Data modyfikacji:

Kamień nazębny u psa. Jak go usunąć?

Czy wiesz, że utrzymanie higieny jamy ustnej psa ma znaczenie dla jego zdrowia i samopoczucia? Niestety, bardzo wiele czworonogów ma problemy z osadzaniem się kamienia, który może przyczyniać się do rozwoju stanów zapalnych. Dowiedz się, jak zapobiegać kamieniowi nazębnemu u psa i jak leczyć ten, który zdążył się pojawić.
kamień nazębny u psa

Jak usunąć kamień nazębny u psa?

  1. Skąd bierze się kamień nazębny u psa?
  2. Jak rozpoznać obecność kamienia nazębnego u psa?
  3. Kamień nazębny u psa – jak mu zapobiegać?
  4. Usuwanie kamienia nazębnego u weterynarza

Powstawanie kamienia nazębnego u psa zachodzi podobnie, jak u ludzi. Resztki pokarmów w połączeniu z bakteriami tworzą osad nazębny, który stopniowo odkłada się na szkliwie. Różnica polega na tym, że większość ludzi dba o swoje zęby regularnie; niestety, o higienie jamy ustnej czworonoga wielu właścicieli psów zapomina.

Osad nazębny, który nie ulega usuwaniu, twardnieje wskutek kontaktu z psią śliną. Tak właśnie powstaje kamień nazębny, który usunąć jest już znacznie trudniej. Nieleczony kamień przyczynia się natomiast do odsuwania dziąseł, powstawania stanów zapalnych, w tym bolesnych, ropnych zapaleń. Bakterie, które bytują w niezadbanej jamie ustnej, są z kolei zagrożeniem dla całego organizmu.

Warto wiedzieć, że skłonność do wytwarzania kamienia nazębnego jest wyższa u niektórych ras psów. Narażone są na nie zwierzaki o naturalnie nieprawidłowym zgryzie, w tym np. yorki, pekińczyki czy maltańczyki.

Kamień nazębny u psa jest łatwo widoczny – to żółtawy lub szarawy nalot tuż przy linii dziąseł. Świadczą o nim również nieprzyjemny zapach z pyska, zaczerwienienie dziąseł i zwiększona produkcja śliny. Zdrowy pies powinien odbywać kontrolę jamy ustnej u weterynarza raz do roku.

Jeśli obecności kamienia na zębach towarzyszy opuchlizna, drażliwość i brak apetytu, z psem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Istnieje bowiem ryzyko, że zaniedbanie jamy ustnej doprowadziło do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Na całe szczęście, dzięki prostym domowym sposobom, możesz ograniczyć powstawanie osadu nazębnego u swojego czworonożnego przyjaciela. Aby zadbać o higienę jamy ustnej psa, stosuj się do poniższych zasad.

  • Kilka razy w tygodniu szczotkuj zęby zwierzaka specjalną szczoteczką. Początkowo zwierzak może nie przepadać za tą czynnością, jednak z czasem na pewno się do niej przyzwyczai.
  • Podawaj psu suchą karmę, która słabiej osadza się na szkliwie. Miękkie karmy dla zwierząt łatwiej przyklejają się do zębów, powodując osad.
  • Proponuj zwierzakowi środki do czyszczenia zębów np. w postaci różnych przysmaków.
  • Innym rozwiązaniem są preparaty na kamień nazębny u psa, np. w postaci granulatu, który dodaje się do karmy lub wody.
  • Kup swojemu zwierzakowi gryzak dentystyczny, który podczas codziennej zabawy dokładnie wyczyści jego zęby.

Dzięki tym domowym sposobom nie tylko zapobiegniesz kamieniowi nazębnemu u psa, ale zmniejszysz ten, który zdążył się pojawić.

Jeśli obecności kamienia towarzyszy stan zapalny dziąseł, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Wówczas warto zgłosić się do weterynarza, który usunie mechanicznie kamień nazębny i zbada ogólny stan zdrowia zwierzaka.

Sprawdzaj stan jamy ustnej psa

Psy, zupełnie tak jak ludzie, potrzebują zadbanej jamy ustnej dla pełnego zdrowia. Regularnie kontroluj stan zębów zwierzaka i reaguj, gdy zauważysz nieprawidłowości. Twój przyjaciel będzie ci wdzięczny.