Data modyfikacji:

Co zrobić, gdy pies sika na łóżko?

Gdy szczenię nie panuje jeszcze nad pęcherzem, nie ma w tym niczego niezwykłego. Opiekun musi wówczas wykazać się cierpliwością i konsekwencją, a zwierzę szybko nauczy się czystości. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy dorosły pies sika na łóżko? To duży problem, który może mieć różne przyczyny. Żeby go rozwiązać, trzeba najpierw znaleźć źródło nieakceptowanego zachowania. Dopiero wtedy można przystąpić do działania.
pies sika na łóżko

Młody pies sika na łóżko – co robić?

Szczeniak potrzebuje treningu czystości. Tylko dzięki niemu ma szansę nauczyć się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w sposób akceptowany przez opiekuna. Gdy młody pies sika na łóżko lub na podłogę, nie należy na niego krzyczeć, zamiast tego stosuje się wzmacnianie pozytywne.
Na czym polega nowoczesne wychowanie psa bez krzyków i innych rodzajów przemocy? Chodzi o nagradzanie pożądanego zachowania. Opiekun powinien często wyprowadzać zwierzę na dwór i pokazywać, że to właśnie tam powinno ono załatwiać swoje potrzeby. Za każdym razem, gdy to się uda, musi okazywać entuzjazm, motywując tym samym szczeniaka do powtarzania zachowania, które spotkało się z uznaniem. W tym procesie pomocne są pochwały i przysmaki. Konieczne jest zachowanie spokoju i uzbrojenie się w cierpliwość – tylko taka strategia popłaca i przynosi satysfakcjonujące efekty.

Dlaczego dorosły pies sika na łóżko?

Osoby przygarniające psa ze schroniska lub domu, w którym zwierzę było zaniedbywane, również muszą liczyć się z tym, że czeka je żmudna praca związana z wychowaniem swoich nowych domowników. Oczywiście wcale nie musi tak być, ale warto przygotować się na to, że pies po przejściach będzie stwarzał różnego rodzaju problemy behawioralne.
Dlaczego dorosły pies załatwia się na łóżko? Jeśli wcześniej spędził dużo czasu w schronisku lub był latami przywiązany przy budzie, bardzo możliwe, że całkowicie oduczył się domowych zasad lub nigdy nie był ich nauczony. Zdarza się również, że takie zachowanie wynika z wysokiego poziomu lęku spowodowanego nową sytuacją i dotychczasowymi trudnymi doświadczeniami.
Co robić, gdy przygarnąłeś psa, który sika na łóżko? Najważniejsze jest uzbrojenie się w cierpliwość i postępowanie podobne jak przy treningu czystości szczeniaka. Po pewnym czasie takie działania powinny przynieść rezultaty. Jeżeli problem nie ustępuje, konieczna jest konsultacja z weterynarzem, który przebada psa pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych, oraz rozmowa z psim behawiorystą.

Pies sika na łóżko – możliwe powody

Opiekujesz się psem dłuższy czas, nigdy nie sprawiał problemów, a nagle zaczął załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu? I to w najgorszym możliwym miejscu – na łóżko? W takim przypadku nie pomogą krzyki, które mogą tylko nasilić stres u zwierzaka. Prawdopodobnie nie wystarczy też wzmacnianie pożądanych zachowań, więc w pierwszej kolejności należy się zastanowić, dlaczego pies sika na łóżko.
Gdy dorosły pies sika na łóżko, powody mogą wiązać się ze stanem zdrowia lub problemami domowymi, które powodują u zwierzaka duży stres.

Choroby pęcherza i dróg moczowych

Różnego typu problemy zdrowotne są częstym powodem sytuacji, że pies sika na łóżko, dlatego pierwszą reakcją na takie zachowanie powinno być umówienie wizyty u weterynarza. Lekarz fachowym okiem oceni stan zdrowia psa, zleci też niezbędne badania, w tym analizę moczu. Problem z nietrzymaniem moczu może być związany z wiekiem pupila, złym stanem nerek, a nawet z nowotworem.
Sprawdź szeroki wybór pieluch dla psów na Ceneo.pl

Znaczenie terenu

Oznaczanie terenu moczem jest dla wielu zwierząt zachowaniem naturalnym, jednak żaden opiekun psa nie może pozwolić na to, by pupil przejawiał je w domu. Co robić, gdy pies sika na łóżko lub inne meble, a dodatkowo przejawia duży niepokój i zachowania agresywne? W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się kastracja. Bardzo ważne jest również pokazanie psu przez stanowczą postawę, że to ty rządzisz w domu i umiesz zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo.

Zmiany w domu i związany z tym stres

Nowe dziecko w domu, pojawienie się drugiego psa lub kota, a może przeprowadzka? Zastanów się, czy w waszym życiu nie zaszły ostatnio duże zmiany. Jeśli pies zaczyna sikać na łóżko, powody mogą być zupełnie proste – czworonożny przyjaciel nie radzi sobie ze stresem. W takiej sytuacji również może pomóc spotkanie z weterynarzem lub behawiorystą. Korzystne będą także bezpieczne środki uspokajające stosowane przez pewien czas, aż sytuacja się unormuje.

Rozłąka z opiekunem i lęk separacyjny

Wiele zwierząt bardzo źle znosi rozłąkę z opiekunem. Jeżeli spędzałeś w domu dużo czasu, na przykład pracując zdalnie, a od pewnego czasu pracujesz poza domem, twój pies nie będzie z tego powodu szczęśliwy. Skrajnym przypadkiem jest silny lęk separacyjny, który wiąże się często nie tylko z sikaniem na meble, ale też niszczeniem rzeczy, szczekaniem i wyciem. Problem ten wymaga wprowadzenia konkretnych zmian w relacjach człowiek–pies, dlatego najlepiej postępować według planu stworzonego przez osobę znającą dobrze psią psychikę.

Ekscytacja

Zdarza się, że pies sika na łóżko podczas powitania z opiekunem. Biega wówczas po domu i skacze na meble, popuszczając przy tym mocz. Jeżeli wiesz, że twoje zwierzę właśnie tak reaguje, spróbuj witać się z nim w miejscu, w którym łatwiej posprzątać w razie wypadku, na przykład zamykając się ze zwierzakiem w przedpokoju. Właściciele domów mogą powitanie odbywać w ogrodzie.

Co robić, gdy pies sika na łóżko?

Jeśli znajdziesz przyczyny niepożądanego zachowania, możesz zacząć działać – rozpocząć leczenie, terapię z behawiorystą lub pracę nad nauką posłuszeństwa i budowaniem własnego autorytetu.
Za każdym razem, kiedy zdarza się wpadka, koniecznie usuń wszelkie ślady moczu, w tym zapach, ponieważ może on przyciągać ponownie zwierzę w to samo miejsce. Dopóki nie uda ci się rozwiązać problemów psa, zaopatrz się też w łatwe do wyprania podkłady nieprzemakalne na łóżko.
Jeśli problem pojawił się nagle, z pewnością nie warto czekać, aż sam się rozwiąże. Należy jak najszybciej pomóc pupilowi, a przy okazji poprawić komfort życia wszystkich domowników.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym