Data modyfikacji:

Najlepsza mokra karma dla kota. Którą wybrać?

Jeśli jesteś właścicielem kota, z pewnością nieraz zastanawiałeś się, jaki posiłek okaże się dla niego najlepszy. Wybrać suchą czy mokrą karmę? A może stosować obydwie jednocześnie? Jakie składniki powinna zawierać idealna mieszanka dla mruczka? Zapoznaj się z poradnikiem dla wszystkich kociarzy i znajdź najlepszą karmę dla swojego pupila.
kot

Jaką karmę dla kota kupić?

Zachodząc w głowę, jaka karma dla kota będzie najlepsza, warto przeanalizować sposób żywienia dzikich kotowatych, a nawet i kotów domowych żyjących wolno. Zwierzęta te polują i zjadają swoją ofiarę niemal w całości. Wniosek jest jeden – dobra karma dla kota powinna być maksymalnie naturalna i cechować się wysoką zawartością składników pochodzenia zwierzęcego.

Częstym błędem właścicieli kotów jest pobieżne wybieranie karmy dla pupila. Niestety, sklepowe półki są pełne niskiej jakości wyrobów, które są zapełnione polepszaczami smaku i wypełniaczami. Choć mogą one smakować kotom, nie zapewnią im składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia.

Podstawowe zasady żywienia kota

Jeśli chcesz, by twój mruczek cieszył się dobrym zdrowiem, poznaj zasady jego żywienia. Stosowanie się do kilku prostych reguł pozwoli twojemu mruczkowi zachować świetną formę na długie lata!
 • Unikaj niskiej jakości karm dla kotów. Pamiętaj – pokarm dla kota powinien być przede wszystkim dobry, a nie tani. Dokonując zakupu, skup się na składzie produktu. Jeśli widzisz w nim mnóstwo obcobrzmiących nazw, oznacza to, że ta karma nie będzie dobrym wyborem dla twojego kota.
• Dobra karma dla kota powinna zawierać głównie mięso. Nie wybieraj tych, które zawierają zboża – są one kotom całkowicie zbędne, a nawet mogą je uczulać. Karmy dla kotów mogą natomiast zawierać małe domieszki warzyw.
• Wielu specjalistów radzi ostrożnie podchodzić do karm z zawartością kurczaka. Choć samo jego mięso nie jest dla kotów szkodliwe, hodowlany drób zwykle karmiony jest soją, która bardzo im nie służy.
• Sucha czy mokra karma dla kota? Najlepiej stosować obydwie. Mokra karma powinna stanowić podstawę diety mruczka, sucha – jej uzupełnienie.
• Dobieraj karmę dla kota stosownie do jego indywidualnych potrzeb (np. karma dla kotów młodych, kastratów itp.).
• Prócz pokarmu, zapewnij kotu dostęp do świeżej wody. Jeśli twój kot stroni od picia z miski, zainwestuj w specjalną fontannę. Wiele mruczków preferuje wodę płynącą.
• Regularnie myj kocie miseczki i nie ustawiaj ich w sąsiedztwie kuwety. Koty nie są chętne do spożywania posiłków tam, gdzie się załatwiają.

 Najlepsza karma mokra dla kota, czyli jaka?

Wspomnieliśmy, że to mokra karma powinna stanowić główny filar jadłospisu każdego kota. Ma ona znacznie większą zawartość mięsa, białka i wody niż sucha, a mruczki jedzą ją zdecydowanie chętniej. Dobry mokry pokarm dla kota powinien być maksymalnie naturalny; o prostym składzie, w którym przewagę ma wysokiej jakości mięso.

W ofertach producentów karm można znaleźć produkty dedykowane konkretnym potrzebom kota. Jeśli twój pupil jest bardzo młody, warto poszukiwać karm „junior”, które są bardziej kaloryczne i zapewniają kotu zdrowy wzrost. Karmy dla kocich seniorów są wzbogacane w wapń wzmacniający kości, zaś dla kastratów skłonnych do tycia – niskokaloryczne.

Karma mokra dla kota – ranking

Szukasz dobrej mokrej karmy dla swojego pupila? Sprawdź, które produkty cieszą się największym uznaniem kocich podniebień.

1. Dolina Noteci, mokra karma dla kota

Mokre karmy tej marki cechują się wysoką jakością, a także smakiem, który przypada do gustu nawet wybrednym kotom. Dolina Noteci dla kota jest hipoalergiczna, lekkostrawna i bogata w mięso, za którym przepadają mruczący milusińscy. Karmę wzbogacono tauryną, która dba o dobry wzrok oraz zdrowie kociego serca.

2. MAC’s, mokra karma dla kota

To dobra mokra karma dla kotów sporządzona z mięsa oraz podrobów. Jest pozbawiona zbóż i soi, a także barwników i sztucznych aromatów. Twój mruczek znajdzie w niej za to mięsne kawałki pełne witamin i minerałów.

3. Animonda Carny, mokra karma dla kota

To karma sporządzona z mięsa, w którym zachowano struktury włókien. Dzięki temu Animonda daje kotu ogromną przyjemność z jedzenia. Pokarm jest ekologiczny i naturalny – mruczki za nim przepadają!

4. Catz Finefood, naturalna mokra karma dla kota

Prosty skład tej mokrej karmy dla kota to gwarancja zadowolenia twojego pupila. Pokarm jest bogaty w dobrej jakości mięso oraz odpowiednio wilgotny. W ofercie Catz Finefood znajdziesz karmy, które nie zawierają sztucznych substancji, soi i zbóż.

5. Brit, mokra karma dla kota

W kolekcji karm weterynaryjnych Brit twój mruczek odnajdzie rozmaite smaki i ciekawe połączenia. Każda z tych mokrych karm cechuje się naturalnym składem, bezpiecznym dla kociego organizmu i maksymalnie odżywczym.

Jaka mokra karma dla kota? Podsumowanie

Podstawę żywienia twojego kota powinna stanowić mokra karma o dużej zawartości mięsa wysokiej jakości. Koci pokarm nie powinien zawierać zbóż, soi, sztucznych substancji smakowych, barwiących i zapachowych. Warto zaufać markom weterynaryjnym, cieszącym się renomą. Najlepszym schematem jadłospisu kota będzie oferowanie mu zarówno karmy suchej, jak i mokrej.
Autorka: Joanna Stanuch