Data publikacji:

Jak wybrać nowoczesne legowisko dla psa?

Wybór nowoczesnego legowiska dla psa to nie lada wyzwanie. Producenci ciągle wymyślają nowe rozwiązania. Chcą zapewnić naszym czworonogom maksymalny komfort, a dodatkowo upiększyć nasz dom niebanalnym designem legowiska. Na szczęście da się połączyć te dwie kwestie. Nie wiesz, jakie nowoczesne legowisko dla psa wybrać? Czym kierować się przy wyborze posłania dla psa? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
Nowoczesne legowisko dla psa

Jakie funkcje powinno spełniać legowisko dla psa?

Legowisko jest codziennym miejscem odpoczynku i snu naszego czworonożnego przyjaciela. Powinno dawać mu poczucie bezpieczeństwa i być miejscem, gdzie będzie chciał wracać nie tylko w sytuacjach zagrożenia. Przestrzeń, w której pies przebywa najwięcej czasu, wpływa na jego rozwój i kształtuje jego osobowość. Wybierz legowisko, które spełni wymagania twojego pupila! Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze nowoczesnego legowiska dla psa?

Na co zwrócić uwagę wybierając legowisko dla psa?

Warto zwrócić uwagę na rodzaj legowiska, który będzie najbardziej odpowiedni dla psa. Istnieją legowiska w formie poduszki, wiklinowe wyposażone w materac, klasyczne z niewielkim oparciem, legowisko typu kanapa, które może być rozkładane lub nie. Wyróżniamy też legowiska typu ponton, typu buda albo igloo lub specjalistyczne legowisko dla psa. Specjalistyczne legowisko dla psa wyposażone jest w materac ortopedyczny. Wykonany jest on z pianki, która dostosowuje się do kształtu ciała i powoduje odciążenie kości i stawów. Taki rodzaj posłania będzie odpowiedni głównie dla psich seniorów, którzy cierpią np. na zwyrodnienie stawów czy kręgosłupa.
Niestety ma uniwersalnych parametrów przy wyborze legowiska dla psa. Zupełnie inne wymagania ma duży labrador, a inne mały york. Dlatego przed zakupem odpowiedniego legowiska dla psa sprecyzuj jego (oraz swoje) wymagania.

Jaka wielkość legowiska dla psa?

Przed przystąpieniem do wyboru nowoczesnego legowiska zmierz swojego pupila podczas snu. Każdy pies lubi inne pozycje podczas snu, dlatego warto dokonać takiego pomiaru. Ostateczna wielkość legowiska powinna być powiększona o jakieś 20–30 centymetrów, aby pies miał jak największy komfort użytkowania i mógł bez problemu zmieniać swoją pozycję podczas snu czy wypoczynku. Jednak legowisko nie powinno być też zbyt duże, ponieważ nie da pupilowi właściwego poczucia bezpieczeństwa.
Zwróć również uwagę na twardość legowiska. Jest to istotna kwestia, która niestety często jest pomijana. Jedne psy lubią spać na bardzo miękkim podłożu, inne na twardym. Zaobserwuj, czy twój pies woli spać na miękkiej kanapie, czy na twardym dywanie. Wybór odpowiedniej twardości sprawi, że pupil chętnie będzie przebywał na swoim legowisku, ponieważ będzie mu tam po prostu wygodnie.

Z jakiego materiału powinno być legowisko dla psa?

Kluczową kwestią jest materiał, z którego wykonane jest nowoczesne legowisko dla psa. Kolorystyka powinna pasować do wystroju mieszkania, jednak materiał powinien być przede wszystkim łatwy w utrzymaniu w czystości. Oprócz tego musi być przyjemny dla psa oraz odporny na jego pazury czy zęby. Obecnie najbardziej popularnymi materiałami są: materiał suedine przypominający meszek, materiał antara, kodura, bawełna oraz trawa morska. Powszechnie wykorzystywany w różnych dziedzinach życia poliester nie będzie najlepszym wyborem na materiał nowoczesnego legowiska dla psa. Oprócz tego, że jest mało odporny na zadrapania, również jest materiałem nieoddychającym. Może to podrażniać delikatną psią skórę. Wypełnienie legowiska jest równie ważne. Najlepiej wybrać kulki silikonowe na wypełnienie legowiska. Są one sprężyste i odporne na odkształcenia. Dodatkowo są hipoalergiczne, co jest istotne zwłaszcza dla psów skłonnych do alergii.
Warto zwrócić uwagę na wysokość nowoczesnego legowiska dla psa. Nie powinno być ono zbyt wysokie, aby nasz przyjaciel czuł się bezpiecznie i mógł widzieć otaczający go świat. Jeżeli jest to legowisko kryte daszkiem, wówczas powinien być on na tyle wysoki, aby pies mógł swobodnie stać w swoim legowisku. Również wejście powinno być komfortowe dla czworonoga.
Dokonując wyboru odpowiedniego modelu legowiska, dobrze jest uwzględnić również to, gdzie to legowisko będzie się znajdować w naszym domu. Dobrze, aby było to miejsce na uboczu, ciche, bez przeciągów.
Ważne! Zwróć uwagę na produkty do pielęgnacji legowiska. Muszą być one hipoalergiczne i bezpieczne dla czworonoga. Niestety jest to bardzo często pomijana, lecz istotna kwestia.

Czy wybór odpowiedniego legowiska jest takie ważne?

Odpowiednio dobrane nowoczesne legowisko dla psa jest dobrą inwestycją w komfort i poczucie bezpieczeństwa naszego pupila. Dobry sen i wypoczynek to ważne życiowe kwestie nie tylko dla ludzi, ale również dla psów. Jeżeli dodatkowo będziemy dbać o czystość legowiska, mamy gwarancję, że nasz czworonożny przyjaciel będzie szczęśliwy! A szeroki wybór modeli, kolorów, materiałów, z których wykonane są legowiska, sprawią, że będzie on nie tylko pasował do każdego wnętrza, ale również będzie jego ozdobą.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Justyna Lelito