Twój kot nie chce jeść lub mało je? Dowiedz się, jakie są przyczyny braku apetytu u kotów. Sprawdź, jak pobudzić apetyt u kota niejadka.
Gdy kot nie chce jeść, w pierwszej kolejności należy sprawdzić przyczyny jego braku apetytu. Oto najczęstsze z nich.
Koty to smakosze, które potrzebują urozmaiconego pokarmu o różnorodnej strukturze, jak i o różnorodnym smaku. Jaka karma dla kota niejadka sprawdzi się najlepiej? Spróbuj podać pupilowi tę samą karmę co zawsze, ale na bazie innego rodzaju mięsa. Wypróbuj np. saszetki mokrej karmy z mięsem z łososia lub indyka.
Jeśli chcesz wprowadzić zupełnie nową karmę (nowego producenta i o nowej strukturze), podawaj ją kotu na początek w bardzo małych ilościach. To szczególnie ważne, jeśli mruczek był wcześniej karmiony tylko jednym rodzajem karmy dla kotów.
Zmiana miejsca zamieszkania, pojawienie się w domu nowego członka rodziny lub wyjazd ukochanego opiekuna może być dla czworonoga dużym stresem. Ich zachowanie może nie wzbudzać na pierwszy rzut oka większych wątpliwości. Brak apetytu u kota lub zmniejszony apetyt często jest jedynym objawem niepokoju, który odczuwa twój pupil.
Brak apetytu u kota może być jedynym objawem poważnych schorzeń, takich jak niewydolność trzustki, wątroby i nerek. mruczki nie są także zainteresowane jedzeniem, gdy mają podwyższoną temperaturę ciała. Co więcej, kot może tylko pozornie nie mieć apetytu – może odczuwać ból podczas pobierania pokarmu, dlatego woli głodować niż odczuwać bolesność.
Charakterystycznym objawem jest podchodzenie do miski, próba pobierania jedzenia i nagłe uciekanie od miski lub wręcz pomiaukiwanie. Taka sytuacja często ma miejsce u kotów, które mają obfity kamień nazębny, cierpią na ubytki w łukach zębowych, mają ciało obce w jamie ustnej lub inne otwarte rany dziąseł czy języka. Jeżeli twój kot nagle przestał jeść, upewnij się, że jest zdrowy.
Węch kotów słabnie wraz z wiekiem, ale powonienie może też okresowo być osłabione np. na skutek chorób ogólnoustrojowych. Musisz wiedzieć, że dla kotów to, co pachnie, jest najbardziej atrakcyjne. Zmysł węchu jest silnie powiązany ze zmysłem smaku. Gdy kot nie chce jeść, upewnij się, że to nie jest z powodu utraty węchu.
Twój kot nie je od dwóch dni? Pierwsze, co należy zrobić, to zabrać pupila do lekarza weterynarii. Specjalista zbierze z tobą wywiad, zbada klinicznie mruczka, wykona ewentualne badania dodatkowe i ustali powód braku apetytu u kotka. Postępowanie w takich sytuacjach zależy od przyczyny. Koty na ogół odzyskują apetyt po rozpoczęciu leczenia, po zmianie ewentualnych czynników środowiskowych lub zmianie karmy na inną, bardziej smakowitą.
Niestety, wiele kotów na czas leczenia lub ustalenia przyczyny złego samopoczucia musi być karmiona na siłę. Jak zmusić chorego kota do jedzenia? Wykorzystuje się do tego specjalne, wysokokaloryczne gotowe preparaty dla kotów na czas rekonwalescencji lub zblendowaną mokrą karmę z dodatkiem wody.
Sposób żywienia zawsze powinien wówczas ustalić lekarz weterynarii. Niektóre koty nie pozwalają się nakarmić za pomocą strzykawki, dlatego muszą mieć założoną stałą sondę do żołądka.
Zachęcaj kota do spożywania pokarmu, podając mu ulubione, aromatyczne jedzenie. Możesz też stosować produkty, które zwiększają apetyt u mruczków, ale skonsultuj się wcześniej z lekarzem weterynarii, zanim zaczniesz je stosować na własną rękę.
Bardzo stare koty mają o wiele mniejsze zapotrzebowanie energetyczne, w porównaniu do kociąt rosnących i do dorosłych osobników. Ponadto ich zmysł węchu nie jest już tak czuły jak kiedyś, dlatego nawet najbardziej aromatyczne jedzenie dla kota nie jest dla nich tak atrakcyjne, jak kilka lat temu.
Jeśli twój kot przestał jeść, to jest to dla niego bardzo niebezpieczne. W takich sytuacjach należy bezwzględnie zabrać go na wizytę do lekarza weterynarii.