Data publikacji:

Pies dyszy i jest niespokojny? Co to oznacza i co robić?

Dlaczego pies dyszy w nocy? Czy dyszenie psa jest normalne? Sprawdź, jak można pomóc psu, który dyszy. Dowiedz się, kiedy należy udać się do lekarza weterynarii z dyszącym psem. 
pies dyszy i jest niespokojny

Dlaczego pies dyszy?

Psy nie pocą się, tak jak ludzie, dlatego muszą regulować wewnętrzną temperaturę ciała w inny sposób. Czworonogi regulują swoją temperaturę poprzez układ oddechowy – dysząc (zobacz, jak schłodzić psa). Jeśli jednak pies oddycha w przyspieszonym tempie, będąc w stanie spoczynku, może to oznaczać, że jest zdenerwowany lub odczuwa bolesność w którejś części ciała.
Dyszenie u psa bez powodu zdecydowanie powinno zaniepokoić opiekuna. Pies może, jak najbardziej, dyszeć po intensywnym spacerze, po spożyciu obfitego posiłku, w stresującej sytuacji lub z powodu bólu. Może to być, niestety, także objaw poważniejszych schorzeń dotyczących układu oddechowego i układu krążenia. Zwierzęta mogą intensywnie dyszeć po podaniu niektórych leków np. opioidów, czyli leków przeciwbólowych. 
Pies może też dyszeć w pomieszczeniu bez sprawnej wentylacji. Dyszenie chroni przed przegrzaniem się organizmu. Na przegrzanie szczególnie narażone są psy krótkoczaszkowe (rasy brachycefaliczne), do których zalicza się buldogi francuskie, mopsy, boksery czy shih tzu.
Pies dyszy też w sytuacjach stresujących. Dla każdego psa taka sytuacja będzie wyglądała inaczej. Dla jednego czworonoga stresem może być podróż tramwajem, a dla innego – wizyta u lekarza weterynarii. Po czym poznać, że pies się stresuje? Inne objawy stresu u psów to:
  • napięcie mięśni, drżenia mięśni,
  • ziajanie, dyszenie,
  • kulenie się, 
  • nagłe pojawienie się łupieżu,
  • baczna obserwacja otoczenia,
  • ślinienie się,
  • wokalizacja (skomlenie, szczekanie),
  • pozostanie w bezruchu lub próba ucieczki,
  • nagłe oddawanie moczu,
  • ziewanie,
  • otrzepywanie się,
  • kompulsywne wylizywanie różnych części ciała.
  • Przeczytaj, jak uspokoić psa.
    Pies może też dyszeć, gdy ma założony kaganiec. Pamiętaj, że pupil może nosić kaganiec materiałowy jedynie przez kilka-kilkanaście minut. Po tym czasie należy go zdjąć. Jeśli szukasz kagańca, który pozwoli psu swobodnie oddychać, wypróbuj kaganiec fizjologiczny.

    Pies dyszy i jest niespokojny

    Czy to normalne, że pies cały czas dyszy? Na pewno nie, chociaż są pewne wyjątki. Pies może dyszeć bardzo intensywnie w bardzo ciepłe dni. Pupil reguluje w ten sposób swoją temperaturę ciała i może to być jak najbardziej normalne.
    W upalne dni koniecznie zapewnij pupilowi zacienione i przewiewne miejsce do odpoczynku i upewnij się, że zwierzak ma cały czas dostęp do świeżej wody.
    Pies, który dyszy i jest jednocześnie niespokojny, jest zdecydowanie czymś, co powinno cię zaniepokoić. Koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii w takiej sytuacji. Specjalista oceni, czy objawy pupila wymagają szybkiej wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

    Czy to normalne, że pies szybko oddycha?

    Zdrowy pies wykonuje około 15–30 oddechów na minutę. Jeśli jest ich dużo więcej, może świadczyć to o dolegliwościach bólowych, dusznościach, zatruciu, a nawet o problemach z sercem. Psy ras małych i miniaturowych będą oddychały szybciej. Dla nich normalne będą oddechy w górnej granicy normy. Natomiast psy ras średnich, dużych oraz olbrzymich będą oddychały wolniej

    Pies wystawia język i dyszy

    Czasami możesz zauważyć, że pupil wystawia język podczas dyszenia. Jest to jak najbardziej normalne zachowanie i nie świadczy o nieprawidłowościach.

    Pies dyszy w nocy – czy to normalne?

    Każde intensywne dyszenie bez konkretnego powodu powinno zaniepokoić opiekuna. Przyczyną może być spożycie obfitego posiłku późnym wieczorem lub wręcz w nocy. Nie zostawiaj pupilowi pełnej miski bezpośrednio przed pójściem spać. Pies może nieefektywnie trawić posiłki wieczorem i w nocy. Objawem będzie wówczas nadmierne dyszenie w nocy.

    Pies dyszy FAQ

    Czy dyszenie u psa bez powodu powinno martwić?
    Tak, jak najbardziej. Pies, który bardzo intensywnie dyszy powinien zaniepokoić psiego opiekuna.

    Dlaczego pies dyszy w domu?
    Pies dyszy w domu głównie dlatego, że reguluje w ten sposób swoją temperaturę ciała, zwłaszcza jeśli jest mu gorąco. Dyszenie może także wskazywać na stres, niepokój, ból lub problemy zdrowotne, takie jak choroby serca czy płuc.
    Zdjęcie: Envato Elements