Data publikacji:

Jaka jest najlepsza karma dla psa z chorą trzustką?

Dieta dla psa z chorą trzustką powinna być odpowiednio zbilansowana i lekkostrawna. Ważne jest unikanie pokarmów wysokotłuszczowych i bogatych w białko, które mogą obciążać trzustkę. Jaka karma dla psa z zapaleniem trzustki jest najlepsza?
Dog waiting for food

Jak leczyć psa z chorą trzustką?

Leczeniem powinien się zająć tylko i wyłącznie lekarz weterynarii. To specjalista jest w stanie postawić diagnozę, określić skalę problemu i ustalić plan leczenia. Niektóre psy z chorą trzustką mogą wymagać hospitalizacji.
Podstawą leczenia jest wprowadzenie odpowiedniej, niskotłuszczowej diety, ale nie tylko. Konieczne jest też wprowadzenie innych dobrych nawyków, jak np. zwiększenie aktywności fizycznej i plan walki z otyłością lub nadwagą, jeśli występują.

Zasady żywienia psów z chorą trzustką

W przypadku psa z chorą trzustką najważniejsze jest dostosowanie diety do jego potrzeb i zdolności trawiennych. Oto podstawowe zalecenia pokarmowe dla psa z chorą trzustką:
 • Niskotłuszczowe jedzenie – trzustka jest odpowiedzialna za produkcję enzymów trawiennych, które trawią tłuszcze. Dlatego zaleca się podawanie psu niskotłuszczowego pokarmu, który nie będzie obciążał trzustki. Wybierz karmy z optymalną zawartością białka i węglowodanów, ale o niskiej zawartości tłuszczu. Ważne, by zawartość tłuszczu nie przekraczała 10%. 
 • Małe, częste posiłki – zamiast podawać jedną dużą porcję jedzenia, podziel ją na kilka mniejszych i podawaj je psu w regularnych odstępach czasu. To pozwoli na lepsze wykorzystanie enzymów trawiennych przez trzustkę.
 • Unikanie pokarmów ciężkostrawnych – ogranicz spożycie pokarmów bogatych w błonnik, takich jak surowe owoce i warzywa, które mogą być trudne do strawienia dla psa z chorą trzustką. Unikaj również surowego mięsa, które może być trudne do trawienia.
 • Gotowane jedzenie – gotuj jedzenie dla psa z chorą trzustką, jeśli ten jest przyzwyczajony do domowego jedzenia. Możesz gotować chude mięso (np. indyk, kurczak, cielęcinę) i warzywa (np. marchewka, fasolka szparagowa) na parze. Unikaj dodawania tłuszczu, soli i przypraw.
 • Podawanie leków przepisanych przez lekarza weterynarii – jeśli twój pies otrzymuje jakiekolwiek leki na chorą trzustkę, upewnij się, że są one podawane zgodnie z zaleceniami weterynarza. Niektóre leki mogą wpływać na apetyt psa lub wymagać podawania wraz z posiłkiem.
 • Bardzo ważne jest, aby przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie swojego psa skonsultować się z weterynarzem. Weterynarz będzie w stanie ocenić stopień ciężkości choroby trzustki i zalecić odpowiednią dietę, która będzie dostosowana do specyficznych potrzeb twojego psa. Niektóre psy, które mają silne objawy, mogą wymagać hospitalizacji przez kilka dni.

  Sucha karma dla psa z chorą trzustką

  Hill’s i/d Low Fat

  Hill's Prescription Diet i/d Digestive Care z kurczakiem to wysokostrawna karma opracowana specjalnie do stosowania u psów cierpiących na zaburzenia przewodu pokarmowego.
  To dieta dla dorosłych psów, mających problemy z pracą układu żołądkowo-jelitowego lub borykających się z zaburzeniami wchłaniania jelitowego, takimi jak: zapalenie żołądka, zapalenie jelit, przewlekłe zapalenie okrężnicy, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, choroby przełyku, wrzody żołądka.

  Royal Canin Gastrointestinal Low Fat

  Pełnoporcjowa dietetyczna karma o obniżonej zawartości tłuszczu dla psów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

  Brit Veterinary Dog Drain Free Gastrointestinal Low Fat 

  Dietetyczna karma pełnoporcjowa dla psów z zaburzeniami wchłaniania lipidów, enteropatią białkogubną i zapaleniem trzustki – ograniczenie ostrych zaburzeń wchłaniania jelitowego, wyrównywanie zaburzeń trawienia, w przebiegu ostrej biegunki oraz w okresie rekonwalescencji.

  SPECIFIC CID-LF Digestive Support Low Fat 

  SPECIFIC Digestive Support Low Fat CID-LF to pełnoporcjowa i w pełni zbilansowana karma sucha dla psów dorosłych. Wyjątkowo niski poziom tłuszczu – 7% w suchej masie – sprawia, że karma jest odpowiednia przy zapaleniu trzustki i zastoju żółci, zarówno w przypadkach umiarkowanych, jak i zaawansowanych. Niska alergenność składników – hydrolizowanego łososia i tapioki – umożliwia jej stosowanie w chorobach z komponentą pokarmową (m.in. alergia i nietolerancja pokarmowa, IBD).

  Alleva Care Gastrointestinal Low Fat 

  Alleva Care Gastrointestinal Low Fat to dietetyczna karma pełnoporcjowa dla psów we wszystkich stadiach życia zmniejszająca zaburzenia wchłaniania jelitowego, jako kompensacja złego trawienia oraz w przypadku zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki. Wskazana jest również do wspomagania metabolizmu lipidów w przypadku hiperlipidemii.

  Mokra karma dla psa z chorą trzustką

  Royal Canin Gastrointestinal Low Fat

  Pełnoporcjowa dietetyczna karma mokra o obniżonej zawartości tłuszczu dla psów z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi.

  Hill'S Prescription Diet i/d Low Fat

  Hill's Prescription Diet Canine i/d Low Fat to wysokostrawna, niskotłuszczowa karma dla psów, która może być długoterminowo stosowana w leczeniu zaburzeń przewodu pokarmowego i ogranicza ryzyko nawrotów. Klinicznie potwierdzono ,że wspomaga rekonwalescencję przewodu pokarmowego. Nieodpowiedni poziom tłuszczu we krwi, niezdolność do trawienia białka albo brak enzymów trawiennych przewodu pokarmowego mogą mieć wpływ na zdrowie twojego psa.
  Zdjęcie: Envato