Musisz też wiedzieć, że czas działania preparatu może się różnić w zależności od rodzaju produktu i producenta. Środki przeciw kleszczom typu spot-on (do wylania na skórę psa) mogą działać przez miesiąc, ale niektóre mogą działać też przez trzy miesiące. Warto to sprawdzić przed zakupem. Może się okazać, że w droższy preparat o wiele bardziej opłaca się zainwestować, bo po prostu będzie działał dłużej.
Preparat preparatowi nierówny. Zapoznaj się wcześniej z opiniami w internecie. Sprawdź, czy inni opiekunowie zwierząt sobie go chwalą, czy raczej odradzają innym.
Pamiętaj! Nigdy nie stosuj preparatu przeciwko kleszczom przeznaczonego dla psów u innych gatunków zwierząt, na przykład u kotów. Taki produkt może być dla innych zwierząt toksyczny. Chcąc pomóc, możesz wówczas tylko zaszkodzić.
Pies ma kleszcza – co robić?
Jeśli twój pies jest zabezpieczony przeciwko kleszczom za pomocą dobrego preparatu, nie musisz nic robić. Kleszcz podczas pobierania krwi pobierze także substancje, które spowodują jego obumarcie. W przypadku psów, które nie są zabezpieczone przeciwko kleszczom, pasożyta należy usunąć. Jak usunąć kleszcza? Możesz do tego użyć np.:
- pęsety do wyciągania kleszcza,
- lasso (pętli) do wyciągania kleszcza,
- pompki do wyciągania kleszcza (anty-kleszcz),
- preparatu zamrażającego kleszcza.