Data modyfikacji:

Jak zabezpieczyć łapy psa zimą?

Przymarzające do zamarzającej ziemi opuszki, śnieg z deszczem oraz sól to największe zagrożenia dla opuszek oraz skóry między palcami u psów zimową porą. Poznaj sprawdzone sposoby dbania o opuszki psa. Dowiedz się, co stosować na opuszki zimą i sprawdź, jakie buty dla psa warto kupić na zimę.
jak zabezpieczyć łapy psa zimą

Jak zabezpieczyć łapy psa przed mrozem?

Opuszki palców psów są bardzo wrażliwe na zmianę temperatury. Mogą przymarzać do lodu i śniegu, co objawia się ich zaczerwienieniem i bolesnością tej okolicy – pies może intensywnie lizać tę okolicę, popiskiwać, a nawet kuleć podczas poruszania się. Przymarzać mogą nie tylko same opuszki, ale też włosy między palcami na łapach psa, co zdecydowanie sprzyja podrażnieniom. Bryłki lodu między palcami, przyczepione do sierści też wiążą się z dużym dyskomfortem i bolesnością. Stąd, o łapy psa zimą należy dbać ze szczególną starannością.

Buty dla psa zimą

To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli masz psa z bardzo wrażliwymi opuszkami lub długą sierścią między palcami. Takie buty chronią przed lodem, przymarzaniem opuszek do powierzchni, zabrudzeniami, zimnem i przed szkodliwym działaniem soli.
Ciekawostką jest, że niektóre hotele w górach zezwalają na zakwaterowanie psów tylko i wyłącznie wtedy, jeśli twój pies będzie wychodził na zewnątrz w specjalnych butach. Oczywiście jest to podyktowane kwestią zachowania jak największej higieny w ośrodku. Z punktu widzenia ochrony zdrowia psa, takie buty mogą okazać się niezbędnym elementem spaceru zimową porą.
Niestety, nie każdy pies zaakceptuje buty. Wiele czworonogów nie będzie w stanie cieszyć się ze spaceru w butach. Stąd, nie jest to opcja, która sprawdzi się u każdego psa.

Jak pielęgnować łapy psa zimą?

Jakie buty dla psa są najlepsze?

Nie ma jednych najlepszych butów dla psa. Rodzaj butów w dużej mierze zależy od warunków atmosferycznych na zewnątrz i potrzeb psa. Najbardziej uniwersalne będą na pewno antypoślizgowe buty dla psów, które dzięki gumowej podeszwie sprawdzą się niemal w każdym warunkach – na kamienistym podłożu, śliskiej powierzchni i w miejscu, gdzie mogą znajdować się niebezpieczne przedmioty, o które pies mógłby się zranić.

Dlaczego nie warto kupować skarpetek dla psa?

Skarpetki dla psa z łatwością przemoczą się i przestaną chronić czworonoga przed szkodliwym działaniem soli, lodu i mrozu. Wilgotne skarpetki też mogą zacząć przymarzać do ziemi, dlatego nie warto w nie inwestować.

Jak dbać o skórę między palcami łapy psa?

Skóra i sierść między palcami jest bardzo wrażliwa, dlatego należy o nią dbać po każdym spacerze. Warto sprawdzać tę okolicę codziennie, najlepiej po ostatnim spacerze wieczorową porą lub częściej, jeśli pies się liże po łapach lub kuleje. 
Skórę między palcami i sierść w tej okolicy trzeba oczyszczać z ewentualnych zabrudzeń i osuszać za pomocą ręcznika lub suszarki (jeśli pies ją toleruje). Wilgotne środowisko zdecydowanie sprzyja rozwojowi infekcji.

Czym smarować opuszki psa – domowe sposoby:

Najlepszym sposobem jest stosowanie wazeliny na opuszki przed każdym spacerem zimową porą, jeśli nie korzystasz z butów dla psa. Wazelina ochroni opuszki przed działaniem soli oraz przymarzaniem opuszek do powierzchni ziemi. Oczywiście, jedna warstwa może nie być wystarczająca, jeśli planujesz dłuższy spacer. Wystarczy, że pojemnik z wazeliną zabierzesz ze sobą na spacer i nałożysz jej dodatkową warstwę na opuszki po około 20-30 minutach spaceru.
Wybierając wazelinę dla psa na opuszki, zwróć uwagę na jej skład. Wybierz tę nieperfumowaną, z dodatkiem witaminy A i E, które sprzyjają regeneracji skóry.
Alternatywą dla wazeliny są różnego rodzaju spraye, maści i żele na bazie oleju dla psów.
Zdjęcie: Envato Elements