Okazuje się, że nie tylko sezon na pchły trwa przez cały rok. Podobnie jest z kleszczami, które mogą zaatakować psa nie tylko wiosną i latem, a o każdej porze roku. Łagodne zimy, które obserwujemy od kilku lat w Polsce, sprzyjają rozwijaniu się populacji tych pajęczaków. Kleszcze w styczniu czy lutym jeszcze kilka lat temu były zjawiskiem niezwykle rzadkim, dzisiaj to już nikogo nie dziwi. Sprawdź, jak chronić psa przed kleszczami i jaka obroża na kleszcze dla psa jest najlepsza? Poznaj również choroby odkleszczowe u psów.
Jak dbać o psa? Jako właściciel czworonoga powinieneś zadbać o jego ochronę przed kleszczami. Jak chronić psa przed kleszczami? W przychodniach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych (także tych internetowych) znajdziesz dobre preparaty zabezpieczające czworonogi nie tylko przed kleszczami, ale też przed pchłami. Preparaty dostępne są w różnych formach:
O wyborze najlepszej formy preparatu przeciwko kleszczom warto porozmawiać z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie kleszcze przenoszą pierwotniaki Babesia, które wywołują babeszjozę u psów, czyli np. na Mazowszu, twój pies powinien być zabezpieczony przed ektopasożytami za pomocą produktów o najwyższej skuteczności przez cały rok. W końcu lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeżeli jednak mimo ochrony pies złapie pajęczaka, ważne jest, aby wiedzieć, jak usunąć kleszcza.
Działanie obroży przeciw kleszczom polega na uwalnianiu z macierzy polimerowej substancji czynnych w sposób powolny, ale ciągły, przez okres podany na ulotce opakowania.
Substancje są obecne w sierści psa w stężeniach, które gwarantują działanie odstraszające i bójcze w stosunku do kleszczy i pcheł. Są rozprowadzane z miejsca bezpośredniego kontaktu produktu ze skórą psa na całej powierzchni jego ciała. Dzięki temu chroniona jest nie tylko okolica szyi, a cała powierzchnia ciała czworonoga.
Substancje uwalniające się z obroży odstraszają kleszcze, przez co te nie przyczepiają się do psa i nie żerują na nim.
Obroża na kleszcze dla psa sprawdzi się też w przypadku, gdy kleszcze już żerują na psie. Substancje, które stopniowo uwalniają się z obroży, mają nie tylko właściwości odstraszające, ale też bójcze – zabijają pajęczaki już przytwierdzone do skóry czworonoga. Śmierć kleszczy następuje w ciągu 24-48 godzin.
Zaleca się zakładać psu obrożę przeciwkleszczową na początku sezonu zwiększonej aktywności kleszczy, czyli już wczesną wiosną. Producenci podają, że sezonowe gubienie sierści może wpływać na skuteczność działania produktu, dlatego warto zakładać pupilowi nową obrożę przeciwpchelną po okresie zwiększonego linienia.
Pamiętaj, że sezon na kleszcze w Polsce trwa cały rok, dlatego pies powinien być zabezpieczony przed ektopasożytami przez cały rok – nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią i zimą.
Wyjmij obrożę na kleszcze dla psa z opakowania i torebki ochronnej bezpośrednio przed jej użyciem. Rozwiń ją i upewnij się, że na jej wewnętrznej stronie nie ma żadnych plastikowych łączeń.
Załóż psu obrożę przeciwko kleszczom na wysokości szyi w taki sposób, by nie uciskała jego skóry – powinieneś móc włożyć pod nią dwa palce. Przeciągnij wolną końcówkę obroży przez szlufkę i odetnij jej nadmiar za pomocą nożyczek.
Pamiętaj, że obroża przeciwko kleszczom nie zastępuje zwykłej obroży, do której należy mocować smycz. Pełni ona jedynie funkcję ochronną, zabezpieczającą pupila przed kleszczami. Pies powinien mieć zapiętą wokół szyi drugą, zwykłą obrożę lub szelki.
Nie każda obroża przeciw kleszczom jest wodoodporna. Taka informacja znajduje się na ulotce opakowania i należy się z nią zapoznać przed założeniem jej psu. Np. obroża Foresto dla psa jest wodoodporna, co oznacza, że pies może w niej pływać w jeziorze i możesz go w niej kąpać.
Natomiast inny produkt tego samego producenta, czyli obroża dla psa Kiltix, nie jest wodoodporna. Należy ją zdjąć na czas kąpieli i założyć pupilowi ponownie, gdy ten wyschnie.
Ceny obroży na kleszcze dla psa są skrajnie różne. W sklepach zoologicznych możesz dostać takie, które kosztują nieco powyżej 10-20 zł, lub takie, które kosztują 60-90 zł. Cena jest związana nie tylko ze skutecznością działania produktu, ale też z jego długością działania.
Okazuje się, że droższe obroże przeciwko kleszczom dla psów działają nawet 7-8 miesięcy, natomiast tańsze działają 1-4 miesiące (w zależności od producenta). Dlatego wybieranie najtańszej obroży dla psa przeciwko ektopasożytom to tylko względna oszczędność.
Zwróć uwagę, dla jakiej wielkości psów obroża jest przeznaczona. Obroża przeciw kleszczom dla dużego psa zawiera większe stężenie substancji czynnych w porównaniu do obroży na kleszcze dla yorka czy jamnika. Na opakowaniach obroży znajdziesz informację, dla jakiej masy ciała psa obroża jest odpowiednia. Koniecznie zapoznaj się z tą informacją przed zakupem.
Opiekunowie czworonogów zgodnie twierdzą, że to bardzo wygodna forma stosowania produktu przeciwko kleszczom. Raz na kilka miesięcy wystarczy założyć ją pupilowi i można zapomnieć o problemie pcheł czy kleszczy.
Właściciele często zauważają obniżoną skuteczność działania produktu po wykąpaniu czworonoga, ale najprawdopodobniej nie jest to związane z nieprawidłowym działaniem obroży, a z nieprawidłowym jej użytkowaniem – nie każda obroża przeciwko kleszczom jest wodoodporna. Taka informacja znajduje się na ulotce dołączonej do opakowania i warto się z nią zapoznać.
Opinie na temat skuteczności działania obroży przeciw kleszczom są bardzo dobre, ale opiekunowie często zauważają spadek skuteczności niektórych obroży pod koniec jej działania, np. jeśli stosujesz u psa obrożę, która według danych podanych przez producenta ma działać 5 miesięcy, jej skuteczność może spaść 1-2 miesiące przed końcem jej działania. Informacja dotycząca możliwej obniżonej skuteczności działania także najczęściej jest podana przez producenta.
Obroża dla psa jest bezpieczna w stosowaniu, ale producenci niektórych obroży przeciwko kleszczom nie zalecają jej użytkowania u psów, które są nadwrażliwe na jedną z substancji czynnych lub pomocniczych, u szczeniąt poniżej 7. tygodnia życia, u suk w ciąży i w laktacji. Dokładne przeciwwskazania znajdują się na ulotce dołączonej do opakowania i należy się z nimi wcześniej zapoznać.