Przed użyciem produktu zapoznaj się też z zaleceniami producenta i wszystkimi informacjami dla opiekunów od producenta. Każdy preparat jest tak naprawdę inny, dlatego warto przeczytać ulotkę lub zasięgnąć wiedzy lekarza weterynarii.
Aplikację kropli możesz rozpocząć w każdym dowolnym momencie. Najlepszym z punktu widzenia ochrony zdrowia człowieka będzie wieczór, po ostatnim spacerze i wieczornych pieszczotach, ponieważ według większości ulotek dołączonych do opakowania, nie zaleca się dotykać zwierząt w ciągu 1-3 godzin po aplikacji produktu.
Odsłoń skórę psa z sierści na wysokości zadu lub karku, czyli w miejscu, w którym pies nie będzie w stanie się polizać. W przypadku ras z obfitym podszerstkiem możesz użyć do tego np. grzebienia czy szczotki do wyczesywania sierści. Nie mocz włosów wodą ani żadnym innym płynem. Nanieść zalecaną przez producenta ilość produktu na skórę psa.
Nie kąp psa i unikaj spacerów, gdy pada deszcz w ciągu dwóch dni po aplikacji produktu lub dłużej, jeśli tak zaleca producent.
Sprawdź, jak długo produkt działa według producenta. Zazwyczaj będzie to 1-3 miesiące, ale na rynku znajdują się też takie, które działają dłużej, bo nawet 6 miesięcy. Zapisz sobie w kalendarzu lub ustaw w telefonie alarm przypominający o tym, że działanie produktu może już się osłabić i należy powtórzyć podanie psu kropli spot-on.
W internecie znajdziesz wiele domowych sposobów na odstraszenie kleszczy, niestety nie są one tak skuteczne, jak profesjonalne preparaty weterynaryjne. Dlatego trudno na nich polegać. Jedyną skuteczną metodą profilaktyki przeciw kleszczom są krople, obroże lub tabletki przeciw kleszczom przeznaczone dla psów. Pies, który jest zabezpieczony przed kleszczami, wciąż może złapać kleszcza. Pasożyt przytwierdzi się do jego skóry, ale podczas ssania krwi pobierze substancje, które spowodują jego obumarcie. Taki kleszcz szybko obeschnie i odpadnie od skóry.
Dobrym pomysłem jest sprawdzanie sierści czworonoga wieczorem, podczas pieszczot. Możesz to robić za pomocą dłoni lub szczotki do czesania psów. Jeśli znajdziesz żywego kleszcza, możesz po prostu poczekać, aż ten obumrze (w przypadku psów zabezpieczonych przeciwko kleszczom) lub wyciągnąć go za pomocą specjalnego urządzenia do wyciągania kleszczy, które dostaniesz w każdej aptece (także internetowej), placówkach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych.