Data modyfikacji:

Jakich kropli na kleszcze dla psa używać?

Czy wiesz, że kleszcze są wektorami takich groźnych chorób jak borelioza, babeszjoza czy anaplazmoza? Sprawdź, jak wybrać najlepsze krople przeciwko kleszczom dla psa. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę, wybierając najlepszy produkt dla swojego pupila.
jakie krople na kleszcze dla psa

Co wziąć pod uwagę podczas wyboru kropli dla psa przeciwko kleszczom?


Masa ciała psa

Na każdym produkcie znajduje się informacja dotycząca przedziału masy ciała psa, dla którego środek jest przeznaczony. Oznacza to, że przed zakupem preparatu przeciwko kleszczom powinieneś znać masę ciała pupila. To bardzo ważne, ponieważ producent zapewnia, że środek będzie działał u psa w danym przedziale masy ciała. Jeśli pies będzie ważył więcej, produkt może nie zadziałać. Znowu podanie produktu małemu yorkowi czy shih-tzu, który jest przeznaczony dla dużych psów, może się skończyć wystąpieniem objawów niepożądanych, których listę znajdziesz na ulotce dołączonej do opakowania.

Przeznaczenie kropel dla danego gatunku

Krople przeciw kleszczom dla psów powinny być stosowane tylko u psów, a te dla kotów tylko u kotów. Nie podawaj takich preparatów innym zwierzętom, jeśli na ulotce dołączonej do opakowania nie znajduje się informacja o tym, że krople można stosować u innych zwierząt. Stosowanie preparatu spot-on przeznaczonego tylko dla psów u kota może skończyć się dla niego poważnym zagrożeniem życia i zdrowia. To, co działa u psów, może być toksyczne dla kotów.

Czas działania

Czas działania kropli typu spot-on dla psa przeciwko kleszczom to około 1-3 miesiące. Taka informacja znajduje się na opakowaniu produktu i jest bardzo istotna. To od niej zależy, jak często dany produkt należy użytkować, by dobrze zabezpieczyć psa przed kleszczami.

Cena

Okazuje się, że tanie krople dla psa przeciw kleszczom nie zawsze wychodzą najtaniej. To zależy, przez ile czasu będą działały. Może się okazać, że droższe krople bardziej opłaca się kupić, bo działają na przykład przez 3 miesiące, a nie tylko przez miesiąc, jak w przypadku tych najtańszych. Wybierając najlepszy produkt, weź pod uwagę cenę, ale nie ograniczaj się tylko do niej.

Opinie w internecie

Popularne produkty w serwisie Ceneo.pl mają liczne opinie użytkowników, które są ogólnodostępne dla każdego bez logowania się. Sprawdź dany produkt, którym jesteś zainteresowany i dowiedz się, co inni opiekunowie zwierząt myślą na jego temat po jego zastosowaniu.

Krople przeciwko kleszczom dla psa - jak stosować?

Produkt należy dobrać do masy ciała zwierzęcia. Sprawdź wcześniej, ile waży twój pupil i dobierz taki produkt, który jest przeznaczony dla psów o danej masie ciała. Jeśli nie znasz masy ciała pupila, możesz po prosu udać się do lekarza weterynarii i poprosić o kontrolę wagi. Zwykle odbywa się to bezpłatnie.

Przed użyciem produktu zapoznaj się też z zaleceniami producenta i wszystkimi informacjami dla opiekunów od producenta. Każdy preparat jest tak naprawdę inny, dlatego warto przeczytać ulotkę lub zasięgnąć wiedzy lekarza weterynarii.

Aplikację kropli możesz rozpocząć w każdym dowolnym momencie. Najlepszym z punktu widzenia ochrony zdrowia człowieka będzie wieczór, po ostatnim spacerze i wieczornych pieszczotach, ponieważ według większości ulotek dołączonych do opakowania, nie zaleca się dotykać zwierząt w ciągu 1-3 godzin po aplikacji produktu.

Odsłoń skórę psa z sierści na wysokości zadu lub karku, czyli w miejscu, w którym pies nie będzie w stanie się polizać. W przypadku ras z obfitym podszerstkiem możesz użyć do tego np. grzebienia czy szczotki do wyczesywania sierści. Nie mocz włosów wodą ani żadnym innym płynem. Nanieść zalecaną przez producenta ilość produktu na skórę psa.

Nie kąp psa i unikaj spacerów, gdy pada deszcz w ciągu dwóch dni po aplikacji produktu lub dłużej, jeśli tak zaleca producent.

Sprawdź, jak długo produkt działa według producenta. Zazwyczaj będzie to 1-3 miesiące, ale na rynku znajdują się też takie, które działają dłużej, bo nawet 6 miesięcy. Zapisz sobie w kalendarzu lub ustaw w telefonie alarm przypominający o tym, że działanie produktu może już się osłabić i należy powtórzyć podanie psu kropli spot-on.

Jak zmniejszyć ryzyko złapanie kleszcza przez psa?

Musisz wiedzieć, że kleszcze to pajęczaki, które występują nie tylko w lesie, ale także na polanach czy nawet w trawie przed blokiem, w którym mieszkasz. Niestety, trudno jest znaleźć obecnie miejsce, które jest całkowicie wolne od kleszczy. Pasożyty lubią wysoką trawę, dlatego lepiej wybrać się na spacer po tej skoszonej.

W internecie znajdziesz wiele domowych sposobów na odstraszenie kleszczy, niestety nie są one tak skuteczne, jak profesjonalne preparaty weterynaryjne. Dlatego trudno na nich polegać. Jedyną skuteczną metodą profilaktyki przeciw kleszczom są krople, obroże lub tabletki przeciw kleszczom przeznaczone dla psów. Pies, który jest zabezpieczony przed kleszczami, wciąż może złapać kleszcza. Pasożyt przytwierdzi się do jego skóry, ale podczas ssania krwi pobierze substancje, które spowodują jego obumarcie. Taki kleszcz szybko obeschnie i odpadnie od skóry.

Dobrym pomysłem jest sprawdzanie sierści czworonoga wieczorem, podczas pieszczot. Możesz to robić za pomocą dłoni lub szczotki do czesania psów. Jeśli znajdziesz żywego kleszcza, możesz po prostu poczekać, aż ten obumrze (w przypadku psów zabezpieczonych przeciwko kleszczom) lub wyciągnąć go za pomocą specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy, które dostaniesz w każdej aptece (także internetowej), placówkach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych.

Autorka: Natalia Ciszewska