Data modyfikacji:

Czipowanie psa i kota. Dlaczego warto?

Chip dla psa i kota jest doskonałą metodą identyfikacji zwierząt towarzyszących. Do unikatowego numeru należy zarejestrować dane opiekuna, dzięki czemu odnalezienie zagubionego czworonoga będzie o wiele prostsze. Sprawdź, ile kosztuje chip dla psa. Dowiedz się, dlaczego warto chipować zwierzęta.

czipowanie psa

Czipowanie psa i kota – co to jest i jak wygląda?

Chip to mikroprocesor, który jest zamknięty w specjalnej, sterylnej powłoce która jest w pełni bezpieczna dla psa. W takiej formie czip znajduje się pod skórą psa czy kota. Czip nie pęka, nie przegrzewa się, nie uwalnia też żadnych substancji i jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm czworonoga. Możesz głaskać i myć pupila w okolicy chipu, bez obawy, że uszkodzisz mikroprocesor.

Chipowanie psa i kota jest bardzo proste i przebiega równie szybko, jak zwykła podskórna iniekcja, np. szczepionki przeciwko wściekliźnie. Lekarz weterynarii aplikuje czip pod skórą za pomocą specjalnej strzykawki w okolicy łopatek lub szyi psa. Mikroprocesor zawiera unikatowy kod, do którego należy przypisać swoje dane. Chipowanie przeprowadza się tylko raz w życiu zwierzęcia. Nie trzeba tego procesu powtarzać.

Dzięki czipowaniu zwierzęcia możliwa będzie jego identyfikacja, gdy się zgubi. Czytniki posiadają zarówno schroniska dla bezdomnych zwierząt, placówki weterynaryjne, niektórzy hodowcy psów oraz straż miejska i policja.

Czipowanie psa i kota – kiedy?

Kiedy zachipować psa czy kota? Najlepiej podczas pierwszej wizyty z pupilem u lekarza weterynarii po adopcji lub po kupnie. Zwierzęta z legalnych hodowli są już zachipowane, dlatego nie musisz się już tym martwić. Teraz wystarczy tylko zarejestrować numer w bazie danych i przypisać do niego swoje dane.

Czipować można zarówno szczenięta i kocięta, dorosłe zwierzęta, seniorów i bardzo stare czworonogi. Chipowanie psa jest obowiązkowe, jeśli chcesz wyrobić pupilowi paszport.

Chip dla psa i kota – czy warto?

Tak! Czipowanie zwierząt w Polsce jest nieobowiązkowe, ale jest jak najbardziej zalecane. To doskonały sposób identyfikacji czworonogów, dlatego warto z niego skorzystać. Chipować warto wszystkie psy i koty wychodzące lub takie, które mają skłonność do ucieczek.

Musisz jednak wiedzieć, że chip nie działa jak GPS dla psa i nie jest w stanie zlokalizować twojego pupila, który się zgubił. Nie każdy posiada też urządzenie do odczytywania danych, dlatego warto dodatkowo zawiesić przy obroży psa adresówkę ze swoimi danymi lub zainwestować w lokalizator GPS dla psa.

Kto może zarejestrować czip dla psa i kota?

Zarejestrowanie chipu, czyli przypisanie do unikatowego numeru twoich danych, to obowiązek opiekuna. Należy to zrobić online. Możesz jednak poprosić o pomoc lekarza weterynarii, który wskaże ci miejsce, w którym należy dokonać rejestracji lub uzupełni za ciebie wszystkie dane.

Chip to jedynie nośnik numeru. Nie zawiera żadnych innych danych. Dlatego niezarejestrowany chip niestety nie będzie w żaden sposób pomocny, jeśli twój pupil się zgubi i zostanie odnaleziony oraz przewieziony np. do schroniska dla bezdomnych zwierząt.

Pamiętaj! Jeśli zmieniłeś numer telefonu lub adres zamieszkania, koniecznie zarejestruj te zmiany w bazie danych (Ogólnopolskim Rejestrze Zwierząt). Dzięki temu, gdy twój czworonóg się zgubi, jego odnalezienie będzie prostsze i szybsze.

Czipowanie psa – cena

Cena chipowania psa to około 50-120 zł w zależności od miasta i rodzaju chipu.

Autorka: Natalia Ciszewska