Data modyfikacji:

Jak przewozić psa w samochodzie? Fotelik czy kojec dla psa do samochodu?

Czas wiosennych i wakacyjnych wyjazdów to także przygoda dla twojego czworonoga. Jak zadbać o bezpieczeństwa pupila podczas podróży? Jak przewozić psa w samochodzie? Przeglądamy dostępne możliwości.

Przewożenie psa w samochodzie wydaje się proste – zapraszamy psa do środka i jedziemy. Otóż nie! Pies przewożony w aucie musi stosować się do zasad bezpieczeństwa na drodze. Nie ma jednak w polskich przepisach o ruchu drogowym jednoznacznych wytycznych. Na stronach internetowych towarzystw ubezpieczeniowych można przeczytać, że w związku z brakiem szczegółowych regulacji „W życie wchodzi art. 1 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt, który mówi, że w sprawach nieuregulowanych w ustawie, do zwierząt stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące rzeczy. Oznacza to, że zastosowanie mają tu przepisy odnośnie do przewożenia ładunku” – czytamy na stronie Mtu24.pl. Trudno oczywiście uznać zwierzę za rzecz, chodzi jednak o to, by transport pupila nie stwarzał zagrożenia dla kierowcy, pasażerów i innych użytkowników dróg. Dlatego mamy do dyspozycji kilka skutecznych sposobów pomagających w bezpiecznym przewożeniu zwierząt w aucie. Są to specjalne pasy, foteliki i szelki dla psa do samochodu, a dla większych psów transportery i klatki. Przyjrzyjmy się lepiej poszczególnym zabezpieczeniom.

pies w samochodzie

Szelki dla psa do samochodu

Praktycznym rozwiązaniem są szelki dla psa do samochodu. To chyba najpopularniejszy sposób przewożenia psa w aucie – sprawdzony i bezpieczny. Psu zakładamy uprząż, którą specjalnym pasem należy połączyć z gniazdem do wpinania pasów samochodowych. Psa umieszczamy wówczas oczywiście tylko na tylnym siedzeniu. Szelki dla psa do samochodu mają odpowiednią regulację, dlatego można je dopasować do rozmiarów psa. Pamiętaj, że zabezpieczenie psa w ten sposób to nie tylko rozwiązanie dogodne dla pasażerów i kierowcy, ale szelki pomogą także ochronić samego czworonoga w przypadku gwałtownego hamowania czy kolizji. Możesz też wybrać same pasy dla psa do samochodu – jest to po prostu krótka smycz, którą przypina się do obroży i wpina do zapięcia w siedzeniu. Wybierając pasy czy szelki dla psa do samochodu, dobierz także specjalną matę ochronną, która zabezpieczy tapicerkę. Mata ochroni siedzenie i oparcia – dobrze jest je zabezpieczyć. Warto szczególnie pamiętać o tylnej ścianie przedniego siedzenia – kręcący się czworonóg będzie ocierał się o nią, zostawiając tam duże ilości sierści.

Fotelik dla psa do samochodu

Dla niezbyt dużych, ale energicznych piesków polecany jest miękki i wygodny fotelik. Specjalny fotelik dla psa do samochodu, który mocuje się do siedzenia mocnymi, nylonowymi pasami. Fotelik pasuje do wszystkich samochodów osobowych. Ma usztywniane ściany i wyjmowane wnętrze. W foteliku są dodatkowe zabezpieczenia w postaci smyczy, którymi można przypiąć psa do szelek, dzięki czemu pupil nie wyskoczy z fotelika w trakcie jazdy. Fotelik jest bezpieczny i skutecznie chroni tapicerkę auta przed sierścią i pazurami psa.

Transporter dla psa do samochodu

Jeśli twój pies jest wyjątkowo duży i ruchliwy, a ty obawiasz się, że np. może ograniczać widoczność podczas jazdy, sprawdź szczególne rozwiązanie, którym jest transporter dla psa do samochodu lub specjalna klatka. Tę ostatnią ustawia się w bagażniku – ma ona duże rozmiary, co najmniej 1 metr długości, dlatego po prostu nie zmieści się na tylnej kanapie. Z tego też powodu transportery lub klatki będą dobrym rozwiązaniem, jeśli dysponujesz autem typu kombi. A jeśli twój pies jest mniejszy, ale bardzo ruchliwy, a nie chcesz go przewozić zapiętego w szelkach na pasie w krótkim rozmiarze, zastanów się nad specjalnym kojcem lub mniejszą klatką transportową.

Zwierzę może instynktownie potraktować klatkę jako zagrożenie i nie będzie chciało do niej wejść. Dlatego jeśli tylko masz możliwość, na kilka dni przed planowaną podróżą zapoznaj pupila z klatką lub transporterem. Oswajanie zacznij od postawienia transportera w domu i zostawienia w nim smakołyka lub zabawki zwierzęcia. Możesz też włożyć ulubiony kocyk psa. Na początku nie zamykaj drzwi, ale stopniowo na kilka minut zacznij zamykać zwierzę. Spróbuj wybrać się też na kilka krótszych przejażdżek autem. Chodzi o to, żeby sprawić, by klatka lub transporter miło się psu kojarzyły. Za pomocą jedzenia naucz psa samodzielnego wchodzenia do klatki, w przeciwnym wypadku wsiadanie do samochodu może stać się długotrwałym i męczącym procesem.

Podróżując z psem, pamiętaj o tym!

W dłuższe podróże zabieraj aktualną książeczkę zdrowia zwierzęcia ze szczepieniami, np. przeciwko wściekliźnie. Pamiętaj też, że w przypadku wyjazdu zagranicznego pies musi mieć paszport.
  • Zabierz miskę i wodę – podczas postojów pies chętnie się napije.
  • Nie karm czworonoga tuż przed podróżą – pupile o wrażliwych żołądkach mogą mieć podczas jazdy problemy w postaci mdłości i wymiotów.
  • Nie otwieraj zbyt szeroko okien, ponieważ psy mogą przeziębić wrażliwe uszy.
  • Uważaj też z klimatyzacją – nie ustawiaj jej na temperaturę większą niż 20 stopni Celsjusza.
  • Zadbaj o to, by pies miał przy obroży plakietkę z danymi właściciela.
  • Nigdy nie zostawiaj psa samego w zamkniętym samochodzie, zwłaszcza latem!
  • Co dwie, trzy godziny koniecznie rób przerwy w podróży – pies musi się załatwić, zwłaszcza jeżeli dużo pije.