Data publikacji:

Pies pasterski – wszystko na temat ras do pilnowania owiec

Psy pasterskie są wytrwałe, aktywne i niezwykle inteligentne. Należą do nich między innymi owczarki, berneński pies pasterski, biały owczarek podhalański, border collie i welsh corgi. Ta grupa czworonogów jest bardzo zróżnicowana, ale poszczególne rasy wiele łączy. Ponieważ pies pasterski jest stworzony do pracy, potrzebuje zajęcia i stymulującej zabawy. Jeśli tylko zaspokoisz jego potrzeby, stanie się wspaniałym i niezawodnym przyjacielem, na którego będziesz mógł zawsze liczyć.
pies pasterski

Skąd wziął się pies pasterski? Różnorodność ras

Chcąc lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania psów, najlepiej jest zwrócić się najpierw w stronę historii powstania rasy lub całej grupy czworonogów. Zwierzęta, do których należy pies pasterski, zostały wyhodowane przez człowieka drogą selekcji, której celem było wzmacnianie cech sprzyjających pomocy przy pilnowaniu stad zwierząt. Cechy te są obecne do dzisiaj, podobnie jak głęboko zakorzenione potrzeby, nawet jeśli pies nie wykonuje już żadnej pracy.
Grupa psów pasterskich jest niejednorodna i choć wiele je łączy, poszczególne rasy mogą się między sobą bardzo różnić. Pierwsze osobniki były sporych rozmiarów, żeby dobrze radziły sobie z dużymi drapieżnikami, czyhającymi na hodowane przez człowieka stada, na przykład przed niedźwiedziami czy wilkami. Na skutek znacznego uszczuplenia populacji niebezpiecznych zwierząt, duży rozmiar i siła psa nie były już tak ważne. Cenniejsze stały się umiejętności takie jak zwinność, inteligencja, umiarkowana agresja i umiejętność zachowania ciszy.

Pies do pilnowania owiec – cechy zewnętrzne psa pasterskiego

Ze względu na to, jak wiele ras należy do tego typu, nie sposób powiedzieć, jak wygląda pies pasterski. Wydaje się nawet, że trudno jest znaleźć wspólny mianownik, patrząc wyłącznie na wygląd tych czworonogów. Do tej grupy zalicza się zarówno duży owczarek o budzącym respekt wyglądzie, jak i krótkonogi corgi czy puli o długim, przypominającym sznurki włosiu. Mimo to istnieją cechy, które występują u każdego psa pasterskiego, bez względu na to, czy należy do potężnych psów stróżujących, czy zwinnych zaganiaczy.
Co wyróżnia psa pasterskiego? Jego sierść jest gęsta, odporna na warunki atmosferyczne, a łapy mocne. Całe ciało charakteryzuje się dużą gibkością, wytrzymałością i siłą. Psy tego typu są bardzo spostrzegawcze – mają też doskonałe wzrok i słuch, które umożliwiają radzenie sobie z powierzonymi im obowiązkami. Większość z nich ma wysunięty w przód, „ostry” pysk.

Pies pasterski – jaki ma charakter?

O charakterze psa pasterskiego można pisać długo, ponieważ jest ciekawy i złożony. Zwierzaki należące do tej grupy mają wiele zalet, które czynią z nich wspaniałych towarzyszy człowieka, jednak żeby mogły je w pełni ujawnić, wymagają zadbania o ich potrzeby i odpowiedniego wychowania.

Nie lubi się nudzić

Psy pasterskie uwielbiają działanie. Nie dla nich leżenie na kanapie całymi godzinami, nieustanne siedzenie w domu i powolne spacerki. Każda rasa psów pasterskich wymaga odpowiedniej stymulacji, w przeciwnym razie może przejawiać niewłaściwe zachowania. Jeśli pies nie pracuje, zadaniem opiekuna jest zapewnienie mu zdrowej porcji ruchu, stawianie wyzwań i udostępnienie zabawek mobilizujących do wysiłku.

Instynkt terytorialny i obronny

Psy pasterskie bronią swojego stada i terenu, ponieważ takie zachowania były u nich w przeszłości wzmacniane, w związku z tym mogą być bardzo nieufne w stosunku do obcych. Dotyczy to przede wszystkim psów stróżujących. Potrzebny jest im odpowiedni trening, żeby nauczyły się rozumieć, że nie każdy obcy pojawiający się na posesji stwarza zagrożenie. Dzięki niemu psy mogą nauczyć się to różnicować i gdy zobaczą, że opiekunowie są w przyjaznych stosunkach z nowym gościem, również go zaakceptują.

Silny i stanowczy charakter

Czy pies pasterski może być agresywny? Zadaniem psa do pilnowania i zaganiania owiec jest trzymanie wśród nich porządku. Zwierzę musi być zatem stanowcze i budzić respekt. Podczas swojej pracy pies podgryza kostki owiec, żeby skłonić je do podążania we wskazanym kierunku, jednak nie może im zrobić krzywdy. Można powiedzieć, że poziom agresji u tych ras nie jest zbyt wysoki, ale z pewnością mają silny charakter i należy postępować z nimi konsekwentnie i stanowczo.

Lojalny

Pies pasterski jest niezwykle lojalny i oddany. To wspaniały przyjaciel całej rodziny, również dzieci, wobec których jest opiekuńczy. Pomimo mocnego charakteru jest posłuszny, a odpowiednio wyszkolony i prowadzony pewną ręką z łatwością da się odpowiednio wytrenować.

Wychowanie psa pasterskiego

Złożony charakter psa pasterskiego i potencjalnie niebezpieczne cechy, które przejawiają te zwierzęta, powinny skłonić opiekuna do prostego wniosku – psy pasterskie wymagają szczególnej troski o wychowanie. Należy wzmacniać zachowania, które są mile widziane, a wygaszać szkodliwe. Potencjalne problemy to przede wszystkim gonienie i podgryzanie poruszających się obiektów.
Gonienie za rowerzystami, biegaczami, a nawet samochodami wynika z instynktu, który leży w naturze owczarka i każdego innego pasterskiego psa, dlatego należy mocno pracować nad tym, by nauczył się kontrolować tę potrzebę i zaspokajać ją w inny sposób.
Podgryzanie dzieci i innych psów również jest naturalnym zachowaniem, nie można jednak na nie pozwalać, bez względu na okoliczności. Nawet jeśli to tylko zabawa, przyzwolenie na podgryzanie może skończyć się tragedią, gdy zwierzę się zdenerwuje i nie zapanuje nad mocą uścisku.

Jak zaspokajać potrzeby psów pasterskich?

Nawet w mieście nie ma problemu ze znalezieniem miejsca, gdzie można trenować z psem pasterskim, pozwalając mu się wybiegać i zaspokoić naturalne potrzeby w zdrowy sposób. Korzystne są dla niego sporty takie jak:
  • treibball – polega na przemieszczaniu dużych piłek do specjalnych bramek;
  • frisbee – zaspokaja potrzebę gonienia poruszających się obiektów i potrzebę ruchu;
  • pogoń za szarpakiem – psy kochają szarpaki, te zabawki pomagają im rozładować frustrację i zaspokoić potrzebę gryzienia;
  • agility – tory przeszkód stworzone specjalnie dla psów zapobiegają nudzie i pozwalają na wybieganie;
  • obedience – trening posłuszeństwa, który pomaga nawiązać lepszą relację między psem a opiekunem i jest bardzo wskazany w przypadku ras pasterskich, ponieważ ułatwia im naukę kontrolowania naturalnych impulsów.
  • Pielęgnacja i żywienie psa pasterskiego

    Jak wygląda pielęgnacja psów pasterskich? Zależy to od wymagań konkretnej rasy. Większość z tych czworonogów posiada gęstą, piękną sierść, o którą trzeba dbać. Jeśli jest ona długa, pracy będzie więcej. Konieczne jest regularne czesanie, a od czasu do czasu również kąpiel, co przy większych psach może okazać się sporym wyzwaniem.
    Pies pasterski nie ma specjalnych wymagań żywieniowych, co oznacza, że należy stosować takie same zasady układania zdrowej diety, jak w przypadku innych psów – dbać o podawanie wysokiej jakości gotowej karmy dla psów lub opierać się na metodzie BARF, o ile opiekunowi pozwala na to wiedza i zasobność portfela. Przedstawiciele mniej aktywnych ras, na przykład berneńczyk, są narażeni na nadmierne przybieranie na wadze, dlatego warto kontrolować zarówno ilość zjadanego przez nie jedzenia, jak i zachęcać do długich spacerów.
    Psy ras stworzonych do pilnowania owiec są wspaniałymi przyjaciółmi człowieka już od wieków i chociaż ich rola jest teraz często zupełnie inna, pozostają lojalnymi i oddanymi towarzyszami.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym