Pies i kot w domu to dwa żywioły, które raczej nie nadają na tych samych falach. Trudno jest im złapać wspólny język, ale nie jest to niemożliwe. Najłatwiej jest przyzwyczaić do siebie szczeniaka i kocię, ale możesz powiększyć swoją rodzinę o nowego czworonoga w każdym momencie życia twojego pupila. Sprawdź, jak pogodzić psa z kotem. Poznaj zasady wprowadzania psa lub kota do domu, w którym mieszka już zwierzę.
Mowa ciała w świecie zwierząt odgrywa kluczową rolę w procesie komunikacji. Wiele nieporozumień między kotami i psami wynika właśnie z tego, że oba gatunki porozumiewają się w zupełnie różny sposób. Koty to indywidualiści, którzy polują samotnie, pilnują swojego terytorium i cenią sobie przede wszystkim niezależność. Psy natomiast, to zwierzęta, które najlepiej czują się w grupie – tworzą silne relacje między poszczególnymi osobnikami i troszczą się o siebie nawzajem.
Niestety psy mogą źle interpretować niektóre kocie zachowania i odwrotnie. Pies macha ogonem, gdy jest zadowolony, a kot wręcz przeciwnie – mruczek może to odebrać jako groźbę. Kolejną różnicą jest leżenie na grzbiecie. Kot leżący na plecach jest zrelaksowany. Psy oczywiście też mogą relaksować się w ten sposób, ale często okazują w ten sposób uległość, podporządkowanie drugiemu osobnikowi.
Trzecim przykładem jest typowa pozycja psa zachęcająca do zabawy. Czworonóg wyciąga przednie łapy do przodu i trzyma zad wysoko (często też jednocześnie macha ogonem). Kot może zinterpretować taką postawę jako groźbę, dlatego nie zdziw się, jeśli zaatakuje twojego psa lub sam przyjmie podobną postawę, która dla niego będzie zdecydowanie oznaczać gotowość do ataku.
Najłatwiej jest przyzwyczaić do siebie szczeniaka i kocię, ale nowy pupil może zamieszkać w twoim domu w każdym momencie życia twojego zwierzaka. Nieco prościej jest wprowadzić kota do domu, w którym mieszka pies, niż odwrotnie, ale wszystko jest możliwe. Wystarczy tylko odpowiednio się do tego przygotować.
Pamiętaj! Wszystkie twoje zwierzęta powinny czuć się w domu swobodnie. Zwróć szczególną uwagę na to, czy wszystkie potrzeby fizjologiczne zwierząt są zaspokojone. Pojawienie się nowego zwierzęcia w domu jest stresującym momentem dla wszystkich domowników, dlatego koniecznie sprawdź, jak się do tego odpowiednio przygotować. Pamiętaj, że legowiska dla psów powinny być przeznaczone tylko dla jednego zwierzaka, to ważne, aby pies miał miejsce do spokojnego odpoczynku. Kotu musisz przygotować osobne miejsce.
Sam zapach zwierząt i odgłosy, jakie wydają, mogą być dla nich nawzajem bardzo stresujące, dlatego nie spiesz się z bezpośrednim zapoznaniem czworonogów ze sobą. Daj im czas, by oswoiły się z nową sytuacją. Możesz też dać psu zabawki mruczka, a kotu zabawki psa. Dzięki temu oba zwierzęta będą mogły jeszcze lepiej zapoznać się ze swoimi zapachami.
Zabierz kota w transporterze do miejsca, w którym jest pies lub odwrotnie – zamknij psa w klatce, jeśli jest do niej przyzwyczajony i dobrze się w niej czuje, a następnie wpuść kota do pomieszczenia z czworonogiem w klatce.
Jeśli pies i kot w domu nie wykazują negatywnych zachowań wobec siebie, możesz przejść do kolejnego etapu, czyli kontaktu bezpośredniego obu pupili. Warto jednak wcześniej zapiąć psa na smyczy lub długiej lince, którą będziesz mógł chwycić w razie konieczności. Możesz też założyć kotu szelki i zapiąć smycz, jeśli jest do tego przyzwyczajony. Pamiętaj, by smycz nie była napięta.
Trudno powiedzieć, jak potoczy się relacja twoich podopiecznych. Lepiej dmuchać na zimne i nie opuszczać pomieszczenia, w którym oba zwierzaki znajdują się luzem. Jeśli musisz wyjść, staraj się zamykać psa lub kota w innym pokoju lub w klatce czy transporterze. Możesz też skorzystać ze specjalnej kamery, która służy do obserwacji psów i kotów w pomieszczeniach.
Zabierz psa na spacer, spędź nieco czasu z mruczkiem na pieszczotach, jeśli je lubi, i nakarm oba zwierzęta przed spotkaniem. Czworonogi powinny być zrelaksowane, spokojne i nakarmione przed poznaniem siebie nawzajem.
Smakołyki odgrywają bardzo ważną rolę, która motywuje pupili do dalszej pracy. To szczególnie ważne dla psów, które są o wiele bardziej podatne na szkolenie w porównaniu do kotów. Oczywiście nie zapominaj, że kocie i psie przysmaki muszą zostać uwzględnione w dziennym bilansie kalorii. Pupil nie może dostawać więcej kalorii, niż potrzebuje, bo sprzyja to nadwadze i otyłości.
Trudno przewidzieć, jak pies i kot w domu na siebie zareagują. Najprawdopodobniej będą traktowały się neutralnie po oswojeniu się ze sobą, co jest jak najbardziej prawidłowym zachowaniem, ale też niektóre lubią wspólnie wypoczywać.
Szkolenie rozpocznij od nauki samokontroli. Systematycznie poszerzaj je o naukę nowych komend. Dzięki temu będziesz miał większą kontrolę nad pupilem, który może się np. nadmiernie podekscytować na widok nowego lokatora.
Bardzo dobrym pomysłem jest też włączenie psu odgłosów kota, które znajdziesz w internecie. Zajmij w tym czasie czymś pupila. To dobry czas na ćwiczenie komend lub zabawę w przeciąganie. Na początku puszczaj nagranie bardzo cicho, dopiero po czasie, gdy pies się oswoi z nowym dźwiękiem, możesz podkręcić głośność.
Pamiętaj także, że zarówno pies, jak i kot powinny mieć przygotowane dla siebie spokojne miejsca do odpoczynku. Koniecznie zaopatrz się w legowiska dla kotów.