Data modyfikacji:

Co na kleszcze dla psa? Co stosować na kleszcze dla psa?

Nie każdy wie, że kleszcze przenoszą groźne dla zdrowia i życia psa choroby, dlatego regularne zabezpieczanie pupila przed nimi to obowiązek każdego właściciela. Sprawdź, jaki preparat przeciwko kleszczom dla psa wybrać. Sprawdź, co na kleszcze dla psa jest najlepsze.
kleszcze

Co odstrasza kleszcze u psa?

Co odstrasza kleszcze? Tymianek, kocimiętka czy olejek z lawendy? Wszystkie domowe sposoby na kleszcze warto znać i stosować, ale niestety nie można na nich polegać. Stosując preparaty przeciwko kleszczom dla psa, dbasz nie tylko o to, że pies nie będzie miał kleszczy, ale przede wszystkim zmniejszasz ryzyko chorób odkleszczowych u twojego pupila.

Kiedy stosować preparat przeciwko kleszczom?

Najwyższe ryzyko znalezienia kleszcza na psie jest wiosną, latem i wczesną jesienią, ale nie oznacza to wcale, że kleszcze są zupełnie nieaktywne zimą. Produkty przeciwko kleszczom i pchłom należy stosować przez cały rok, ponieważ sezon na pchły trwa przez cały rok, a kleszcze mogą pojawić się w Polsce także w cieplejszym grudniu czy styczniu. Wszystko zależy od pogody. Wystarczy kilka cieplejszych dni, by kleszcze znowu stały się aktywne.

Choroby odkleszczowe u psów:

  • babeszjoza u psa, 
  • anaplazmoza u psa, 
  • borelioza u psa, erlichioza u psa, 
  • bartoneloza u psa, 
  • odkleszczowe zapalenie mózgu u psa.
  • Rodzaje produktów przeciw kleszczom dla psów

    Obroża przeciw kleszczom dla psa

    Obroża przeciwkleszczowa dla psa to doskonały wybór dla wszystkich psów aktywnych. Jej dużą zaletą jest na pewno czas działania. Na rynku dostępne są obroże, które działają nawet do 6 - 9 miesięcy. Oznacza to, że przez ponad pół roku nie będziesz musiał martwić się o choroby odkleszczowe u twojego zwierzaka. Sprawdź koniecznie, czy obroża, którą chcesz kupić, jest wodoodporna, jak długo działa według producenta i czy jest bezpieczna dla kotów. Ta ostatnia informacja jest oczywiście bardzo istotna, jeśli twój pies ma kontakt z mruczkami.

    Preparat typu spot-on przeciwko kleszczom dla psa

    Taki produkt wystarczy wylać na skórą psa. Wcześniej trzeba odgarnąć sierść na boki, by większość produktu mogła wejść w bezpośredni kontakt ze skórą, a nie z sierścią. Aplikację środka należy zastosować na skórze na wysokości zadu, czyli w miejscu, w którym pupil nie będzie mógł się np. polizać i zmyć preparatu ze skóry. Sprawdź ulotkę, by dowiedzieć się, czy możesz psa dotykać, czy kąpać po aplikacji produktu.

    Tabletka przeciwko kleszczom dla psa

    Czy wiesz, że profilaktyka przeciwko kleszczom dla psów dostępna jest też w formie przysmaku? Taki produkt działa zazwyczaj przez kilka miesięcy (sprawdź ulotkę dołączoną do opakowania), ponieważ substancje aktywne gromadzą się w organizmie i są stopniowo uwalniane z komórek. Taka tabletka jest bardzo smaczna, dlatego czworonogi zazwyczaj zjadają ją z przyjemnością. Możesz potraktować ją nawet jako nagrodę i podać ją psu, gdy ten prawidłowo wykona jakieś polecenie.

    Spray przeciwko kleszczom dla psa

    Taki produkt niestety nie może być stosowany samodzielnie w przypadku ochrony przed kleszczami, ponieważ nie jest dostatecznie skuteczny. Podobnie jak w przypadku domowych sposobów na kleszcze, możesz stosować taki spray dodatkowo, jako wspomaganie profilaktyki przeciwkleszczowej.

    Co kupić? Co przeciw kleszczom dla psa wybrać?

    Wybór środków przeciwko kleszczom dla psów jest naprawdę spory. Produkty możesz dostać zarówno u lekarza weterynarii, jak i w stacjonarnych, i internetowych sklepach zoologicznych. Warto porozmawiać wcześniej z lekarzem i zapytać, który produkt sprawdzi się najlepiej dla twojego psa. Specjalista, po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, doradzi, co jest najlepsze – tabletki, obroże czy krople.

    Jeśli decydujesz się na zakup środka przeciwko kleszczom bez konsultacji z lekarzem weterynarii, koniecznie przeczytaj ulotkę produktu przed zakupem. Sprawdź, dla zwierząt w jakim wieku przeznaczony jest dany preparat. Sprawdź zakres masy ciała psa, dla którego jest przeznaczony.

    W przypadku zakupu obroży przeciwko kleszczom warto poszukać informacji na ulotce dotyczącej kąpieli zwierzęcia. Niektóre obroże przeciwko kleszczom nie są wodoodporne, co oznacza, że pies nie może być w niej kąpany, nie może wchodzić z nią swobodnie do wody i co więcej, nie zawsze może wychodzić w niej na spacer, gdy np. pada deszcz.
    Musisz też wiedzieć, że czas działania preparatu może się różnić w zależności od rodzaju produktu i producenta. Środki przeciw kleszczom typu spot-on (do wylania na skórę psa) mogą działać przez miesiąc, ale niektóre mogą działać też przez trzy miesiące. Warto to sprawdzić przed zakupem. Może się okazać, że w droższy preparat o wiele bardziej opłaca się zainwestować, bo po prostu będzie działał dłużej.

    Preparat preparatowi nierówny. Zapoznaj się wcześniej z opiniami w internecie. Sprawdź, czy inni opiekunowie zwierząt sobie go chwalą, czy raczej odradzają innym.

    Pamiętaj! Nigdy nie stosuj preparatu przeciwko kleszczom przeznaczonego dla psów u innych gatunków zwierząt, na przykład u kotów. Taki produkt może być dla innych zwierząt toksyczny. Chcąc pomóc, możesz wówczas tylko zaszkodzić.

    Pies ma kleszcza – co robić?

    Jeśli twój pies jest zabezpieczony przeciwko kleszczom za pomocą dobrego preparatu, nie musisz nic robić. Kleszcz podczas pobierania krwi pobierze także substancje, które spowodują jego obumarcie. W przypadku psów, które nie są zabezpieczone przeciwko kleszczom, pasożyta należy usunąć. Jak usunąć kleszcza? Możesz do tego użyć np.:
    • pęsety do wyciągania kleszcza, 
    • lasso (pętli) do wyciągania kleszcza, 
    • pompki do wyciągania kleszcza (anty-kleszcz), 
    • preparatu zamrażającego kleszcza.