Data modyfikacji:

Najczęstsze choroby skóry u psa. Objawy i leczenie

Poznaj najczęstsze choroby skóry u psów. Dowiedz się, kiedy należy się udać do lekarza weterynarii po pomoc. Sprawdź, jakie są objawy alergii pokarmowej u psów i co mają wspólnego ze skórą.
choroba skóry u psa

Grzybica skóry u psa

Zmiany grzybicze charakteryzują się miejscowymi wyłysieniami, które mogą mieć postać okręgu lub półokręgu. Grzybicy skóry u psów towarzyszy też nadmierne łuszczenie się naskórka. Objawy grzybicy u psa pojawiają się najczęściej u psów starszych i tych bardzo młodych. Obie grupy wiekowe mogą mieć osłabiony układ immunologiczny, dlatego są bardziej podatne na zakażenia grzybicze. Leczenie grzybicy skóry u psa polega na miejscowym leczeniu skóry, np. za pomocą preparatu z chlorheksydyną do skóry.

Bakteryjne choroby skóry u psa

Infekcje bakteryjne mogą powodować powierzchowne lub głębokie zapalenia skóry. Te głębokie są o wiele poważniejsze i niekiedy trudno je wyleczyć. Za infekcje odpowiedzialne są dwa rodzaje bakterii:
  • bakterie, które należą do fizjologicznej mikroflory psa, czyli te, które bytują na jego skórze, ale nie wywołują żadnych objawów. Wywołują infekcję dopiero wtedy, gdy odporność psa zostanie obniżona lub pojawią się nowe wrota zakażenia, np. przerwanie ciągłości skóry;
  • bakterie, które nie należą do fizjologicznej mikroflory psa, czyli te, które nie występują na skórze psa i zostały na jego skórę przeniesione pośrednio przez jakieś przedmioty lub bezpośrednio, np. przez kontakt ze śliną innego psa czy kota.
Leczenie bakteryjnej infekcji polega na stosowaniu antybiotyków (ogólnoustrojowo lub miejscowo, np. w formie maści) oraz na stosowaniu specjalnych preparatów do skóry psów, np. z dodatkiem chlorheksydyny. Lekarze weterynarii zalecają pobierać wymazy, by ustalić gatunek bakterii i antybiogram.

Pasożyty zewnętrzne u psów

Inwazja ektopasożytów często powoduje zmiany skórne. Zobacz, na co zwrócić uwagę.

Świerzb skórny (drążący) u psa

Świerzbowiec to pasożyt, który żyje w zewnętrznych warstwach skóry, drążąc w niej korytarze. Wiąże się to z ogromnym uczuciem dyskomfortu i świądem. Pies może się drapać, ocierać się o różne przedmioty, wygryzać i intensywnie lizać. Zmiany pojawiają się najczęściej w okolicy pachwin i na brzuchu. Mogą się szybko rozprzestrzeniać, jeśli leczenie nie zostanie szybko wdrożone.

Świerzb uszny u psa

Innym rodzajem świerzbu jest ten uszny. Świerzbowiec uszny o wiele bardziej woli żerować w skórze ucha zewnętrznego, czyli w wewnętrznej części ucha. Pasożyt produkuje ciemną wydzielinę, która jest dość charakterystyczna. Objawy świerzbu usznego u psa to świąd, potrząsanie głową, ocieranie się głową o różne przedmioty, niepokój i intensywne drapanie się.

Leczenie świerzbu u psa polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych dla psów przeciwko świerzbowi. Możesz je dostać u każdego lekarza weterynarii. Co ważne, możesz je także kupić online w sklepach zoologicznych. Wybierz taki preparat, który jest przeznaczony do leczenia i zapobiegania inwazji świerzbowca u psa.

Nużyca u psa

Nużeńce żerują w okolicy mieszków włosowych, powodując ich zapalenie. Włosy w końcu wypadają, przez co powstają miejscowe wyłysienia. Żerowanie nużeńców wiąże się z intensywnym świądem i dyskomfortem. Pies drapie się, liże skórę, ociera się o różne przedmioty i jest niespokojny.

Zmiany najczęściej mają charakter tylko miejscowy. Jest to jedna lub kilka zmian, które najczęściej lokalizują się w okolicy skóry głowy lub w przestrzeniach międzypalcowych. Niekiedy może dojść do postaci uogólnionej. Leczenie nużycy u psa polega na stosowaniu leków przeciwpasożytniczych. Mogą to być preparaty doustne lub takie, które należy wylać na skórę psa.

Nierzadko leczenie należy powtórzyć. Kiedy? To wszystko zależy od zaleceń producenta preparatu, który kupiłeś. Wybierając preparat przeciwpasożytniczy, upewnij się, że działa on przeciwko nużeńcom (Demodex canis) i że jest odpowiedni dla psa w danym wieku.

Zmiany skórne u psa na tle zmian hormonalnym

Musisz wiedzieć, że za wyłysienia i nadmierne łuszczenie się naskórka mogą być odpowiedzialne zaburzenia hormonalne. Chodzi tutaj o zaburzenia funkcjonowania tarczycy i nadnerczy. Charakterystyczne wyłysienia i ciemna pigmentacja skóry są np. typowe dla zespołu Cushinga.

Zmiany skórne na tle alergii

Atopowe zapalenie skóry u psa (AZS)

AZS u psa daje zazwyczaj silne objawy, które mają tendencję do nawracania. Charakterystyczne objawy AZS u psów to wyłysienia, rumień skórny i uporczywy świąd. Pupil intensywnie liże zmienione miejsca na skórze, drapie się i ociera.

Alergiczne pchle zapalenie skóry u psa (APZS)

To uczulenie na ślinę pcheł, która jest bardzo silnym alergenem. Objawy alergicznego pchlego zapalenia skóry u psa to świąd, uporczywe wylizywanie skóry, wyłysienia i niepokój u czworonoga. Objawy mogą pojawić się już po ugryzieniu zwierzęcia przez jedną pchłę.

Alergia kontaktowa u psa

Objawy alergii pojawiają się po kontakcie bezpośrednim lub pośrednim z antygenem, na który pies jest uczulony. Objawy alergii kontaktowej u psa mogą mieć postać wysypki, zaczerwienienia skóry z pojawieniem się grudek czy krostek. Psy mogą być uczulone na nikiel (występuje w niektórych obrożach), różnego rodzaju środki chemiczne i detergenty, niektóre rośliny.

Alergia pokarmowa u psa

Co ciekawe, objawy alergii pokarmowej u psa objawiają się najczęściej świądem. Pies intensywnie się drapie, wylizuje lub wręcz wygryza. Może temu towarzyszyć wtórne zapalenie skóry (np. na tle bakteryjnym), które dodatkowo pogłębia objawy. Pies może być uczulony na każdy składnik karmy. Leczenie alergii u psa jest bardzo trudne. Polega głównie na łagodzeniu objawów i na eliminowaniu ze środowiska antygenów, na które pies jest uczulony.

Można też pupila odczulić, ale proces ustalenia, na co pies jest uczulony, oraz dobieranie specjalnej szczepionki jest bardzo trudny i żmudny oraz nie zawsze skuteczny. Jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, to koniecznie porozmawiaj z lekarzem weterynarii.
Pozostałe choroby ze zmianami skórnymi u psów mają podłoże genetyczne, metaboliczne, paranowotworowe lub nowotworowe.