Data publikacji:

Jak pozbyć się zapachu moczu myszy, czyli neutralizatory zapachów w praktyce

Uciążliwy i nieprzyjemny aromat unoszący się wokół klatki z gryzoniami, takimi jak myszy, szczury czy chomiki, to jeden z większych minusów hodowli tych niewielkich zwierzaków. Pozbycie się go jest dość trudne, nawet jeżeli zdecydujemy się na zakup kuwety oraz specjalnych wyściółek klatek. Pomocne mogą jednak okazać się w tym przypadku specjalne neutralizatory zapachu, które można kupić w sklepach lub przygotować samodzielnie w domu. 
jak się pozbyć zapachu myszy

Skąd bierze się nieprzyjemny zapach u gryzoni?

Za charakterystyczny zapach gryzoni odpowiadają przede wszystkim ich mocz i odchody. Zwierzaki mają bardzo szybką przemianę materii, dlatego też załatwiają swoje potrzeby fizjologicznie praktycznie przez cały dzień. Opiekun zwierzaków praktycznie nigdy nie może więc oczyścić całkowicie klatki i kuwety. Co więcej, gryzonie instynktownie oddają również mocz, aby oznaczyć swoje terytorium lub gdy są mocno podekscytowane. Jeżeli jeżeli często wypuszczamy pupila poza klatkę, bardzo szybko niemiły zapach zaczną mieć także dywany, chodniki oraz obicia mebli. 
Zaznaczmy, że sam mocz i kał nie dają aż tak silnej woni, zwłaszcza że mamy do czynienia z niewielkimi zwierzętami. Odór generują przede wszystkim bakterie, które namnażają się błyskawicznie zwłaszcza w wysokiej temperaturze. Pamiętajmy, że przebywanie przez dłuższy czas w pomieszczeniach z niesprzątanymi odchodami gryzoni jest niebezpieczne dla zdrowia, w powietrzu unoszą się wówczas groźne zarazki. W takim wypadku szczególnie narażeni są astmatycy, alergicy, a także osoby z innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego lub odpornościowego. 

Jak działają neutralizatory zapachów dla gryzoni?

W sklepach zoologicznych znajdziemy spory wybór produktów do neutralizacji zapachu gryzoni. Wszystkie z nich są biodegradowalne i nie zawierają substancji chemicznych, które mogłyby zaszkodzić pupilom.
Najpopularniejszym neutralizatorem zapachów jest specjalny żwirek do klatek gryzoni. Jest to drobny żelowy granulat, który rozsypujemy w niewielkiej ilości ma spodzie klatki, tuż przed położeniem zwykłego podłoża. Możemy nasypać go też do kuwety. Czynność tą powtarzamy przy ich każdym myciu. Produkt wchłania wilgoć z moczu i wydziela przyjemny świeży zapach – na półkach sklepowych znajdziemy produkty o różnych aromatach. Preparat można bez problemu łączyć również z aromatyzowanymi podściółkami do klatek. 
Inną kategorię neutralizatorów stanowią bioaktywne odświeżacze do klatek z gryzoniami. W ich składzie znajdziemy naturalne kultury bakterii, które szybko rozkładają mocznik, a także blokery enzymowe, zapobiegające powstawaniu substancji odpowiadających za nieprzyjemne zapachy. Produkty te występują pod postacią proszku, który po każdym czyszczeniu rozsypujemy na dnie klatki lub kuwety, tuż przed rozsypaniem ściółki. Odświeżacze są również sprzedawane w formie płynnej w sprayu – dzięki temu rozpylimy je bez przeszkód wokół klatki lub w newralgicznych częściach mieszkania czy domu.

Jak samemu przygotować neutralizator zapachów dla gryzoni?

Jeżeli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachy gryzoni z różnych powierzchni, możemy również sięgnąć po sprawdzone domowe metody. W tym celu przygotowujemy specjalne środki czyszczące, które wcieramy w najbardziej cuchnące miejsca.
Najczęściej stosuje się do tego celu mieszankę sody oczyszczonej z wodą, która skutecznie czyści zabrudzone powierzchnie. Po wyschnięciu mieszanki można dodatkowo przetrzeć ją jeszcze wodą z octem. W ten sposób możemy np. wymyć dno klatki lub kuwetę, a także wykładzinę lub dywany. 
Kolejnym sposobem jest zastosowanie popularnej wody utlenionej, która dzięki swojej wysokiej reakcyjności jest w stanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy, a także zabić bakterie. Przemytą powierzchnię czyścimy następnie wodą z mydłem lub płynem do mycia tkanin. Pamiętajmy, że stosowanie preparatu może uszkodzić wiele typów wrażliwych materiałów, w tym tkanin, stosujmy więc odpowiednie środki ostrożności.
Plamy z moczu i zanieczyszczania pozostawione przez gryzonie da się też neutralizować za pomocą naturalnego preparatu wykonanego z soku z cytryny oraz pokrojonych skórek tego cytrusa. Tak uzyskaną mieszankę można rozpylać w dowolnym miejscu. Alternatywnie niektórzy ścierają skórki owocu, tworząc pastę, którą pokrywają najbardziej zanieczyszczone miejsca. Warto zauważyć, że tu także powinniśmy szczególnie uważać na to, gdzie spryskujemy środek, bowiem ze względu na wysoką kwasowość może odbarwiać lub niszczyć tkaniny oraz inne wrażliwe materiały. Nie sprawi jednak większych problemów przy czyszczeniu kuwety lub dna klatki. 
Alternatywą polecaną przez wiele osób jest zastosowanie rozcieńczonego płynu do płukania ust, dostępnego w każdej aptece lub drogerii. Dzięki swoim aktywnym substancjom oraz mocnemu zapachowi jest dobrym remedium na cuchnące powierzchnie. Płyn rozprowadzamy energicznie przy pomocy ścierki lub gąbki.
Zdjęcie: Envato Elements