Data publikacji:

Jak dbać o zęby kota?

O psie i kocie zęby trzeba regularnie dbać – tak samo jak o ludzkie. Zaniedbanie tego tematu grozi nieprzyjemnymi chorobami kociego uzębienia, a nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. W takim razie jak dbać o zęby kota? O tym opowiadamy więcej w poniższym artykule. Znajdziesz w nim informacje o najczęściej występujących chorobach kociego uzębienia, o popularnych zabiegach dentystycznych dostępnych w gabinetach weterynaryjnych, a także wskazówki dotyczące pielęgnacji kocich zębów w domu. Zapraszamy do lektury!
Ginger cat is laying on sofa

Jak dbać o zęby kota? Jakie są choroby zębów u kotów?

Tylko regularna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u weterynarza mogą zapobiec chorobom zębów. Weterynarz podczas rutynowej kontroli ocenia stan zębów i podejmuje decyzję o ewentualnym leczeniu.
Nieleczone lub zaniedbane zęby u kota mogą prowadzić do szeregu dolegliwości. Najczęściej spotykanym problemem jamy ustnej u kotów jest zapalenie dziąseł oraz rzadziej przyzębia, które nieleczone mogą doprowadzić do choroby całej jamy ustnej, wypadania zębów czy krwotoków z dziąseł. Utrzymujący się stan zapalny w jamie ustnej może być również przyczyną dolegliwości związanych z nerkami, wątrobą oraz sercem.
Często spotykaną chorobą u kotów jest również resorpcja zębów, czyli utrata składników mineralnych w zębach prowadząca do ich osłabienia, częściej występująca u kotów domowych.
Infekcje dziąseł oraz zębów prowadzą również do bólu, złego samopoczucia, a często zmienionego zachowania u kota. Kot może również przestać jeść, co w konsekwencji może doprowadzić do utraty wagi, ogólnego osłabienia organizmu i spadku odporności.
Czasem u bardziej aktywnych kotów lub za sprawą nieszczęśliwego wypadku może dojść do złamania zęba, co może prowadzić do wniknięcia bakterii do wnętrza zęba, powodując ból i zakażenie.

Zabiegi dentystyczne dla kotów – jakie są dostępne i kiedy z nich skorzystać?

Przyczyną chorób zębów opisanych wyżej, takich jak zapalenie dziąseł oraz przyzębia, jest powstawanie płytki nazębnej z resztek pokarmu i bakterii, które z czasem przekształcają się w kamień. W przypadku zaawansowanego kamienia konieczna jest wizyta u weterynarza i wykonanie zabiegu czyszczenia zębów. Podczas takiego zabiegu weterynarz oczyszcza również kamień pod dziąsłami, a w razie konieczności usuwa chore zęby. Niektóre gabinety weterynaryjne oferują również usługę polerowania szkliwa, która wygładza zęby i utrudnia powstawanie osadu, oraz fluoryzację zębów w celu zabezpieczenia przed ubytkami.
W przypadku ułamanego zęba weterynarz wykonuje leczenie kanałowe lub usuwa ząb. Ze względu na specyfikę budowy zębów u kotów bakterie dużo łatwiej przedostają się w głąb zęba niż u psów.

Zdrowe zęby u kota – jak dbać? Pielęgnacja zębów u kotów

O zdrowe zęby u kota należy dbać regularnie – także w domu. Domowa pielęgnacja jest niezwykle ważna i nie można o niej zapominać! A w tej części artykułu opowiemy wszystko na jej temat. Koniecznie sprawdź, dlaczego regularne czyszczenie kocich zębów w domu jest tak ważne, jakich produktów do tego użyć i jak zrobić to poprawnie.

Czyszczenie kocich zębów w domu – wszystko co musisz wiedzieć

Najbardziej pożądanym scenariuszem jest codzienne mycie kocich zębów. Jednak gdy nie jest to możliwie z różnych względów, należy to robić przynajmniej 2–3 razy w tygodniu. W pozostałe dni można stosować specjalne gryzaki dentystyczne czy preparaty dodawane do wody pitnej. Do mycia zębów należy wykorzystać pastę oraz szczoteczkę lub czyścik przeznaczony dla kotów. Nie można używać pasty dla ludzi, ponieważ dla kotów jest ona trująca. Alternatywą dla pasty są specjalne żele lub spraye, które są łatwiejsze w użyciu i mogą być łatwiejsze do zaakceptowania dla naszego kota.

Czyszczenie zębów kota w domu – jakich produktów użyć?

Najbardziej podstawowym produktem, w który powinni się zaopatrzyć właściciele kotów, jest pasta do zębów. Musi być to pasta przeznaczona dla zwierząt. Pasta do zębów nie tylko oczyszcza zęby, ale również neutralizuje brzydki zapach z pyszczka oraz zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. Niektóre pasty są wzbogacone o dodatek enzymów, które wspomagają naturalne mechanizmy obronne w jamie ustnej.
Zęby można czyścić za pomocą szczoteczki lub specjalnego czyścika. Szczoteczka powinna mieć miękkie włosie, żeby nie podrażniać dziąseł oraz szkliwa zębów kota. Szczoteczka nie powinna być również za długa. Krótsza rączka jest wygodniejsza i bardziej dostosowana do niewielkich rozmiarów jamy ustnej kota. Co zrobić, gdy nasz kot nie pozwala na umycie zębów szczoteczką? Dobrą alternatywą są wykonane z mikrofibry, zakładane na palec czyściki, które podobnie jak klasyczne szczoteczki również usuwają osad oraz zabijają bakterie.
Inną alternatywą dla szczoteczki jest spray lub żel do zębów, które zapobiegają powstawaniu kamienia, zwalczają bakterie oraz odświeżają oddech. Niektóre spraye oraz żele mogą być wzbogacone o kompleks enzymów, które wspomagają naturalne funkcje śliny. Żeby dodatkowo zachęcić kota do mycia zębów, można wybrać pastę, spray lub żel o smaku lubianym przez koty, jak np. smak kurczaka czy tuńczyka.
Zęby w dobrej kondycji mogą pomóc utrzymać również tzw. gryzaki dentystyczne, które są wykonane z naturalnych materiałów jak krzewy, rośliny czy kora. Poza czyszczeniem zębów z osadów mogą również pełnić rolę zabawki.
Jeżeli trafi nam się wyjątkowo ciężki przypadek, całkowicie niechętny na inne sposoby mycia zębów, można sięgnąć po krople dodawane do wody pitnej. Są neutralne w smaku i zapobiegają powstawaniu płytki nazębnej. Mogą pełnić również rolę dodatkowej ochrony do tradycyjnego szczotkowania, dzięki czemu nasz mruczek będzie miał zapewnioną bardziej kompleksową higienę jamy ustnej, a my będziemy rzadszymi gośćmi gabinetów weterynaryjnych.

Czyszczenie kocich zębów – jak prawidłowo wyczyścić kotu zęby?

Przed myciem zębów kota należy stopniowo oswajać naszego pupila poprzez głaskanie lub masowanie w okolicy pyszczka oraz delikatne rozchylanie warg i otwieranie pyszczka. Następnie poprzez powolne, okrężne ruchy masować zęby kota palcem. Gdy kot nie sprzeciwia się, nie wykonuje żadnych gwałtownych ruchów lub nie próbuje uciekać, możemy spróbować wykorzystać szczoteczkę lub czyścik i obserwować jego reakcję. Jeżeli szczoteczka lub czyścik są zbyt inwazyjne, można spróbować z żelem lub sprayem.
Należy pamiętać, że kota nie można zmuszać do mycia zębów, ponieważ może to doprowadzić do pogorszenia relacji z właścicielem lub problemów behawioralnych. Reakcja kota jest uzależniona w dużej mierze od cech osobniczych. Podczas gdy jeden kot będzie traktował mycie zębów obojętnie lub nawet traktował jako element zabawy, to inny na sam widok szczoteczki będzie szykował się do ucieczki. Im wcześniej zaczniemy oswajać naszego kota z myciem zębów, tym większa szansa, że nie będzie stawiał oporu, a sam proces będzie znosił całkiem dobrze.
Jeśli jesteś kocim właścicielem, to pamiętaj, aby zadbać o kocie zęby. Regularnie je czyść, a także kontroluj stan kociej jamy ustnej u weterynarza. A ty, jak dbasz o zdrowie zębów swojego mruczka?
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.