Data modyfikacji:

Jak wybrać klatkę dla chomika?

Twoje dziecko marzy o chomiku? Chcecie zapewnić gryzoniowi jak najlepsze warunki? Sprawdź, jak wybrać klatkę dla chomika.

Klatka dla chomika – jak wybrać?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie zwierzątko dla dziecka kupić, chomik będzie dobrym wyborem, podobnie jak królik miniaturka. Ten mały gryzoń może mieszkać w klatce, akwarium lub terrarium. Bez względu na to, na którą opcję się zdecydujesz, musisz zapewnić domowemu pupilowi właściwe warunki. W naszym artykule przeczytasz:

  1. Jaka klatka dla chomika?
  2. Co zrobić, gdy chomik ucieka z klatki?
  3. W co wyposażyć klatkę dla chomika?
  4. Gdzie umieścić klatkę dla chomika?

Jaka klatka dla chomika?

Klatki dla chomika mogą być plastikowe lub drewniane. Niezależnie, jaką wybierzesz, pamiętaj o parametrach, na które warto zwrócić uwagę.

Jaki rozmiar klatki dla chomika?

Klatka nie powinna być mała. Na rynku dostępne są produkty o małych rozmiarach, co oczywiście związane jest z niewielką powierzchnią dziecięcych pokojów, jednak należy pamiętać o tym, że nasz chomik powinien żyć, a nie wegetować. Jakiej wielkości klatkę dla chomika wybrać? Wymiary podstawy klatki dla chomika syryjskiego nie powinny wynosić mniej 80 × 40 cm, a dla karzełków – 60 × 40 cm. Im większa klatka dla chomika, tym lepiej – chomik ma więcej przestrzeni, co jest bardzo ważne w wypadku tych ruchliwych zwierzątek. Skutecznym sposobem na zwiększanie powierzchni klatki są mostki i przekładki, po których zwierzę może się wspinać. Dystans do przejścia zwiększy w pewnym sensie także kołowrotek, więc nie zapomnij o tym, by użyć go jako akcesorium. Można powiedzieć, że sposobem na powiększanie powierzchni drewnianej lub plastikowej klatki dla chomika jest dodatkowe piętro. Pamiętaj jednak, że klatka nie powinna mieć więcej niż jedno pięterko. Zbyt wysoka klatka naraża chomika na upadek z wysokości, co może spowodować urazy łapek lub kręgosłupa, a w skrajnych wypadkach nawet śmierć zwierzątka.

Różne gatunki chomików mają różne rozmiary. Największy jest chomik syryjski. Może osiągnąć długość nawet 17 cm. Najmniejszy – chomik Roborovskiego – będzie miał jedynie 4,5 cm. Chomiki chiński i Cambella urosną do 12 cm, chomik dżungarski – do 9 cm. Wybierając klatkę dla chomika, pamiętaj, by odległość między prętami była odpowiednia. Przyjmuje się, że dla chomika syryjskiego powinna wynieść 1 cm, dla karzełka – nie więcej niż 7 mm, a dla chomika Roborowskiego – nie więcej niż 5 mm. Także kołowrotek dopasuj do gatunku gryzonia. Zbyt duży klasyczny kołowrotek z poprzecznymi prętami nie pozwoli chomikowi na swobodne poruszanie się. Zbyt mały spowoduje, że kręgosłup chomika będzie nienaturalnie wygięty.

Plastikowa klatka dla chomika składa się z podstawy i nakładki z prętów. Im głębsza podstawa, tym lepiej, bo zmieści się w niej więcej ściółki. Chomiki to zwierzęta naziemne, które w ziemi kopią tunele. Gruba warstwa trocin stanowi więc powierzchnię, przez którą można się przedzierać. Pamiętaj o tym, że w jednej klatce może żyć tylko jeden chomik.

Co zrobić, gdy chomik ucieka z klatki?

Chomiki to sprytne zwierzęta. Jeśli mogą uciec, uciekną. W końcu nawet najlepiej przystosowana klatka nijak ma się do mieszkania pełnego zakamarków, które tylko czekają, aby je spenetrować. Każdy, kto przeżył poszukiwanie chomika, wie, co to oznacza dla domowników. Nasłuchiwanie szmerów w celu zlokalizowania uciekiniera. Następnie próby wywabienia go zza szafy, zza lodówki, zza kuchenki… Jedną z przyczyn ucieczki chomika są zbyt duże odległości między prętami w klatce – dlatego tak ważne jest, aby dopasować klatkę do wielkości i rodzaju chomika. Często również chomik po prostu otwiera sobie drzwi. Kupując klatkę, zwróć więc uwagę, jak wykonana jest bramka, przez którą będziesz wyjmować chomika. Bramka w suficie może być oczywiście przysłonięta czymś ciężkim. Sprawdzonym sposobem jest jednak dodatkowe zapięcie jej na karabińczyk lub małą kłódkę, na przykład taką, jaką zamyka się dziecięce pamiętniki.

W co wyposażyć klatkę dla chomika?

Wybór klatki dla chomika to nie koniec przygotowań na przyjęcie nowego domownika. Bardzo ważne jest odpowiednie wyposażenie klatki. Możesz samodzielnie kupić akcesoria do klatki lub kupić gotową klatkę dla chomika z tunelami.

Miseczka i poidełko w klatce dla chomika

Zapewnią ład karmienia i komfort picia. Oczywiście wodę można wlewać i do miseczki, ale poidełko jest dużo lepszym rozwiązaniem. Dozuje po kropelce, chomik bardzo szybko się do niego przyzwyczaja. Co jednak najważniejsze – ponieważ umieszczane jest na zewnątrz klatki, nie zajmuje jej powierzchni.

Jaki kołowrotek do klatki dla chomika?

Kołowrotek dla chomika jest niezbędny dla zapewnienia twojemu pupilowi odpowiedniej dawki ruchu. Kołowrotki różnią się między sobą materiałem wykonania (plastikowe, metalowe), sposobem mocowania (stojące lub wpinane w ścianę klatki) i typem powierzchni, po której porusza się zwierzę (szczebelki, siateczka, wypustki na plastiku). Zaleca się, aby powierzchnia była gładka, wtedy chomik nie zrani się w łapki podczas biegania. Kołowrotek dopasuj do rozmiaru chomika. Średnica koła dla karzełków musi wynosić co najmniej 20 cm, a dla chomików syryjskich – 28 cm.

Bujawka dla chomika

Sympatyczny gadżet, który pozwoli twojemu chomikowi na większą aktywność fizyczną.

Domek do klatki dla chomika

Zapewnij zwierzakowi nieco prywatności. Domek dobrze sprawdzi się jako sypialnia lub spiżarnia. Zwróć uwagę na wielkość otworu wejściowego. Powinien przecisnąć się przez niego chomik z wypchanymi policzkami. Domek może być plastikowy lub drewniany (zdatny do podgryzania).

Gdzie umieścić klatkę dla chomika?

Klatka niech znajduje się w miejscu o optymalnych warunkach. Nie powinna stać na ziemi, lecz na podwyższeniu. Nie przy oknie i nie przy grzejniku – aby zachować w miarę stałą temperaturę (ok. 20-22 °C) i stronić od przeciągów. Jeśli masz płytki sen, nie umieszczaj klatki w sypialni. Chomik jest zwierzęciem nocnym i hałasuje, kiedy śpisz. Pamiętaj też o tym, że trociny będą wysypywały się z klatki. Umieść ją w miejscu, w którym nie będzie to problemem. Przed zakupem chomika koniecznie sprawdź, czy ktoś z twojej rodziny nie cierpi na alergię na sierść zwierząt.

Autorka: Barbara Szega