Data modyfikacji:

Wózek dla psa. Inwalidzki, spacerowy lub do roweru

Jaki wózek dla psa wybrać? Czy wózek jest twojemu psu potrzebny? Poznaj rodzaje wózków dla psów. Sprawdź, dlaczego wózek spacerówka to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich schorowanych zwierząt, które nie są w stanie samodzielnie poruszać się na spacerach lub szybko się męczą. Dowiedz się, czy pies na wózku inwalidzkim może być szczęśliwy i jak działa przyczepka dla psa do roweru.

wózek dla psa

Cztery koła zamiast czterech łap? Wózek spacerowy dla psa

Wożenie psa w wózku spacerowym to kontrowersyjny sposób transportowania zwierzęcia. W wielu przypadkach jest to fanaberia opiekuna, który nie chce, by np. pies się pobrudził na spacerze, ale nie tylko.

Spacerowy wózek dla psa to bardzo dobre rozwiązanie dla czworonogów, które z powodu choroby lub urazu nie są w stanie poruszać się samodzielnie lub nie są w stanie pokonać dłuższych dystansów. Warto zabrać wówczas taki wózek ze sobą na spacer z psem i włożyć pupila do środka, gdy ten się zmęczy i nie będzie w stanie już dalej iść samodzielnie.

Wózek dla zwierząt powinien być stabilny, wytrzymały i przeznaczony dla psów danej wielkości. Dobrze, by był zbudowany z przewiewnej siatki na stelażu, przez którą pupil będzie mógł obserwować świat. Pamiętaj, że produkt musi być przede wszystkim bezpieczny, dlatego powinien być zabudowany z każdej strony.

Wózek spacerówka dla psa przypomina zwykły wózek dziecięcy. Większość modeli jest składana, posiada zdejmowaną moskitierę, smycz, do której możesz przypiąć psa w środku, i okna widokowe wykonane z siatki. Materiał jest wodoodporny, łatwy do wyczyszczenia. Do środka możesz włożyć poduszkę lub matę dla psa. Taki wózek bardzo łatwo się prowadzi, posiada też udogodnienia dla opiekuna: stojak na napój i półkę na zakupy, wodę i miskę dla psa.

Dla jakich psów kupić wózek spacerowy?

To zdecydowanie nie jest rozwiązanie dla zdrowych, energicznych psów. Wózek jest polecany dla:

  • psich seniorów, których stawy odmawiają posłuszeństwa;
  • psów ze złamaniami, które wymagają unieruchomienia, lub innymi urazami;
  • psów w czasie rekonwalescencji;
  • psów z niedowładami kończyn;
  • psów, które są szczególnie narażone na przegrzanie się organizmu;
  • psów, które mają niedobory immunologiczne i nie mogą jeszcze chodzić samodzielnie na spacery, a tym bardziej spotykać się z obcymi psami.

To także dobre rozwiązanie, jeśli masz dwa psy, które mają zupełnie różną potrzebę aktywności – jeden mógłby biegać przez cały dzień i wciąż mu mało, a drugi zdecydowanie wolałby się wylegiwać obok ciebie na ławce w parku. Możesz wtedy po prostu włożyć tego drugiego czworonoga do wózka, gdy ten się zmęczy.

Ile kosztuje wózek spacerowy dla psa?

Koszt spacerówki dla psa to około 120-400 zł, w zależności od modelu.

Wózek inwalidzki dla psa

Wózek dla psa niepełnosprawnego często jest jedyną możliwością powrotu do życia przed chorobą czy przed urazem. Oczywiście pies nie będzie się już poruszał tak jak kiedyś, ale dzięki specjalnemu wózkowi inwalidzkiemu znowu może cieszyć się spacerami. Mówi się, że niepełnosprawne psy radzą sobie lepiej niż ludzie. Trudno z tym stwierdzeniem dyskutować, ale jedno jest pewne – psy z niepełnosprawnością, poruszające się na wózkach, mogą być szczęśliwe i mogą cieszyć się swoim pieskim życiem jeszcze przez wiele lat.

Musisz wiedzieć, że aktywność fizyczna na spacerach, węszenie, tropienie i zabawa to jedne z podstawowych potrzeb fizjologicznych psa. Wszystkie (oprócz zabawy) wymagają od czworonoga mobilności, dlatego specjalny wózek dla psa jest nieoceniony, bo dba o jego dobrostan.

Wózki inwalidzkie dla psów są produkowane w kilku rozmiarach. Niektóre firmy tworzą też wózki na wymiar.

Produkty są przeznaczone dla psów, które mają całkowity lub częściowy niedowład w kończynach tylnych (rzadziej przednich) lub cierpią na choroby kręgosłupa, przez które pies nie jest w stanie poruszać się samodzielnie. To rozwiązanie szczególnie warto rozważyć, jeśli rdzeń kręgowy został przerwany i lekarz weterynarii stwierdził, że nie ma już możliwości, by szlak nerwowy się zregenerował.

Wózek dla psa z porażeniem tylnych łap jest zbudowany z chodzika na kółkach i taśm, którymi podwiązuje się tylne kończyny i podtrzymuje się za ich pomocą psa na wysokości podbrzusza. Pupil wprawia wówczas wózek w ruch za pomocą przednich łap.

Ile kosztuje wózek inwalidzki dla psa?

Koszt wózka inwalidzkiego dla psa to wydatek rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od jakości materiałów użytych do jego budowy i ich ilości.

Wózek do roweru dla psa

Wózek dla psa do roweru, nazywany też przyczepką rowerową, to świetne rozwiązanie, jeśli jesteś zapalonym miłośnikiem jazdy rowerem. Możesz wówczas przewozić pupila na duże odległości, bez konieczności angażowania w transport samochodu. Wspólne wypady rowerowe będą bezpieczne i wygodne, a ty będziesz mógł wypuścić pupila z przyczepki na spacer podczas postoju w każdym dowolnym momencie.

Przyczepka do roweru dla psa pasuje do większości popularnych modeli rowerów. Posiada uniwersalny zaczep, jest bezpieczna dla czworonoga i wygodna. Posiada ścianki z siatki na stelażu, przez które swobodnie może przepływać powietrze. Plandeka jest wodoodporna, dlatego nie powinna przemoknąć nawet podczas jazdy w deszczu. Wnętrze przyczepki dla psa można łatwo i szybko wyczyścić.

Ile kosztuje przyczepa do roweru dla psa?

Koszt wózka do roweru dla psa to 100-500 zł, w zależności od modelu i jego parametrów.