Pies i dziecko mogąbyć najlepszymi przyjaciółmi. Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka? Dowiedz się, co możesz zrobić jeszcze przed porodem. Sprawdź, jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie noworodka z czworonogiem.
Twoja rodzina wkrótce się powiększy i zastanawiasz się, jak czworonóg na to zareaguje? Podpowiadamy, co zrobić, aby pies i dziecko mieszkali pod jednym dachem.
Chodzi tutaj nie tylko o to, że nie będziesz poświęcać czworonogowi tyle czasu po narodzinach potomka jak kiedyś, ale przede wszystkim o to, by pies nauczył się, że nie potrzebuje twojej ciągłej uwagi, by czuł się dobrze.
Oczywiście wciąż musisz wiedzieć, jak dbać o psa tak, by każdego dnia odczuwał, że jest dla ciebie ważny. Spędzajcie razem leniwe wieczory na kanapie, wychodźcie na długie spacery, gdy jest ładna pogoda, i bawcie się razem, gdy nie możesz z nim wyjść na dłuższy spacer.
Nie reaguj, jeśli pupil będzie wymuszał twoją uwagę. Oczywiście, początki nie będą najprawdopodobniej należały do najprostszych, ale nie poddawaj się. Pies w końcu zrezygnuje, jeśli nie będzie widział, że jego metody działają.
Dobrym pomysłem jest zabranie psa i wózka na spacer jeszcze przed narodzinami maluszka. Tak, wydaje się to być bardzo dziwne, w szczególności, jeśli na spacerze spotkasz swoich sąsiadów, którzy zapewne założą, że jest już po rozwiązaniu. Nie przejmuj się tym.
Taki spacer z psem to bardzo dobry trening dla ciebie i dla pupila oraz świetna okazja, by sprawdzić, jak twój czworonożny przyjaciel będzie się zachowywał wobec wózka.
Zaproś psa do pokoju przygotowanego dla noworodka. Pozwól mu poznać wszystkie nowe zapachy. Raczej nie traktuj pokoju dziecięcego jako strefy wolnej od psa. Może to budzić niepokój lub wręcz frustrację u czworonoga.
Włącz nagrania płaczu noworodka, które znajdziesz w internecie. Jeśli twój pupil się ich boi, jest zdezorientowany i te wszystkie odgłosy wprawiają go w niepokój, zacznij jeszcze raz za jakiś czas, ale puść to samo nagranie bardzo cicho. Poświęcaj psu dużo uwagi w tym czasie. Z czasem puszczaj to nagranie coraz głośniej. Pupil powinien w końcu przestać zwracać uwagę na płacz.
Mogą to być dzieci przyjaciół czy dzieci sąsiadów. Pupil nie musi wchodzić z nimi w interakcje. Wystarczy, że będzie mógł obserwować ich zachowanie i je słyszeć. Nigdy nie zostawiaj dzieci i psa samych.
Chodzi tutaj o miejsce, w którym pies będzie mógł w spokoju i ciszy się zrelaksować i zregenerować. Psy lubią odpoczywać w miejscach, w których mogą dobrze kontrolować otoczenie. Dlatego często wybierają najgłębszy kąt w pokoju lub miejsce w korytarzu.
Po pojawieniu się maluszka w domu, może to być niewystarczające. Stwórz dla pupila miejsce, w którym nie będzie słyszał dziecka. Zaproś go wcześniej, jeszcze przed urodzeniem, do odpoczynku w tym miejscu i pokaż, że to jego legowisko. Uważaj, bo strefa odpoczynku, bez płaczu niemowlęcia, będzie niedługo atrakcyjna nie tylko dla psa, ale także dla ciebie.
Jeśli martwisz się, że nie będziesz po porodzie w stanie zabierać pupila na codzienne długie spacery, możesz zatrudnić petsitterkę, która zrobi to za ciebie. Proces przygotowywania czworonoga do obcowania sam na sam z obcą osobą może być niekiedy trudny, dlatego warto rozpocząć oswajanie psa z nową osobą jeszcze przed porodem.
Początkowo chodźcie razem, we trójkę, na spacery. Dopiero z czasem, gdy twój pupil przyzwyczai się do opiekunki, będziesz mogła zostawać go w domu. Pamiętaj, psy lubią rutynę.
Pozwól psu przywitać się z nowym domownikiem dopiero po przywitaniu się z tobą. Pies powinien mieć możliwość zapoznać się z zapachem dziecka, jeśli wykazuje taką potrzebę. Pierwsze spotkanie psa z noworodkiem musi być oczywiście nadzorowane. Dziecko może leżeć w foteliku samochodowym lub na twoich kolanach.
Większość dzieci marzy o zwierzęciu domowym, dlatego pies w domu jest dla większości maluchów spełnieniem marzeń. Oczywiście opiekę nad psem zawsze powinien sprawować opiekun, czyli osoba dorosła.
Dzieci mogą, a wręcz powinny poznać, na czym polega opieka nad psem – jak należy go karmić, regularnie czesać, kąpać i sprzątać po nim, ale musisz zdawać sobie sprawę, że opieka nad psem to twoja odpowiedzialność, a nie dziecka. Maluch może, jeśli chce, ci pomagać, ale nie powinno się wymagać od dziecka, że będzie w pełni odpowiedzialne za drugie istnienie.
Obcowanie z psem w wieku dziecięcym dostarcza maluchom wielu interesujących bodźców. Dzieci mogą dowiedzieć się, co to znaczy empatia, możesz im też wyjaśnić na przykładzie sprawowania opieki nad psem, co to znaczy odpowiedzialność za inne istnienie.
Najważniejsza zasada to bezpieczeństwo. Pies nie może być zagrożeniem dla malucha ani dziecko nie może stanowić zagrożenia dla czworonoga. Nigdy nie zostawiaj malucha z psem samych. Nie musisz uczestniczyć w każdej ich wspólnej zabawie, ale nadzoruj przebieg wydarzeń, obserwując ich z tego samego pomieszczenia.
Zanim całkowicie zaufasz swojemu psu i swojemu dziecku na tyle, by zostali sami, minie najprawdopodobniej kilka lat. Psy mają różne usposobienie. Część z nich uwielbia kontakt z dziećmi i nic sobie nie robi z tego, że czasem malec może nieumiejętnie go pogłaskać i zamiast przyjemności sprawić mu ból lub dyskomfort.
Są też psy, które w ogóle nie są zainteresowane wchodzeniem w interakcję z dziećmi i należy to uszanować. Maluch powinien dotykać pupila tylko i wyłącznie wtedy, gdy ten sobie tego życzy lub nie ma nic przeciwko temu. Jeśli pies ucieka przed dzieckiem, nie zmuszaj go na siłę do obcowania z maluchem.
Staraj się nie karać psa w obecności dziecka. Zamiast tego trenuj komendy „nie wolno” i „zostaw”. Reaguj, jeśli zauważysz, że dziecko zachowuje się nieodpowiednio w stosunku do czworonoga. Bicie, szarpanie, kopanie czy bieganie za zwierzęciem, jeśli ono sobie tego nie życzy, jest zupełnie niedozwolone.
Twój pies wysyła sygnały uspokajające? Ziewa, kuli uszy i przyjmuje pozycję obronną lub wręcz przeciwnie – pozycję do ataku? Zabierz dziecko i postaraj się uspokoić pupila.
Nieprawidłowe zachowania w stosunku do psów, na które nie wolno dzieciom pozwalać: