Data publikacji:

Mały pies do mieszkania. Jaka rasa najlepsza do bloku?

Marzysz o psie, a twoje mieszkanie jest niewielkie? Zastanów się dobrze, na jaką rasę się zdecydować, żeby nie zaszkodzić zwierzakowi, a przy okazji sobie i sąsiadom. Do bloku dobrze sprawdzają się małe pieski o dość spokojnym temperamencie, które nie mają zbyt dużej potrzeby ruchu. Twój nowy pupil musi czuć się dobrze w ograniczonej przestrzeni. Sprawdź, które rasy warto wziąć pod uwagę.
mały pies do mieszkania

Jakie powinny być psy do bloku?

Niektóre psy wymagają długich spacerów, uprawiania z nimi sportu i regularnej stymulacji, w przeciwnym razie będą niespokojne i nieszczęśliwe, czego skutkiem będą rozmaite problemy behawioralne. Do bloku musisz wybierać stosunkowo małe psy i rasy dobre do mieszkania. Twój zwierzak musi czuć się komfortowo w niewielkiej przestrzeni, dzięki czemu będzie szczęśliwy i nie będzie ci sprawiał kłopotu.
Jaki jest najlepszy pies do bloku? Oprócz tego, że dobrze czuje się na mocno ograniczonym terytorium, lubi też przebywać w ciepłym mieszkaniu. Idealny czworonożny przyjaciel wyróżnia się w tym przypadku również niewielkim rozmiarem. Atutem jest też spokojny temperament. Im mniej ruchu potrzebuje, tym lepiej, chyba że planujesz chodzić często na bardzo długie spacery lub masz w domu skore do zabawy dzieci. Ostatnią ważną kwestią jest pielęgnacja – o dobrego kandydata na psa do bloku łatwo zadbać i nie gubi on ogromnej ilości sierści.

Małe psy – najlepsze rasy do mieszkania

Istnieją rasy, które wydają się być stworzone do przebywania z nami w małych mieszkaniach. Spełniają większość warunków psa idealnego do bloku. Które z nich warto rozważyć?

Cavalier king charles spaniel – sympatyczny pies do bloku

Urocze małe psy tej rasy fantastycznie nadają się do mieszkania, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Wyróżniają się miłym usposobieniem i są bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Ponieważ chcą zawsze być blisko człowieka, wielkość domu, w którym mieszkają, nie ma dla nich żadnego znaczenia.
Cavalier king charles spaniel to bardzo spokojny piesek, lubi spacery i zabawę, ale nie odczuwa ponadprzeciętnej potrzeby ruchu. Uważaj, jeśli planujesz zostawiać pupila na wiele godzin w samotności, z pewnością nie będzie tego dobrze znosił, ponieważ jest bardzo towarzyski. Świetnym rozwiązaniem może okazać się przygarnięcie dwóch sympatycznych psiaków tej rasy.

Hawańczyk – wesoły mały pies do mieszkania

Jeśli lubisz przyjacielskie małe psy, przygarnij przedstawiciela tej rasy do mieszkania w bloku. Hawańczyk będzie wiernym przyjacielem całej rodziny. Uwielbia się bawić i ma sporo energii, ale ze względu na niewielkie rozmiary i niewielkie wymagania łatwo ją rozładować podczas spaceru. Warto zabierać go na wybiegi dla czworonogów, żeby mógł pobawić się z innymi psami.
Zaletą hawańczyka jako psa do mieszkania jest zrównoważony charakter i przewidywalność. Mimo rozpierającej go energii jest posłuszny i bardzo łatwo go wyszkolić, nie ma też w zwyczaju urządzać sąsiadom głośnych sesji szczekania, nawet gdy zostaje sam w domu na dłuższy czas. Wystarczy zapewnić mu dostęp do zabawek, żeby dał sobie radę przez kilka godzin. Chociaż jeśli jest taka możliwość, dobrze jest zapewnić mu miłe towarzystwo innego niewielkiego zwierzaka. Jakiego? Dla przyjacielskiego hawańczyka nie ma to znaczenia, ponieważ jest bardzo tolerancyjny.

Yorkshire terrier – najlepszy pies do bardzo małego domu

Jaki pies jest idealny do bloku? Oczywiście york, niewielki zwierzak o wesołym usposobieniu i miłej aparycji. Yorkshire terrier mierzy maksymalnie 25 centymetrów w kłębie i waży do 3 kilogramów, nie zajmuje dużo miejsca i sam na co dzień nie potrzebuje dużej przestrzeni.
Yorki kojarzymy zazwyczaj z psimi kanapowcami, ozdobionymi wstążeczkami i noszonymi w damskich torebkach, jednak ich prawdziwa natura jest inna – są odważne, pewne siebie i waleczne. Z tego względu trzeba bardzo uważać, żeby nie naraziły się na niebezpieczeństwo. Potrzebne jest im również delikatne, ale stanowcze prowadzenie.
Małe psy tej rasy są dobre do mieszkania, ale potrzebują również dostosowanej do potrzeb dawki ruchu. Żeby ją zapewnić, wystarczą im średniej długości regularne spacery, podczas których mogą się pobawić i wybiegać. Chętnie bawią się również w domu z dziećmi.

Maltańczyk – spokojny pies do mieszkania

Spośród innych ras psów, które nadają się do mieszkania, maltańczyka wyróżniają wyjątkowo spokojne usposobienie, ujmująca łagodność i ogromne pokłady cierpliwości. Nie jest tak skoczny lub nawet nadpobudliwy, jak wiele innych małych piesków, co będzie dużą zaletą dla rodzin z dziećmi i osób starszych.
Oprócz sympatycznego charakteru maltańczyk jest też lubiany za piękną, aksamitną białą sierść. Zanim przygarniesz go do domu, zastanów się jednak, czy znajdziesz czas na jej regularną pielęgnację, ponieważ zaniedbana sierść ma tendencję do kołtunienia, które skutkuje koniecznością bolesnego rozczesywania. Maltańczyka będzie trzeba często czesać i kąpać, nawet co tydzień. W twoim domu niezbędne staną się więc liczne szczotki i grzebienie dla psów, a także specjalne szampony i odżywki.

Czy warto przygarnąć kundelka?

Małe psy – przedstawicie ras dobrych do mieszkania nie są jedyną opcją, jaką masz. Możesz również rozważyć przygarnięcie niewielkiego mieszańca, od kogoś lub ze schroniska. Zaletą takiego rozwiązania jest zapewnienie bezpiecznego domu zwierzęciu w potrzebie, ale ty również możesz wiele zyskać. Kundelka możesz przygarnąć za darmo lub za niewielką opłatą, jest też duża szansa, że będzie wyjątkowo bystrym i wiernym towarzyszem dnia codziennego. Mieszańce, z uwagi na bardziej naturalny dobór partnerów, cieszą też zwykle lepszym zdrowiem i większą odpornością.
Jak widzisz, nawet nie posiadając domu z ogrodem, możesz zamieszkać z psem. Jeśli dobrze wybierzesz swojego małego czworonożnego przyjaciela, możesz liczyć na wiele wspaniałych wspólnych chwil i ogromną psią lojalność.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym