Data publikacji:

Atopowe zapalenie skóry u psa: jak leczyć? Domowe sposoby i nie tylko

Sprawdź, co musisz wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry u psa. Poznaj objawy i przyczyny AZS u psów. Dowiedz się, jakie rasy są predysponowanie do wystąpienia objawów alergii i jakie domowe sposoby na AZS dla psa warto stosować.
atopowe zapalenie skóry u psa

Atopowe zapalenie skóry u psa – co to jest za choroba? Przyczyny AZS u psa

To najczęstsza choroba skóry psów o podłożu alergicznym. Zdecydowanie jest to schorzenie genetyczne. Najczęstszymi alergenami są te, które powszechnie występują w środowisku – roztocza. Niemożliwe jest pozbycie się roztoczy ze środowiska raz na dobre. Te małe organizmy żyją np. w szczelinach podłóg i znajdziesz je z czasem nawet i w nowym budownictwie. Stąd psy przebywające w domach są najbardziej narażone na wystąpienie lub nasilenie się objawów. Sypialnia i kuchnia są miejscami o zwiększonej koncentracji roztoczy.
Inne alergeny, na które psy mogą się uczulić, to między innymi pleśnie i pyłki traw oraz drzew. Musisz jednak wiedzieć, że psy mogą się uczulić niemal na wszystko, podobnie z resztą jak i ludzie.

Atopowe zapalenie skóry u psa – objawy

Najczęstszym objawem jest świąd. Psy drapią się, liżą, ocierają o różne przedmioty a niekiedy nawet podgryzają. Na skórze często powstają zmiany poświądowe spowodowane przez samo zwierzę, które uporczywie się drapie i wylizuje. Może dochodzić do zapaleń na tle bakteryjnym, wyłysień, powstania krost czy strupów.
Typowa lokalizacja zmian to zewnętrzne przewody słuchowe, okolice oczu, uszu, warg, brody oraz dystalne części kończyn. Częstym miejscem powstawania zmian są okolice między opuszkami i między palcami.

Atopowe zapalenie skóry u psa – kiedy pojawiają się pierwsze objawy?

Pierwsze objawy AZS u psa pojawiają się zazwyczaj między 1. a 3. rokiem życia zwierzęcia, chociaż zmiany coraz częściej obserwuje się także u młodszych psów, które jeszcze nie ukończyły 1. roku życia. Są też wyjątki i nierzadko nawet i 5–6-letni pies może mieć pierwsze objawy alergii.
Aby doszło do wystąpienia objawów atopowego zapalenia skóry, pies musi się w pierwszej kolejności uczulić na dany alergen. Następuje to zazwyczaj w wieku szczenięcym, stąd objawy przeważnie występują po ukończeniu 12. miesiąca życia.

Atopowe zapalenie skóry u psa – jak rozpoznać?

To nie jest niestety takie proste. Diagnozę stawia się na podstawie wywiadu, objawów klinicznych i niekiedy dodatkowych badań.

Atopowe zapalenie skóry u psa – jak leczyć?

Najlepszym leczeniem jest ograniczenie kontaktu zwierzęcia z alergenami, na które jest uczulony. W przypadku uczulenia na ślinę pcheł wystarczy regularnie zabezpieczać pupila przed pchłami za pomocą preparatów przeciwpchelnych. Niestety, jest to o wiele trudniejsze w przypadku uczulenia na roztocza, pleśń czy pyłki.
Leczenie może być celowane lub symptomatyczne.
Celowane leczenie atopowego zapalenia skóry u psa polega na odczulaniu. Przed rozpoczęciem samego procesu odczulania należy ustalić, na co pies jest uczulony. Służą do tego specjalne testy, o których możesz porozmawiać ze swoim lekarzem weterynarii. Odczulanie polega na wstrzykiwaniu podskórnym lub doustnym podawaniu niewielkiej ilości alergenów w takiej dawce, by organizm mógł się do nich przyzwyczaić. Preparat należy podawać regularnie według zaleceń lekarza weterynarii. 
Skuteczność odczulania jest różna. W wielu przypadkach odczulanie przynosi oczekiwany efekt, czyli zmniejsza nasilenie się objawów. Z czasem jednak efekty odczulania mogą być coraz mniej wyraźne. Koniecznie może być wówczas powtórzenie odczulania.
Symptomatyczne leczenie atopowego zapalenia skóry u psa polega na łagodzeniu objawów alergii. W terapii stosuje się leki przeciwświądowe (glikokortykosteroidy, cyklosporynę, oklacytynib przeciwciała monoklonalne i inne leki hamujące nadmierną pracę układu immunologicznego). 
Zaleca się też regularne podawanie olejów z kwasem Omega-3, stosowanie diety z hydrolizowanymi białkami (szczególnie przy podejrzeniu współistniejącej alergii pokarmowej), regularne kąpiele w łagodzących środkach myjących dla psów i nawilżaniu skóry.
Domowe sposoby leczenia atopowego zapalenia skóry u psów:
  • częste odkurzanie, mycie podłóg i pranie pościeli, które ma na celu usunięcie roztoczy ze środowiska;
  • regularna szamponoterapia przy użyciu łagodnych, nawilżających i niepodrażniających szamponów dla psów;
  • regularne podawanie psu kwasów Omega-3;
  • regularne stosowanie produktów z dodatkiem chlorheksydyny na zainfekowane wtórnie rany (szampon, spray lub chusteczki dla psów z chlorheksydyną);
  • stosowanie kołnierza ochronnego w przypadku wystąpienia silnego świądu.
  • Rasy psów, które są predysponowane do wystąpienia objawów AZS:
  • retrievery,
  • terriery,
  • cocker spaniele,
  • boksery,
  • buldogi,
  • owczarki niemieckie,
  • setery,
  • bassety,
  • sznaucery.
  • Rodzaje alergii u psów

    Czy wiesz, że psy, podobnie jak ludzie, cierpią na różne rodzaje alergii? Oprócz atopowego zapalenia skóry istnieje też kilka innych. 

    Atopowe zapalenie skóry u psa (AZS)

    To częsty rodzaj alergii u psa. To dolegliwość, która niestety ma charakter przewlekły. Przyczyną są alergeny powietrznopochodne, na które pies się uwrażliwia. Jego organizm nieprawidłowo rozpoznaje niektóre alergeny jako niebezpieczne i kieruje przeciwko nim odpowiedź immunologiczną. Skutkiem tego jest szybka reakcja w postaci zaczerwienienia wraz ze świądem. Pies liże i wygryza miejsca, w których czuje świąd, co może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań bakteryjnych.

    Alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)

    Czy wiesz, że ślina pcheł jest silnym alergenem? Psy mogą się na nią uczulić. Objawy alergii to świąd, wyłysienia na skórze i silny dyskomfort. Psy uporczywie się drapią, a ciągły kontakt z pchłami tylko pogłębia problem i nasila objawy. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwświądowych, ale przede wszystkim na wyeliminowaniu pcheł ze skóry pupila i ze środowiska. 

    Alergia kontaktowa

    To alergiczna reakcja, do której dochodzi w wyniku kontaktu skóry z alergenem.
    Objawy tej postaci alergii mają postać rumieniowatą, mogą przechodzić w grudki, krosty i strupki. Proces zapalny często jest wikłany przez bakterie i grzyby, które utrudniają gojenie się ran.
    Najczęstsze alergeny, które odpowiadają za rozwinięcie się alergii kontaktowej, to między innymi:
  • nikiel;
  • chrom;
  • detergenty;
  • chryzantema;
  • dalia;
  • herbicydy;
  • bluszcz;
  • sosna.
  • Alergia pokarmowa

    To wcale nie biegunka, a objawy skórne ze świądem są najczęstszym objawem alergii pokarmowej. Pies odczuwa silny świąd, dlatego drapie skórę, liże ją lub wręcz wygryza. Pojawia się stan zapalny, który często należy dodatkowo leczyć za pomocą niesterydowych leków przeciwzapalnych lub sterydów. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zmiana diety – stosowanie karmy hipoalergicznej lub ewentualnie diety eliminacyjnej. 

    Czy da się wyleczyć psa z atopowym zapaleniem skóry?

    Niestety, nie jest to możliwe. Można jednak zmniejszyć objawy AZS za pomocą odczulania lub regularnego przyjmowania innych leków. 

    Choroby skóry u psa – jak leczyć? 

    Leczenie na ślepo różnymi produktami bez kontaktu z lekarzem weterynarii w celu postawienia diagnozy najprawdopodobniej nie będzie skuteczne. Zarówno w przypadku AZS u psa, jak i wszystkich innych chorób konieczne jest znalezienie przyczyny problemu i w pierwszej kolejności wykluczenie pasożytów.
    Zdjęcie: Envato Elements