Data publikacji:

Flyball – co to jest? Jakie szelki, jakie zasady?

Flyball to jeden z najpopularniejszych sportów dla psów. Za „latającą piłką” ustawiają się drużyny składające się z 4–6 psów oraz ich przewodnika. Na czym jednak dokładnie polega dyscyplina flyball? Co to właściwie jest, jakie są jej zasady? Co trzeba zrobić, by z własnymi pupilami zacząć brać udział we flyballu? Na te pytania odpowiemy poniżej. Zapraszamy do lektury!
flyball

Flyball – geneza powstania

Flyball powstał na początku lat 70. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Hubert Wagner zauważył, że psy doskonale bawią się przy łapaniu piłki wyrzuconej z maszyny do piłek tenisowych. Stopniowo ujednolicano zasady tej zabawy i w 1983 r. w USA urządzono pierwszy turniej flyballa. Flyball ewoluował nie tylko jako sport, ale również jako sposób treningu i rozrywki dla czworonogów. Zdobył on popularność zarówno wśród profesjonalnych psich zawodników, jak i wśród psów amatorów.
Obecnie flyball jest szczególnie popularny właśnie w Stanach Zjednoczonych, ale również w Kanadzie. Jedną z najważniejszych flyballowych imprez jest turniej organizowany w Wielkiej Brytanii podczas Crufts (prestiżowa impreza kynologiczna). W Europie organizowane są również Mistrzostwa Europy we Flyballu. W Polsce istnieje narodowy związek flyballowy nazywający się Związkiem Sportu Flyball (ZSF).

Flyball – co to jest? Zasady

Flyball to rodzaj psiej sztafety i przede wszystkim sport drużynowy. Tak jak napisaliśmy we wstępie, drużyna złożona jest od czterech do sześciu psów, nad którymi czuwa przewodnik. Każdy z psów ma za zadanie pokonać trasę, na której ustawione są cztery płotki, i dobiec do końca, gdzie została umieszczona wyrzutnia piłek. Czworonóg musi uruchomić łapą (lub całym ciałem, jeśli jest mały) wyrzutnię i złapać piłkę, którą wyrzuci urządzenie, a następnie powrócić do swojego przewodnika. Nie może zrobić tego naokoło – jego trasa powrotna powinna być taka sama, jak ta, którą przybiegł do maszyny. Jeśli pies zgubi piłkę, powinien wystartować raz jeszcze. Kolejny pies ze sztafety może wyruszyć dopiero po powrocie czworonoga z trasy.
Psie sztafety rywalizują ze sobą tym samym czasie na dwóch torach położonych względem siebie równolegle.
Wysokość płotków ustawionych na trasie uzależniona jest od tego, jak wysoki w kłębie jest najniższy pies w danej drużynie i może wynosić od około 15 cm do 32,5 cm.
We flyballu liczy się przede wszystkim precyzja oraz czas. To od precyzji i szybkości zależy, która drużyna najszybciej pokona trasę i tym samym wygrywa zawody.
Coraz więcej miejsc w Polsce umożliwia trenowanie flyballa dzięki odpowiedniemu wyposażeniu. Niektóre z klubów flyball w Polsce to: Dzikie Gziki (Poznań), Woof (Wrocław), Triggers Flyball Team (Tarnowskie Góry), Ultra Flyball Team (Tczew), Unleashed i Warsaw Bullets (Warszawa). Rośnie też liczba sympatyków tej dyscypliny.

Flyball – dla kogo? Jakie psy lubią go najbardziej?

Praktycznie każdy pies może wziąć udział we flyballu – nieważne, czy to rasa duża, czy mała. Z jednej strony duże psy będą szybsze, z drugiej jednak mniejszy pies w drużynie obniży wysokość poprzeczek przeszkód, co przekłada się na szybsze pokonanie toru. Małe psy są też bardziej zwinne, a ich ruchy bardziej precyzyjne. Najważniejsze są jednak umiejętności i energia czworonoga oraz miara jego oddania wobec swego opiekuna.
Psy bardzo lubią flyball, dlatego to dobry sposób na aktywne spędzanie z nimi czasu. Jeśli zależy ci na rozpoczęciu przygody we flyballu ze swoim pupilem, zastanów się nad wyborem np. charta, border colie lub whippeta. Chociaż w dyscyplinie najbardziej sprawdzą się rasy gończe i myśliwskie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby swoich sił we flyballu spróbowały również inne czworonogi.

Flyball – jakie szelki?

W flyballu, jak w wielu dyscyplinach sportowych dla psów, odpowiednie szelki dla psa są istotne dla jego komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki szelkom łatwiej jest m.in. utrzymać kontakt z psem i kierować go w odpowiednim kierunku przed startem. Tylko co właściwie znaczy „odpowiednie szelki”?
Szelki powinny być przede wszystkim dopasowane do rozmiaru i wagi psa. Powinno się je też łatwo regulować, by w razie potrzeby sprawnie poluzować lub uściślić pasy. Przy mniejszych rasach istotne jest też to, aby klamry szelek nie były zbyt duże, ponieważ mogą one ograniczać zakres ruchu. Dobrze też, jeśli w środku szelki wyłożone są miękką warstwą – to dodatkowo wpłynie na komfort pupila podczas ich użytkowania.
Popularnym rodzajem szelek do flyballu są tzw. szelki norweskie. Wkłada się je przez głowę, a zapina się za łapami. Szelki norweskie mają konstrukcję w kształcie litery H lub Y, która obejmuje obszar klatki piersiowej i grzbietu psa. Pasy przechodzą przez klatkę piersiową i złączają się na grzbiecie psa, tworząc kształt H lub Y. To zapewnia równomierne rozłożenie siły ciągnięcia na klatce piersiowej i minimalizuje nacisk na szyję. Jednym z najpopularniejszych dostępnych modeli na rynku jest Julius-K9.

Flyball – jak rozpocząć przygodę z tą dyscypliną?

Pierwsze treningi z psem warto rozpocząć jeszcze wtedy, kiedy jest szczeniakiem. Najlepiej też, jeśli ma dobrze opanowane podstawowe komendy, takie jak „siad”, „aport”, „zostaw”, ponieważ to również ułatwi współpracę z czworonogiem na trasie. Istotne jest również to, aby zwierzak potrafił się zachowywać w obecności innych psów i ludzi oraz dobrze odnajdywał się w grupie.
Zapytaj weterynarza lub behawiorysty, gdzie w twojej okolicy możesz szukać miejsc, w których rozpoczniecie z pupilem przygodę z flyballem i będziecie mogli trenować pod okiem specjalistów.

Jak osiągnąć sukces we flyballu?

Jeśli chcecie z pupilem osiągnąć w nim sukces, powinieneś być przede wszystkim cierpliwy i konsekwentny podczas pracy. Pamiętaj, że flyball to sport, który wymaga wielu treningów, czasu i odpowiedniego doświadczenia. Pies powinien umieć współpracować w zespole, być szczupły, zwinny, szybki i zdrowy. Powinien też potrafić umiejętnie pokonywać przeszkody, znać „turbo aport” oraz słuchać się swojego właściciela. Ty z kolei musisz umieć go odpowiednio doceniać i nagradzać.
Autor: Agnieszka Ragus