Data modyfikacji:

Alergia u psa. Przyczyny, objawy i leczenie


Czy wiesz, że psy także mogą cierpieć na uporczywe objawy alergii? Najczęstszym objawem alergii u psa jest świąd. Psy drapią się wówczas intensywnie i są niespokojne. Sprawdź, jakie są objawy alergii u psów i co musisz wiedzieć o leczeniu alergii u zwierząt.
pies

Alergia u psa: przyczyny

Mechanizm powstawania alergii został dokładnie poznany, ale wciąż nie jest jasne, dlaczego niektóre psy mają skłonności do alergii, a nie niektóre nie. Alergia jest wynikiem nadwrażliwości układu immunologicznego na dany składnik dostarczany czworonogowi z pokarmem, w postaci wziewnej czy poprzez bezpośredni kontakt ze skórą psa.

Jaka alergia może być u psa? Rodzaje alergii

Alergia pokarmowa u psa

Pies jest uczulony na jakiś składnik, który jest mu dostarczany do organizmu z pożywieniem. Układ immunologiczny pupila odczytuje ten składnik jako substancję obcą i niebezpieczną, dlatego zaczyna kierować przeciwko niemu odpowiedź immunologiczną.

Alergia wziewna u psa

Czworonóg jest wówczas uczulony na substancję, która znajduje się w powietrzu. Może to być np. alergia na roztocza, pyłki czy grzyby znajdujące się w powietrzu.

Alergia kontaktowa czworonoga

Pies jest uczulony na substancję, która ma bezpośredni kontakt z jego skórą. Mogą to być na przykład preparaty przeciwinsektowe nieprzeznaczone dla psów, jednak alergenem mogą być także wszystkie inne substancje, np. polna roślina na łące czy w parku lub składnik tworzywa sztucznego ulubionej zabawki czworonoga.

Czym jest APZS u psa?

Na wyróżnienie zasługuje także APZS, czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Psy są wówczas uczulone na białko pcheł, które znajduje się zarówno w ich ślinie, jak i odchodach. Oznacza to, że pchły żerujące na psie przyczyniają się do powstania objawów APZS. Białko pcheł jest bardzo silnym alergenem, dlatego obecność nawet jednej pchły na psie wystarczy do pojawienia się objawów.

Alergia u psa. Jak rozpoznać objawy?

Objawy alergii pokarmowej

Charakterystycznym objawem alergii pokarmowej wcale nie jest biegunka czy wymioty. Jest nim świąd skóry. Co oznacza, że pies się drapie. Jego uczy mogą produkować większą ilość woskowiny, doprowadzając do zapalenia uszu. Inne objawy alergii pokarmowej to kichanie, łzawienie, nieżyt nosa, łupież skórny, matowienie sierści, biegunka i wymioty.

Alergia wziewna: charakterystyczne objawy

Pies może mieć objawy skórne, takie jak zaczerwienienie skóry czy jej swędzenie, ale nie tylko. Część psów z alergią wziewną cierpi także na objawy ze strony układu oddechowego - trudności z oddychaniem i nieżyt nosa.

Objawy alergia kontaktowej psa

Objawy dotyczą zazwyczaj jedynie miejsca, które miało bezpośredni kontakt z alergenem. Pies może mieć wówczas np. zaczerwienione kończyny czy nieco obrzękły pysk.

Jakie są objawy APZS u psa?

Pies intensywnie drapie skórę, ponieważ odczuwa bardzo silny świąd. Może też wygryzać sierść i ocierać się o różne przedmioty. Na skórze psa, między jego sierścią czy włosami, dostrzec można pchły lub odchody (czarne lub czerwonobrązowe kropki). Jeśli nie jesteś pewien, czy te kropki to odchody pasożytów, wystarczy zebrać je na czysty wacik kosmetyczny za pomocą patyczka kosmetycznego i delikatnie je zmoczyć. Jeśli to odchody pcheł, to wacik powinien się zaróżowić.

Jakie rasy psów częściej mają alergię?

  • Buldog francuski
  • Buldog angielski
  • Mops
  • Bokser
  • Shar pei
  • Owczarek niemiecki
  • Cocker spaniel
  • Golden retriever
  • Labrador
  • Sznaucer miniaturowy
  • Shih tzu

Na co psy najczęściej są uczulone?

Jeśli chodzi o alergeny pokarmowe, to są to najczęściej drób, wołowina, wieprzowina, jajka, pszenica, nabiał czy ryż. Jednak należy mieć na uwadze, że pies może być uczulony na każdy inny składnik pokarmowy.
W przypadku alergii wziewnych alergenami są zazwyczaj elementy, które znajdują się w powietrzu, czyli kurz czy roztocza. Psy mogą też być uczulone np. na zarodniki grzybów.

Alergia u psa. Jak przebiega leczenie?

Trzeba zdawać sobie sprawę, że alergii raczej nie da się całkowicie wyleczyć u psa. Leczenie polega na łagodzeniu objawów alergii, ale najważniejsze jest zapobieganie wystąpieniu objawów poprzez unikanie ekspozycji na uczulający czworonoga alergen.

Oczywiście istnieją produkty odczulające dla psów, które zawierają dane uczulające je alergeny w postaci roztworów, ale powodzenie takiego odczulania wciąż jest na tyle niskie, że nie każdy psi opiekun decyduje się na takie rozwiązanie.

Czy to alergia? Jak potwierdzić alergię u psa?

Wybierz się ze swoim czworonogiem do lekarza weterynarii na wizytę. Specjalista przeprowadzi z tobą wywiad, zbada psa i wykona badania dodatkowe, które potwierdzą lub wykluczą alergię u twojego pupila. Przygotuj się jednak na to, że diagnostyka może trochę potrwać. Lekarz weterynarii musi wcześniej wykluczyć wszystkie inne możliwe przyczyny objawów, które występują u twojego psa i potwierdzić alergię za pomocą testów.

Jeśli chodzi o testy alergiczne dla psów, to niestety nie są one w stanie w 100% potwierdzić, że pupil jest na coś uczulony. Stąd lekarze weterynarii nie zawsze zalecają je robić.

Alergia pokarmowa czy nietolerancja pokarmowa - czym się różnią?

Nietolerancja pokarmowa to proces, który odbywa się bez udziału układu odpornościowego, na skutek braku (lub niedostatecznej produkcji) niektórych enzymów trawiennych. Objawami nietolerancji pokarmowej mogą być zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ale także zmiany dermatologiczne.

Alergia pokarmowa jest za to procesem, który angażuje układ immunologiczny i nie ma bezpośredniego związku z brakiem lub niedostateczną ilością jakichś enzymów trawiennych.

Autorka: Natalia Ciszewska