Data modyfikacji:

Jaki pies dla dzieci będzie najlepszy? Jaką rasę wybrać?

Czy kupowanie psa dziecku jest etyczne? Szczeniak w domu to trochę jak drugi kilkulatek w domu. Zabawa dziecka ze szczeniakiem to decydowanie mieszanka wybuchowa, która może skończyć się na konieczności odmalowania ścian czy wymiany zasłon. Mimo wszystko, dom z psem to dom pełniejszy, weselszy i szczęśliwszy. Poznaj rasy psów do domu z dzieckiem i sprawdź, o czym warto pomyśleć przed zakupem psa.
 pies

Pies dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Powiedzmy to sobie wprost. Kupno czy adopcja psa dla dziecka to nie jest dobry pomysł. Jeśli w ten sposób chcesz uczyć malucha odpowiedzialności czy poczucia obowiązku, to musisz wiedzieć, że to jeden z najgorszych z możliwych sposobów.

Nie możesz zrzucać odpowiedzialności opieki nad psem na pociechę. Za opiekę nad psem, kotem, królikiem czy jakimkolwiek innym zwierzęciem odpowiedzialny jest rodzic, czyli osoba dorosła. To ty musisz karmić zwierzę, sprzątać po nim, wyprowadzać na spacer, pielęgnować i zapewnić odpowiednią opiekę weterynaryjną w razie konieczności. Dziecko może ci w tym pomóc, ale nie możesz wymagać od kilkulatka, że weźmie na siebie ciężar sprawowania codziennej opieki nad pupilem.

Decyzja o zakupie czy adopcji psa do domu z dzieckiem powinna być przemyślana. Nie możesz ulec presji małego człowieka, który każdego dnia doprasza się o zwierzątko, ponieważ dziecko nie zdaje sobie sprawy, z czym wiąże się posiadanie psa tak naprawdę. Malec widzi tylko te dobre strony medalu.

Jedno jest pewne. Pupil łączy domowników, o ile wszyscy troszczą się o dobro futrzastego członka rodziny. Czy warto mieć psa, gdy w domu jest małe dziecko? Na pewno, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy nie tylko dziecko chce mieć psa, ale przede wszystkim jego opiekunowie.

Pies dla dziecka – jaka rasa?

Golden retriever

To prawdziwy przyjaciel człowieka. Przyjazne usposobienie goldenów sprawia, że świetnie wpasowują się do ogniska domowego. Te wesołe pieski nie należą jednak do najmniejszych. Są zaliczane do psów ras dużych, dlatego dorosłe osobniki ważą ponad 30 kg. Mają dłuższą w porównaniu do labradorów sierść, która nie wypada tak obficie.

Mówi się, że szczenięta zachowują się jak kilkuletnie dzieci nawet przez pierwsze 2 lata swojego życia. Warto mieć to na uwadze, jeśli zdecydujesz się na kupno szczeniaka tej rasy.

Labrador

Wyglądają prawie tak samo, jak golden retriever, ale mają krótką, szorstką sierść, która szczególnie obficie wypada w okresie linienia. Labradory są pełne energii, uwielbiają się bawić, ale są też wierne i oddane opiekunowi. Podobnie jak w przypadku goldenów, szczenięta labradora przez pierwsze 1-1,5 roku życia będą tryskać energią.

Nowofunland

To bardzo towarzyskie psy o łagodnym usposobieniu. Są delikatne, ale też cierpliwe, dlatego bardzo dobrze dogadują się z małymi dziećmi. Mają przyjacielskie nastawienie do innych zwierząt.

Samojed

Te czworonogi charakteryzują się anielską cierpliwością. Są niezwykle przyjazne, cierpliwe i towarzyskie. Świetnie odnajdą się w domu zarówno z małym, jak i większym dzieckiem. Samojedy są też jednak żywiołowe i potrzebują codziennej, regularnej dawki ruchu.

Cocker spaniel

To przesłodkie pieski średniej wielkości, które mają łagodne usposobienie. Lubią bawić się z małymi dziećmi i ze względu na to, że osiągają jedynie 12-18 kg, nie są w stanie przewrócić kilkulatka nawet podczas żywiołowych harców.

Yorkshire terrier

Yorki zyskały na popularności dzięki swojej niskiej masie ciała i miłym w dotyku włosach. Ten mały piesek należy do rodziny terrierów, czyli psów, które są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu. Nie każdy opiekun o tym wie i pamięta. Decydując się na yorka, musisz wiedzieć, że nie są to typowe psy kanapowe. Chętnie pobawią się w aportowanie z twoim dzieckiem czy pobiegają w parku dla psów.

Buldog francuski dla dziecka. Czy to dobry pomysł?

Buldogi i mopsy należą do ras psów brachycefalicznych, czyli krótkoczaszkowych. Te słodkie pieski są niesamowicie przyjazne, otwarte i wesołe. Świetnie nadają się do domu, w którym jest zarówno niemowlę, jak i większe dziecko. Niestety, mimo ich wesołego i przyjaznego usposobienia, nie są obecnie rasą, która cieszy się dobrą opinią. Dlaczego?

Psy z krótką czaszką są narażone na trudności z oddychaniem. Ich anatomia różni się od anatomii psów, które mają dłuższy nos. Mogą chrapać i chrząkać przez cały rok, latem są niezwykle narażone na udar cieplny, a podczas intensywnego spaceru są narażone na kontuzje kręgosłupa ze względu na genetyczne predyspozycje do chorób kręgosłupa. O wiele częściej, w porównaniu do innych ras psów, mają też silne objawy alergii. To wszystko sprawia, że opieka weterynaryjna nad nimi jest bardzo kosztowna.

Każdy rodzic powinien wcześniej zapoznać się z cechami danej rasy i podjąć świadomą decyzję na podstawie rzetelnego opisu ras i konsultacji z lekarzem weterynarii lub doświadczonym behawiorystą.

Czy pies ze schroniska nadaje się do domu z dzieckiem?

Tak. Pies, który został zakwalifikowany do adopcji do domu, w którym są dzieci, nadaje się do adopcji. Każdy łagodny pies dla dzieci będzie odpowiedni. Jeśli masz wątpliwości, czy dany futrzak odnajdzie się w głośnym domu pełnym zabawek, możesz porozmawiać z szefostwem schroniska w sprawie adopcji tymczasowej. Wiele schronisk pozwala także zabrać czworonoga do domu na kilka godzin lub wręcz weekend.

Pamiętaj, by kierować się usposobieniem psa, a nie jego wyglądem. Nie każdy mały, futrzasty piesek będzie chciał bawić się z dzieckiem, które dopiero uczy się obcować ze zwierzętami. Podejmuj decyzję świadomie, w porozumieniu z opiekunami psa w schronisku i wolontariuszami, którzy spędzają czas z danym psem i są w stanie powiedzieć ci coś więcej o jego temperamencie.

Autorka: Natalia Ciszewska