Data publikacji:

Szelki do biegania dla psa, czyli jakie szelki do biegania dla psa wybrać

Bieganie z psem jest ciekawą aktywnością, satysfakcjonującą dla zwierzęcia i człowieka. Żeby było przyjemne, upewnij się, że twój pies może biegać na dalekie dystanse i zaopatrz się w odpowiednie akcesoria. Niezbędne będą smycz, pas biodrowy i wygodne szelki do biegania dla psa. Wybór komfortowych szelek jest bardzo ważny, muszą mieć odpowiednią budowę i rozmiar, żeby zapewnić bezpieczeństwo i żeby ich obecność była nieodczuwalna dla zwierzęcia.
Szelki do biegania dla psa, czyli jakie szelki do biegania dla psa wybrać

Czy bieganie z psem to dobry pomysł?

Sporty uprawiane razem z psem powoli zyskują w naszym kraju coraz większą popularność. Organizowane są zawody trekkingu z psami, a w lasach i parkach można spotkać osoby biegające lub jeżdżące na rowerze w towarzystwie zwierzaka. Każda z tych aktywności wymaga zakupu dobrych szelek do biegania dla psa.
Popularne aktywności z psem to:
  • dogtrekking – przemierzanie tras leśnych lub górskich, najczęściej z mapą;
  • canicross – bieganie;
  • bikejoring – jazda na rowerze;
  • skijoring – narciarstwo biegowe.
  • Polecamy: Jaki GPS dla psa?
    Jako towarzysze treningów biegowych najlepiej sprawdzają się psy ras kochających aktywność fizyczną, zwłaszcza duże, a także energiczne kundelki większych rozmiarów. Ważne jest zastanowienie się nad stanem zdrowia zwierzęcia, a w niektórych przypadkach wskazana może być również konsultacja z lekarzem weterynarii. Starsze psy raczej nie odnajdą się w takim sposobie spędzania wolnego czasu, a nawet mógłby być on dla nich niebezpieczny. Również małe pieski nie są stworzone do regularnego biegania na długich dystansach.

    Jak wybrać szelki do biegania dla psa?

    Uprawiając sport z psem, musisz zaopatrzyć się w sportowe szelki dla psów, dostosowane do aktywności. Smycz nie może być przypięta do obroży, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo dla zdrowia zwierzaka. Wybrany model nie powinien w żadnym miejscu obcierać ciała czy krępować ruchów, musi natomiast zapewniać pełną swobodę, czyli być niczym druga skóra.
    Czym kierować się, wybierając szelki do biegania z psem? Oprócz odpowiedniej budowy, która zapewni pełen komfort, muszą również mieć perfekcyjnie dobrany rozmiar, co zapobiega uciskaniu ciała oraz ich zsuwaniu.

    Szelki dla psa do biegania typu sled

    Czy szelki sled nadają się do biegania dla psa? Są to klasyczne szelki zaprzęgowe, sięgające aż do ogona. Stworzone są do ciągnięcia przedmiotów umiejscowionych nisko, na wysokości psich pleców, na przykład sań lub wózka. Chociaż można je kupić, planując treningi canicross, lepszym wyborem będą szelki do biegania dla psa innego typu, takie których budowa zakłada, że wraz ze smyczą stworzą kąt prosty. Jeżeli pies jest wysoki, a ty masz mniej niż 170 centymetrów wzrostu, sledy prawdopodobnie będą układać się bardzo dobrze i mogą być dla was dobrym wyborem.

    Szelki norweskie – dobre do biegania z psem?

    Szelki norweskie zakłada się jednym ruchem. Ten typ szelek może być z powodzeniem wykorzystywany podczas rekreacyjnych spacerów, które nie wymagają od zwierzęcia dodatkowego wysiłku. Wyróżniają się paskiem przechodzącym poziomo przez klatkę piersiową, a ich budowa jest źródłem kontrowersji. Coraz częściej można spotkać się z opinią, że mogą być szkodliwe dla psów, ponieważ ograniczają zakres ruchu w przednich łapach, co bywa niebezpieczne, gdy pies ciągnie za sobą ciężar, a tak właśnie dzieje się podczas treningów canicross.
    Zanim zaczniesz ich używać, upewnij się, że wybierasz model o sprawdzonej jakości i przemyślanej konstrukcji. Musisz też dobrać optymalny rozmiar, zwłaszcza w pierwszych latach życia psa, kiedy klatka piersiowa dopiero się rozwija. U niektórych psów proces ten kończy się dopiero w okolicach 5. roku życia.

    Szelki biegowe typu guard dla psa

    Szelki typu guard są obecnie najpopularniejszym wyborem dla psów. Cieszą się powodzeniem z powodu swojego uniwersalnego charakteru i specyficznej budowy. Składają się z dwóch pętli – na szyję i klatkę piersiową, oraz pasków mostkowego i grzbietowego. Układają się w literę Y.
    Największe zalety tego typu szelek:
  • są bezpieczne – wyswobodzenie się z nich jest bardzo trudne, a czasami niemożliwe;
  • nie powodują urazów u psa, nawet przy dużym obciążeniu, ciągnięciu i na długich trasach;
  • polecane są do wielu różnych aktywności: canicross, bikejoring czy dogtrekking, ale także na rekreacyjne spacery;
  • mają możliwość regulacji i dobrego dopasowania do sylwetki psa;
  • polecane są dla psów w każdym wieku, również dla szczeniaków.
  • Co jeszcze oprócz szelek do biegania dla psa?

    Żeby rozpocząć treningi z psem, konieczny jest wybór dobrych szelek, ale ważny jest również komfort opiekuna. Bieganie na długich trasach ze smyczą zawiniętą wokół nadgarstka jest niewygodne i grozi urazem, dlatego najczęściej wybór pada na pas biodrowy, który pozwala na swobodę ruchów. Dla osób, które na poważnie planują treningi canicross, najlepszym wyborem będzie zestaw zawierający pas biodrowy oraz smycz z amortyzacją, który wraz z wygodnymi szelkami biegowymi dla psa stworzy idealne połączenie. Nie trzeba już nic więcej, by rozpocząć ćwiczenia.

    Czy wybrałeś dobre szelki?

    Dopiero w praktyce przekonasz się, czy na pewno podjąłeś dobrą decyzję. Obserwuj bacznie swojego psa i zwróć uwagę na wszelkie objawy dyskomfortu czy zbyt szybkiego męczenia się podczas treningu. Szelki do biegania dla psa nie powinny przesuwać się po ciele, być zbyt luźne ani przesadnie ciasne. Obręcz nie powinna opadać na ramiona psa, nie może też naciskać na gardło, uniemożliwiając mu jej pochylenie. Jeżeli pies wydaje z siebie dziwne dźwięki, które mogą wskazywać, że ma jakiekolwiek problemy z oddychaniem, to również wyraźny sygnał, żeby zmienić szelki. Z pewnością zauważysz, kiedy zwierzę będzie zadowolone ze wspólnych treningów.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Natalia Dymarczyk
    Natalia Dymarczyk

    Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym