Data modyfikacji:

Dlaczego pies się drapie? Sposoby na drapanie się psa

Twój pies się drapie? Czy to zjawisko powinno cię niepokoić? Sprawdź, dlaczego pies się drapie i które choroby najczęściej powodują świąd. Mamy dla ciebie sposoby na drapanie się psa.
dlaczego pies się drapie

Dlaczego pies się drapie?

Jako właściciel czworonoga powinieneś wiedzieć, jak dbać o psa. Pies drapie się, wylizuje pewną okolicę ciała lub wręcz ją podgryza, gdy odczuwa świąd. Przyczyny takiego stanu mogą być różne – od chorób pasożytniczych, w tym inwazji pcheł, nużeńców czy świerzbowców, po choroby endokrynologiczne, genetyczne i alergiczne.

Najczęstsze przyczyny świądu u psa

Aby dowiedzieć się, dlaczego pies się drapie, przyjrzyjmy się najczęstszym przyczynom świądu u psa. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak pomóc swojemu pupilowi.

Pasożyty zewnętrzne

Ektopasożyty, które żerują na skórze zwierzęcia, mogą być przyczyną dużego dyskomfortu i bolesności. Są to nie tylko pchły, ale też nużeńce i świerzbowce. Rozwiązaniem problemu jest regularne stosowanie preparatów zabezpieczających pupila przed inwazją pasożytów zewnętrznych.
Takie preparaty są dostępne w formie tabletek, środków w płynie typu spot-on (do wylania na kark lub zad) oraz w formie obroży. Czas działania zależy od producenta. Najdłużej, bo aż 6-8 miesięcy, działają obroże przeciwpchelne. Dostaniesz je w przychodniach weterynaryjnych i dobrych sklepach zoologicznych.

Choroby alergiczne

Gdy pies zaczyna się drapać i masz pewność, że nie jest to wywołane pasożytami czy strzyżeniem, to wówczas przyczyną może być właśnie alergia. W tym momencie należy przeanalizować, co tę alergię mogło wywołać.
Czy w życiu psa nie pojawiła się jakaś nowość, np. nowa karma, nowe smaczki? A może myjesz go nowym szamponem? Albo masz inną chemię gospodarczą, np. stosujesz inny proszek do prania? Tak, pies może się uczulić również w ten sposób. W końcu przytula się do ciebie, a więc i do twoich ubrań. To samo jest z pościelą czy wszelkimi kocami, poduszkami.
A jeśli drapanie się wywołuje alergia pokarmowa, to jak wówczas powinien zachować się właściciel swojego pupila? Bardzo skuteczna może okazać się dieta eliminacyjna i wizyta u zwierzęcego dietetyka. Pod kątem specjalisty dieta eliminacyjna zostanie z pewnością przeprowadzona prawidłowo.

Dlaczego pies się drapie? Przyczyną może być alergia pokarmowa. Dieta eliminacyjna ci pomoże!

Czym jest dieta eliminacyjna i na czym polega? Jest to specjalny rodzaj żywienia wprowadzony do życia psa na pewien czas (najczęściej 8 do 12 tygodni), aby prawidłowo go zdiagnozować i ustalić przyczynę alergii pokarmowej. Czy wiesz, że dieta eliminacyjna jest najskuteczniejszą metodą diagnostyki w przypadku ustalania alergii pokarmowej?
Testy dostępne na rynku są mało skuteczne i często się mylą. Jeśli więc podejrzewasz, że świąd u psa wywołany jest alergią pokarmową, warto wprowadzić dietę eliminacyjną. Ale pamiętaj, że wprowadzenie tej diety to proces – takiej diety nie wprowadza się na stałe!
W diecie eliminacyjnej skupiamy się na jadłospisach, gdzie podaje się zwierzęciu jeden rodzaj białka. Co to oznacza? Wszystkie mięsa, które podawane były do tej pory, musisz wykluczyć z diety i przejść na białko, które jeszcze podawane nie było.
Przykład – twój pies je na co dzień kurczaka i wieprzowinę. Przez okres diety eliminacyjnej rezygnujesz z tych rodzajów mięsa i podajesz mu inny rodzaj, np. wołowinę (oczywiście mięso plus podroby). W diecie BARF przepis komponujesz odpowiednio z innymi suplementami (tauryną, witaminą E, cytrynianem wapnia, olejem omega-3).
W takiej diecie poprawa objawów powinna pojawić się do 3 tygodni. Jeśli po zmianie mięsa na inne mijają 3 tygodnie, a objawy nie ustają albo się pogarszają, wówczas przechodzisz do jadłospisu z kolejnym innym rodzajem mięsa. Oczywiście musisz obserwować swojego psa w tym okresie. Jeśli po zmianie mięsa pies zaczyna czuć się wyjątkowo źle, to nie czekaj aż miną 3 tygodnie. Zrezygnuj wcześniej. Pamiętaj jednak, aby dać sobie minimum około 2 tygodni na testy.
Gdy po 3 tygodniach od podania konkretnego rodzaju mięsa objawy zaczynają ustawać, wówczas do diety wprowadzasz inne rodzaje. Próbuj po trochu z mięsami, które pies jadł wcześniej. Najpierw zaleca się podawać niewielką ilość konkretnego rodzaju mięsa – jeden posiłek do maksymalnie dwa, trzy razy w tygodniu. W tym czasie należy obserwować reakcję psa.
Po co się to robi? Aby właśnie wskazać alergen i go wyeliminować w późniejszych posiłkach. Jeśli drapanie się powróci, już wiesz, co jest jego przyczyną i dalej testujesz dotychczas podawane psu mięsa.
W diecie eliminacyjnej nie są podawane żółtka ani żadne smaczki czy gryzaki!
Podajesz psu gotową karmę? Do diety eliminacyjnej szukaj karmy, która bazuje na jednym rodzaju mięsa. Dodatkowo unikaj karm ze zbożami. Najlepsze są karmy o jak najkrótszym i prostym składzie – bez pszenicy, kukurydzy, soi czy ryżu.

Pies się drapie po strzyżeniu

Twoj pies się drapie po strzyżeniu? W wyniku zabiegów fryzjerskich wykonywanych przez opiekuna lub przez psiego groomera mogło dojść do podrażnienia skóry narzędziami. W takich sytuacjach warto dokładnie obejrzeć zwierzę i sprawdzić, czy w jakimś miejscu nie nastąpiło uszkodzenie ciągłości skóry.

Stres

Gdy wykluczysz inne przyczyny i ciągle nie wiesz, dlaczego pies się ciągle drapie, to przyczyną może być właśnie stres. Co robić w takiej sytuacji?
Ciekawą opcją mogą okazać się feromony. Dla drapiących się psów polecamy jednak te do kontaktu, a nie spraye do psikania na zabawki, legowiska czy koce – one mogą podrażnić już wrażliwą i ciągle drapaną skórę. Takie feromony są bezwonne dla ludzi i innych zwierząt w twoim domu.
Feromony mają działać na zwierzę uspokajająco i polecają je nawet lekarze weterynarii. Pierwsze efekty działania feromonów można zauważyć już po pierwszych dniach stosowania. Feromony nie są lekami. To substancje całkowicie bezpieczne dla twojego psa. I pamiętaj, aby dyfuzor z feromonami wpiąć w pomieszczeniu, w którym twój pies spędza najwięcej czasu.
Jeśli twój pies mocno stresuje się podczas spacerów, to wówczas świetną opcją może być obroża z feromonami. Tę polecamy jednak stosować dodatkowo do feromonów wpiętych w mieszkaniu. Taka obroża ma mniejsze stężenie. Ale może być ciekawym uzupełnieniem terapii feromonami.
Oczywiście feromony to jedno, ale aby w życiu psa zapanowała równowaga, potrzebna jest zmiana trybu życia. Przeanalizuj, co stresuje twojego psa. Głośne dźwięki? Spacery? A może samotność, gdy nie ma cię w domu? Na każdą z tych przyczyn da się znaleźć jakieś rozwiązanie. Wprowadź do codziennego dnia więcej zabaw węchowych – te wyciszają psa i go uspakajają.
W razie potrzeby skorzystaj z pomocy psiego behawiorysty.

Pies się drapie – co zrobić, gdy to zauważysz?

Zazwyczaj problem z drapaniem się psa zauważamy w jednej konkretnej sytuacji. Jest to moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że nasz pies ma problem. Co wtedy należy zrobić? Przede wszystkim umówić wizytę u weterynarza. Do czasu oczekiwania na wizytę nie powinno się jednak podejmować żadnych gwałtownych ruchów.
Przede wszystkim nie kąp psa! Po intensywnym drapaniu skóra psa jest podrażniona, a mycie jej w tym momencie może tylko nasilić problem.
Gdy pies zaczyna się intensywnie drapać, zajmij go zabawą. Rzuć ulubiony smaczek, skorzystaj z zabaw węchowych, zabierz go na spacer. Odwróć jego uwagę od potrzeby nadmiernego drapania.
Mamy nadzieję, że nasz powyższy artykuł podpowiedział, co robić, gdy twój pies zaczyna się drapać. Przede wszystkim nie panikuj, zapisz psa do weterynarza i staraj się na chłodno przeanalizować to, co zmieniło się ostatnio w jego życiu. Być może odpowiedź będzie prostsza, niż sądzisz.

Domowe sposoby na drapanie się psa

Sposób radzenia sobie z psem, który uporczywie się drapie, zależy od przyczyny problemu i lokalizacji świądu. Domowe sposoby na nic się zdadzą, jeśli nie będziesz wiedział, co powoduje świąd. Jak już wiesz z pierwszej części artykułu, przyczyn może być wiele. Kąpiel czy zastosowanie preparatów przeciwko pchłom może nie dać żadnego rezultatu, jeśli przyczyna leży gdzieś głębiej.
Zdjęcie: Envato Elements
Klaudia Borycka
Klaudia Borycka

Najczęściej pisze o modzie, najnowszych trendach, biżuterii i kosmetykach. Uwielbia podróże do Włoch oraz azjatycką kuchnię. Oprócz pracy w redakcji prowadzi też własną markę kolorowej ręcznie robionej biżuterii POLIMERY Jewellery.