Data modyfikacji:

Jaka będzie najlepsza sucha karma dla kota? Kiedy podawać suchą karmę?

Sprawdź ranking suchych karm dla kota. Dowiedz się, dla których kotów sucha karma jest odpowiednia. Poznaj wady i zalety suchej karmy dla kotów.
sucha karma dla kota

Sucha karma dla kota. Ranking TOP10

Jaka będzie najlepsza karma dla kota? Oczywiście ta bogata w mięso. Przedstawiamy ranking suchych karm dla kota.

Jaka będzie najlepsza sucha karma dla kota? Zasady żywienia kota

Sposób żywienia twojego kota zależy od jego wieku, rasy, masy ciała, stanu zdrowia oraz indywidualnych upodobań. Dużo do powiedzenia masz także ty, ponieważ musisz być w stanie karmić podopiecznego o stałych porach według wypracowanego schematu. Koty nie lubią zmian, poza tym podawanie mruczkom często nowej karmy nie zawsze jest dobre dla ich przewodu pokarmowego.

Jaki produkt z rankingu karm suchych dla kota wybrać? Najlepiej trzymać się 1-3 rodzajów karm różnych producentów. To ważne, ponieważ jeśli jedna z karm zostanie przez producenta wycofana ze sprzedaży, będziesz miał jeszcze 1-2 inne sprawdzone karmy.

Koty to bezwzględni mięsożercy, co oznacza, że muszą jeść mięso, by prawidłowo funkcjonować i się rozwijać. Nie oznacza to jednak, że mruczki nie mogą jeść innych produktów pochodzenia zwierzęcego lub warzyw – mogą, a wręcz powinny. Zboża też kotu nie zaszkodzą, jeśli nie jest na nie uczulony.

Ilość zalecanych posiłków dla kota zależy od jego wieku, preferencji i twoich możliwości. Dorosły kot powinien jeść 3-8 razy dziennie. Koty raczej nie jedzą na zapas, tak jak psy. Oznacza to, że raczej odchodzą od miski, gdy nie czują już głodu. Oczywiście, sytuacja wygląda inaczej w przypadku kotów kastrowanych i tych, które mają schorzenia na tle hormonalnym. Takie kotki często się objadają.

Nie zostawiaj kotu karmy w misce „na zapas”. Kot nie powinien mieć dostępu do karmy przez całą dobę. Podziel dzienną dawkę pokarmu na kilka porcji. Jeśli nie jesteś w stanie karmić mruczka w ciągu dnia, rozważ zakup samootwierającej się miski dla kotów. Po odpowiednim nastawieniu, miska otworzy się o danej godzinie. Dobrym pomysłem jest też zostawianie kotu części pokarmu z dziennej dawki na noc. Mruczki jedzą nie tylko w dzień, ale także w nocy. Twój kotek budzi cię w nocy, bo jest głodny? Brew pozorom to naturalne zachowanie.

Możesz karmić zdrowego kota tylko suchą karmą, ale lekarze weterynarii zalecają zazwyczaj stosowanie diety mieszanej. Wystarczy zastąpić wówczas część dawki pokarmowej 1-3 saszetkami mokrej karmy. Jeśli masz jakieś wątpliwości co do procentowego udziału suchej lub mokrej karmy w diecie mruczka, to warto umówić się na wizytę do lekarza i omówić wszystkie wątpliwości.

Skład najlepszej suchej karmy dla kota

Wiesz już, że mruczki to bezwzględni mięsożercy, dlatego skład karmy jest tak ważny. Karma dla kotów powinna zawierać więcej białka w porównaniu do karmy dla psów. Musi też być źródłem tauryny, kwasu arachidonowego i argininy. Kupuj tylko karmy pełnoporcjowe, które zawierają w swoim składzie wszystkie witaminy, makro- i mikroelementy potrzebne do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju kotka. Zwróć uwagę na to, by mięso było na pierwszym miejscu w składzie. Dobra karma dla kota może zawierać zboża czy inne źródła węglowodanów, np. skrobię, jeśli jest bogata w białko.

Karma sucha dla kota z rankingu. Lepsza niż mokra?

To zależy od stanu zdrowia twojego kota, dlatego dobór karmy to kwestia indywidualna. Wiele kotów nie chce jeść suchej karmy, ponieważ nie zostały do niej przyzwyczajone. Wolą po prostu mokrą karmę, która jest o wiele bardziej aromatyczna.

Nie każdy kot może też jeść suchą karmę. Chodzi tutaj zarówno o jej twardą strukturę, która może nie być najlepszym możliwym pożywieniem dla kotów ze schorzeniami stomatologicznymi, jak i niską zawartość wody, co w przypadku kotów ze schorzeniami nefrologicznymi może być nieodpowiednie. Zalety najlepszej suchej karmy dla kotów:
  • ekonomiczność,
  • łatwość przechowywania,
  • długi termin przydatności do spożycia po otwarciu,
  • łatwe dawkowanie karmy,
  • mechanicznie usuwa osad z zębów,
  • zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego,
  • wysokokaloryczna,
  • dostępność granulek o różnej średnicy,
  • dostępność dla kotów w każdym wieku.
Wady suchej karmy:
  • niska zawartość wody w karmie,
  • nieodpowiednia dla kotów z niektórymi schorzeniami,
  • nieodpowiednia dla kotów z problemami stomatologicznymi,
  • nieodpowiednia dla kotów po sanacji jamy ustnej w czasie rekonwalescencji,
  • wysokokaloryczna,
  • mało aromatyczna.

Sucha karma dla małego kota

Najlepsza sucha karma dla małych kotów to taka, której wielkość, kształt, struktura i skład są przystosowane do wieku malucha. Krążki pokarmowe nie mogą być zbyt duże, ponieważ małe pyszczki kotków nie będą w stanie ich pobrać. Skład takiej karmy też powinien być dostosowany do danego przedziału wiekowego malucha. Sprawdź najlepsze suche karmy dla kociąt.

Na co zwracać uwagę, jeśli wybierzesz suchą karmę dla kota z rankingu?

Na to, czy kot pije wodę. To bardzo ważne, ponieważ mruczki z natury wolą pić świeżą wodę. Woda w zwykłej misce może być dla nich nieatrakcyjna. Ze względu na to, że sucha karma zawiera bardzo mały procent wody w swoim składzie, należy kontrolować, czy kotek na pewno pije wodę. To szczególnie ważne w przypadku starszych czworonogów.

Jak zachęcić kota do picia wody? Jest na to kilka sposobów:

Po pierwsze, upewnij się, że miska z wodą znajduje się minimum pół metra od miski z karmą dla kota. Koty w środowisku naturalnym najczęściej jedzą i piją w zupełnie dwóch różnych miejscach. Po drugie, możesz zastanowić się nad zakupem fontanny dla kotów. To specjalna miska, która wprawia wodę w ruch. Dzięki temu, woda wydaje się mruczkom bardziej atrakcyjna i chętniej ją pije.

Najlepsze suche karmy weterynaryjne

  • dla kotów z otyłością lub nadwagą,
  • dla kotów ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego,
  • dla kotów z problemami trawiennymi,
  • dla kotów ze schorzeniami układu moczowego,
  • dla kotów z problemami stomatologicznymi,
  • dla kotów z chorobami metabolicznymi,
  • dla kotów z objawami neurologicznymi,
  • dla bardzo starych kotów i tracących na wadze,
  • dla kotów alergików.
Karmy weterynaryjne dla kotów to specjalistyczna dieta dla czworonogów z danymi schorzeniami. Taką karmę należy stosować tylko i wyłącznie wtedy, gdy zaleci ją lekarz weterynarii. Podawanie zdrowemu kotu karmy specjalistycznej może doprowadzić do wystąpienie działań niepożądanych lub objawów niedoborowych niektórych substancji.