Czy wiesz, że mycie zębów znacznie ogranicza odkładanie się kamienia nazębnego na powierzchni zębów u psów i neutralizuje brzydki zapach z pyska? Możesz też po prostu aplikować pastę dla psów do kieszonki zębowej czworonoga, bez szczotkowania. Poznaj rodzaje past do zębów dla psów. Dowiedz się, jak przy-zwyczaić psa do mycia zębów krok po kroku i co na brzydki zapach z pyska psa jest najlepsze.
W sklepach zoologicznych (także tych internetowych) i w przychodniach weterynaryjnych znajdziesz wiele produktów przeznaczonych do higieny jamy ustnej czworonogów. Takie preparaty są bezpieczne w stoso-waniu, są przeznaczone dla psów i cechują się dużą skutecznością.
Wykazuje działanie dezynfekujące, antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Chlorheksydyna wiąże się ze szkli-wem i białkami. Uwalnia się stopniowo przez około 24 godziny, co zapewnia bardzo dobrą ochronę jamy ustnej przed drobnoustrojami. Sprawdza się także w leczeniu zapaleń w jamie ustnej, przyspiesza powrót do zdrowia.
Olejek herbaciany jest polecany w leczeniu łagodnych stanów zapalnych, także tych w jamie ustnej. Ma właściwości bakteriobójcze, ale też odświeżające, dlatego produkt sprawdzi się w codziennej higienie jamy ustnej czworonoga.
Wystarczy, że nałożysz ją za pomocą palca lub czyścika na powierzchnię zębów pupila. Taka pasta dobrze penetruje osad i kamień nazębny, przyczyniając się do oczyszczania zębów. Efekt jest zauważalny już po kilku aplikacjach.
Zęby po zastosowaniu takiej pasty stają się coraz gładsze i bielsze. Oczywiście skuteczność takiej pasty jest o wiele większa, jeśli będziesz ją rozprowadzał za pomocą szczoteczki do zębów dla psa.
Mięsna pasta do zębów dla psów to strzał w dziesiątkę, jeśli twój pupil nie toleruje neutralnej pasty. Mięsny posmak jest bardzo dobrze wyczuwalny, dzięki czemu zwierzęta łatwiej pozwalają sobie na szczotkowanie zębów.
To pasta do szczotkowania zębów przeznaczona dla psów, która ma neutralny zapach i smak. Służy do codziennej higieny jamy ustnej psa. Możesz ją aplikować na zęby za pomocą szczoteczki, czyścika lub palca.
Czy wiesz, że w sklepach możesz także dostać naturalne pasty do zębów dla psów? Taki produkt jest w 100% naturalny, wegański, nie wymaga spłukiwania, jest dostępny w szklanym, ekologicznym opakowaniu, nie zawiera sztucznych barwinków i aromatów. Ekstrakt z mięty pieprzowej doskonale odświeża oddech, a naturalny materiał ścierny dobrze usuwa osad z powierzchni zębów.
Brzydki zapach z pyska psa to najczęściej wynik obecności resztek pokarmowych na powierzchni jego zę-bów. Istnieje wiele sposobów, które pomagają odświeżyć zapach z pyska czworonoga. W przypadku dorosłych i starszych psów, które nigdy nie miały szczotkowanych zębów, warto zacząć od aplikacji żelu do kieszonki policzkowej i przysmaków dentystycznych.
Z czasem możesz też zacząć stopniowo przyzwyczajać pupila do mycia zębów. Szczenięta o wiele szybciej przyzwyczajają się do szczotkowania zębów, dlatego warto od razu wprowadzić tę czynność do codziennej rutyny.
Oddech możesz odświeżyć za pomocą specjalistycznych preparatów do higieny jamy ustnej dla psów, ale nie tylko. Czasem wystarczy zmienić rodzaj karmy. Musisz wiedzieć, że mokra karma przykleja się do po-wierzchni zębów i współtworzy osad nazębny.
Na powierzchni takich brudnych zębów z łatwością buduje się też coraz większa warstwa kamienia nazębnego. Wprowadź suchą karmę, jeśli jest to możliwe. Rozgryzanie twardych krążków pokarmowych mechanicznie oczyszcza powierzchnię zębów z osadu i zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego.
Podawaj psu także surowe warzywa, np. marchewkę lub pietruszkę, które w podobny sposób (do suchej karmy) oczyszczają powierzchnię zębów podczas rozgryzania.
To nie zawsze musi być walka. Oczywiście procedura przyzwyczajania psa do mycia zębów przechodzi o wiele łatwiej w przypadku szczeniąt, niż psów dorosłych i seniorów, ale nie oznacza to wcale, że nie da się umyć zębów starszym psom - da się, ale potrzeba na to nieco więcej czasu, cierpliwości i determinacji ze strony opiekuna.
Mycia zębów wcale nie zaczynamy od wkładania psu szczoteczki z pastą na siłę do pyska. Pierwszym krokiem jest przyzwyczajenie psa do dotyku w obrębie pyska. Większość zwierząt nie ma z tym żadnego problemu, jednak niektóre mogą się denerwować.
W takiej sytuacji wyciągnij rękę w kierunku pyska czworonoga i od razu podaj mu smakołyk. Bardzo ważne, by smakołyk podać pupilowi od razu, bez zbędnej zwłoki, by mógł skojarzyć dotyk pyska z nagrodą.
Kolejnym etapem jest dotykanie fafli, czyli górnych warg i podnoszenie ich w celu uwidocznienia zębów. Nie zapomnij go nagrodzić, jeśli ten będzie ci na to swobodnie pozwalał. Gdy pupil przyzwyczai się do dotyku i odsłaniania zębów, możesz zacząć przyzwyczajać go do wyglądu, zapachu i dotyku nowych narzędzi - psiej szczoteczki do zębów i pasty do zębów dla psów.
Pies, który jest oswojony z dotykiem, odsłania zęby, zna już zapach szczoteczki i smak pasty do zębów, jest gotowy do rozpoczęcia przyzwyczajania czyszczenia zębów. Nałóż niewielką ilość pasty na szczoteczkę. Włóż ją do jamy ustnej psa i szczotkuj powierzchnię zębów kolistymi ruchami.
Nie przejmuj się, że na początku mycie zębów ci nie idzie. To normalne. Pierwsze podejścia mają za zadanie raczej przyzwyczaić pupila do tej czynności. Zwierzak z czasem się do tego przyzwyczai i mycie zębów stanie się po prostu elementem waszej rutyny.
Z czasem możesz nieco więcej uwagi poświęcić technice. Myj zęby z każdej strony, także od tej wewnętrznej. Pamiętaj również o wyszczotkowaniu przedtrzonowców i trzonowców, które znajdują się w jamie ustnej.
Szczotkowanie zębów to bardzo ważny element higieny jamy ustnej czworonogów. Nie tylko neutralizuje nieprzyjemny zapach z pyska, ale też zmniejsza warstwę osadu na powierzchni zębów, przez co zapobiega odkładaniu się kamienia nazębnego i chroni przed chorobami przyzębia.
Autorka: Natalia Ciszewska