicznego. 
Dieta bezglutenowa dla psa zazwyczaj nie zawiera zbóż, które są zastąpione ziemniakami, ryżem, dynią, brokułami, marchewką, batatami i innymi warzywami.

Objawy nietolerancji glutenu u psów. Kiedy zmienić dietę? 

Objawy nietolerancji glutenu u psów są bardzo podobne do alergii, aczkolwiek są to dwie różne jednostki chorobowe. Nietolerancja glutenu ma związek z metabolizmem organizmu. Dokładnie chodzi o trawienie i wchłanianie treści pokarmowej w jelicie cienkim. Pokarm zawierający gluten uszkadza błonę śluzową jelita cienkiego i doprowadza do zaniku kosmków jelitowych niezbędnych w procesie wchłaniania i dalszego trawienia. Do najczęstszych objawów nietolerancji glutenu zaliczamy: wzdęcia, luźny stolec, wymioty, niechęć do jedzenia, spadek masy ciała, zmiany na skórze.
Reakcja na gluten u psa może powodować zapalne zmiany skórne oraz problemy z sierścią, a także osłabiony apetyt. Podejrzewając u swojego pupila nietolerancję lub nadwrażliwość na gluten, warto zwrócić się do weterynarza z prośbą o pomoc w diagnostyce. Możesz także spróbować wyeliminować to białko z diety psa i sprawdzić, czy objawy ustępują. 

Jak wprowadzić dietę bezglutenową u psa?

Każdą nową dietę należy wprowadzić ostrożnie, chyba że lekarz weterynarii zalecił inaczej. Początkowo warto wprowadzić bardzo małą porcję nowej karmy, np. małą łyżeczkę lub łyżkę stołową dziennie, by sprawdzić, czy organizm pupila dobrze zareaguje na nowe jedzenie. 
Z czasem możesz zwiększać procent nowej karmy w stosunku do dotychczasowej karmy. Proces zmiany karmy zajmuje około 7–10 dni. Wyjątkiem są jedynie zalecenia lekarza weterynarii lub dietetyka, które mogą wynikać z chorób psa. 
Jeśli pupil ma biegunkę, wymiotuje lub zaczyna drapać się bardziej niż zazwyczaj, może to oznaczać, że nie toleruje nowej karmy i należy ją wyłączyć z żywienia oraz wrócić do poprzedniej karmy. W takich przypadkach dobrze jest skonsultować się z weterynarzem, który będzie nadzorował proces zmiany karmy.
Pamiętaj, że wprowadzając dietę bezglutenową dla psa, musisz zachować konsekwencję, aby sprawdzić, czy jest do dobre rozwiązanie dla twojego zwierzaka. Chodzi tutaj przede wszystkim o psie przysmaki, które należy wyeliminować z diety pupila i zastąpić je tymi bezglutenowymi.

Korzyści i ryzyko związane z dietą bezglutenową u psa

Z nietolerancją glutenu psiaki mogą spokojnie funkcjonować, pod warunkiem przestrzegania diety bezglutenowej. Gluten w żywności jest wszechobecny, ale wystarczy dobrać odpowiednią karmę dla psa. Wówczas resztki z naszego obiadu, przekąski i nagrody, które często podawane są beztrosko, a zawierają w składzie gluten, należy wyeliminować. Obecnie na rynku żywności dla psów są dostępne zarówno karmy suche, jak i mokre bez zawartości glutenu.
Pies, który nie toleruje glutenu, będzie czuł się o wiele lepiej, jedząc karmę pozbawioną tego białka. Musisz jednak wybrać karmę pełnoporcjową, która zapewni zwierzęciu odpowiedni rozwój i zaspokoi jego wszystkie potrzeby.
Wciąż brakuje badań, które jasno wskazałyby, jak nietolerancja na gluten jest powszechna u zwierząt. Stąd trudno jest określić, czy taka dieta jest potrzebna wielu psom.
Podejrzewasz, że twój pies jest alergikiem? Karma hipoalergiczna dla psa może być dobrym wyborem na początek. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii i zapytaj o dietę eliminacyjną dla psa alergika. Innym pomysłem może być karma monobiałkowa dla psa, która jest oparta tylko na jednym źródło białka, np. na mięsie kangura.

Skład karmy bezzbożowej

Karma bezzbożowa dla psa to nie tylko typowo mięsna dieta. Niektóre rośliny i warzywa mogą zastąpić źródło łatwoprzyswajalnych węglowodanów, jakimi są zboża bogate w gluten, i jednocześnie być źródłem dodatkowych składników odżywczych.

Niezbożowe składniki pochodzenia roślinnego

Ziemniaki i bataty

Te ugotowane są doskonałym źródłem łatwoprzyswajalnej skrobi (cukru). Karmy opierające się na ziemniakach charakteryzują się średnią lub wysoką zawartością węglowodanów. 

Dynia

Włókna pokarmowe w miąższu dyni mają właściwości prebiotyczne. Stymulują układ odpornościowy do mobilizacji przez wpływ na wzrost kolonii bakterii kwasu mlekowego w przewodzenie pokarmowym psów. 

Marchew, brokuł i kalafior

Zawierają dużą zawartość wody, przez co są niskokaloryczne. Są za to bogate w białko. To doskonały komponent diety w żywieniu zwierząt domowych, szczególnie tych o umiarkowanym ruchu, psów z nadwagą lub otyłych. Warzywa są także dobrym źródłem włókna pokarmowego, które wspomaga trawienie i naturalnie chroni przewód pokarmowy przed biegunkami.

Owoce

Psy w przeciwieństwie do kotów odczuwają słodki smak, dlatego dodatek w karmach zwiększa ich smakowitość. Są to przede wszystkim owoce dzikiej róży, jagody, jabłka (bez pestek), ale też owoce egzotyczne, jak ananas czy mango. To dobre źródło witamin i węglowodanów.

Składniki pochodzenia mięsnego

Kurczak i indyk

Białka pochodzące z mięsa kurczaka to jedne z silniejszych alergenów dla psów. Są popularnym mięsnym źródłem białka w karmach, ale nie nadają się do żywienia psów alergików. Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po karmę z indykiem, którego białka rzadziej uczulają.

Wołowina i cielęcina

Polecane przede wszystkim psom z alergią pokarmową.

Ryby i owoce morza

Doskonale sprawdzają się w żywieniu psów z alergią pokarmową. Najbardziej popularne są karmy na bazie tuńczyka, łososia lub makreli. Małże i inne owoce morza są doskonałym źródłem glukozaminy i chondroityny – substancji wspierających chrząstki, kości i stawy.

Owady

Są częstym źródłem białka w karmach, które mają być zbliżone do karm wegetariańskich dla psów. To także bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Coraz bardziej popularne są też inne źródła mięsa, np. mięso z kangura.
Zdjęcie: Envato Elements