Zarówno sierść, jak i włosy psa wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jaki grzebień dla psa jest najlepszy? Sprawdź, czym i jak czesać psa.
Psy można podzielić na te z włosami lub z sierścią. Psi włos jest bardzo delikatny, łatwo się plącze i kruszy, dlatego wymaga specjalnej, codziennej pielęgnacji. Sierść natomiast nie wymaga codziennej pielęgnacji, nie plącze się i nie kołtuni, jednak o wiele częściej wypada.
Jak dbać o psa i jego sierść? Niezbędne są akcesoria do czesania psa. Zastanawiasz się, czym czesać psa długo- czy krótkowłosego? Zobacz, jakie artykuły do czesania psów, poza grzebieniem dla psa, są dostępne w Internecie.
Są dostępne w różnych wersjach, z różnie rozstawionymi ząbkami. Niektóre mają naprzemiennie rozmieszczone długie i krótkie ząbki, dzięki czemu w lepszym stopniu wyczesują martwą sierść.
Grzebień dla psa służy przede wszystkim do rozczesywania włosów, nie usunie wszystkich martwych włosów ani martwego podszerstka. Niektóre grzebienie mają obrotowe ząbki, które dodatkowo ułatwiają rozczesywanie.
To idealne rozwiązanie dla psów z gęstą i bujną sierścią, która obficie wypada. Sprawdza się przede wszystkim u ras z krótką sierścią. Furminator bezpiecznie usuwa martwy włos i martwy podszerstek. Narzędzie jest dostępne w różnych rozmiarach.
Szczotki dla psa przypominają te ludzkie. Rączka jest drewniana lub plastikowa. Niektóre mają dodatkowo antypoślizgowy uchwyt, dzięki któremu szczotka nie wyślizguje się z ręki aż tak łatwo. Ząbki mogą być wykonane z drewna, metalu lub tworzywa sztucznego.
Im więcej ząbków na szczotce, tym lepiej powinna sobie radzić z gęstą sierścią. Szczotka dla psów sprawdzi się przede wszystkim u ras z długą sierścią. Służy do codziennego rozczesywania sierści i włosów, ale nie usunie wszystkich martwych włosów ani podszerstka w sposób zadowalający.
Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym – głaskać swojego ukochanego pieszczocha i jednocześnie usuwać jego martwe włosy. Rękawica posiada plastikowe wypustki, które zbierają sierść podczas głaskania, ale nie usuwają martwego podszerstka.
Sierść po czesaniu należy usunąć z rękawicy. Narzędzie dobrze sobie radzi z długimi włosami, ale nie poleca się go dla psów z gęstą sierścią i obfitym podszerstkiem. Używając go codziennie, zadbasz nie tylko o piękną i lśniącą sierść futrzaka, ale także o jego dobre samopoczucie.
Podstawą powierzchni szczotkującej są równomiernie rozmieszczone ząbki. Zwróć uwagę, by były chromowane. Dzięki temu narzędzie będzie odporne na korozję i będziesz mógł je dłużej używać. Zgrzebło nadaje się do wszystkich typów sierści i włosów, ale poleca się je szczególnie dla ras psów długowłosych.
Wybór grzebienia dla psa zależy od tego, czy nasz czworonóg ma sierść czy włosy oraz jakiej długości jest jego futro. Zobacz, czym czesac psa krótkowłosego i długowłosego.
Yorki, shih tzu czy bichon frise mają delikatne włosy (zamiast sierści), które przyrastają na długość. Są podatne na plątanie się, dlatego, aby zapobiec powstaniu kołtunów, należy je codziennie rozczesywać. Możesz do tego użyć grzebienia dla psa o rzadkich ząbkach lub szczotki dla yorka lub pozostałych ras małych i miniaturowych.
Czym i jak czesać psa długowłosego? Dobrym rozwiązaniem jest zakup grzebienia o dwóch rodzajach ząbków – rzadko i gęsto rozmieszczonych. Rzadkie ząbki sprawdzą się do czesania wstępnego, pomogą rozplątać delikatne włosy. Następnie rozczesywanie możesz dokończyć, używając strony z gęsto rozmieszczonymi ząbkami.
Wybierz ten, który ma gęsto rozmieszczone ząbki. Grzebień służy do przeczesania sierści np. po kąpieli, ale nie sprawdzi się w przypadku gęstej sierści z podszerstkiem, ponieważ nie usunie martwych włosów.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla psów z krótką sierścią jest furminator, który jest przeznaczony przede wszystkim do usuwania martwego podszerstka i gęstej sierści.
Wszystkie psy z włosami należy czesać codziennie za pomocą grzebienia lub szczotki dla psów, aby zapobiec powstawaniu kołtunów. Psi włos jest delikatny i podatny na uszkodzenia, dlatego należy go codziennie pielęgnować.
Psy z krótką sierścią można czesać co kilka dni lub raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Dobrym pomysłem jest zabranie furminatora na spacer raz na jakiś czas, by wyczesać martwą sierść.