Data modyfikacji:

Reanimacja psa: jak wykonać pierwszą pomoc u psa?

Umiejętność udzielenia pierwszej pomocy psu jest bardzo ważna. Szczególnie jeśli jesteś opiekunem czworonoga. Sprawdź, o czym pamiętać podczas udzielania pierwszej pomocy zwierzęciu. Dowiedz się, co musisz zrobić, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo.
reanimacja u psa

Apteczka dla czworonoga

Co musi znajdować się w apteczce pierwszej pomocy dla psa? Oprócz środków pierwszej pomocy, niezbędne są także produkty, które zapewnią ci ochronę podczas udzielania pomocy zwierzęciu. W apteczce pierwszej pomocy dla zwierząt powinny się znaleźć:
  • rękawiczki lateksowe w odpowiednim rozmiarze (lepiej kupić za duże niż za małe rękawiczki),
  • środki odkażające na bazie alkoholu lub chlorheksydyny,
  • materiały opatrunkowe: sterylne gazy w różnych rozmiarach, bandaż uciskowy, kompres, plater na rolce, gazę, nożyczki, 
  • butelka z wodą niegazowaną,
  • pęseta i urządzenie do wyciągania kleszczy,
  • koc termiczny i ręcznik,
  • kaganiec oraz kołnierz plastikowy z regulacją obwodu wokół szyi,
  • termometr doodbytniczy.

Zatrzymanie krążenia u psa: reanimacja

Czas gra niezwykle ważną rolę w procesie próby przywracania krążenia. Ważne, by nie wpadać w panikę i starać się zachować spokój. Ułóż psa na prawym boku i sprawdź, czy oddycha. By upewnić się, że czworonóg oddycha możesz przyłożyć lusterko do jego nosa i sprawdzić, czy pojawi się tam rosa. Możesz też spróbować nasłuchiwać oddechów lub obserwować klatkę piersiową.
Pupil powinien mieć około 10–30 oddechów na minutę. Nierównomierny, głęboki oddech może być objawem tego, że pies czuje ból i cierpi. 
Uważasz, że pies nie oddycha? Upewnij się, że w jego jamie ustnej nie ma żadnych ciał obcych, które utknęły i uniemożliwiają mu normalne pobieranie powietrza. Następnie sprawdź jego tętno. Możesz to zrobić, przykładając dłoń lub palec wskazujący i środkowy do szyi. Możesz też przyłożyć całą rękę w okolicy jeden z pachwin i spróbować wyczuć tętno. Unikaj sprawdzania tętna za pomocą kciuka, bo możesz bardzo łatwo pomylić swoje tętno z tętnem zwierzęcia. Jeśli nie jesteś pewien, czy czujesz tętno psa, warto przyłożyć swoją rękę w okolicę mostka, by sprawdzić, czy jego serce bije.
Brak oddechu i brak krążenia to sygnały do rozpoczęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej u psa. 
Wyprostuj szyję psa w taki sposób, czy głowa tworzyła jedną linię z kręgosłupem. Zdejmuj obrożę psa lub szelki. Zamknij pysk zwierzęcia. Zwiń rękę w rurkę i przyłóż ją do otworów nosowych. Rozpocznij wdmuchiwanie powietrza do otworów nosowych. Wykonaj dwa wdechy, które trwają około 1–2 sekundy. Jeśli pies nie zaczął sam oddychać, przystąp do masażu serca.
Przyłóż jedną dłoń na drugą na klatce piersiowej na wysokości łokcia lewej łapy lub tylko jedną dłoń, jeśli udzielasz pomocy psu małej rasy lub szczeniakowi. Wykonaj około 15 ucisków w tempie 2 ucisków w czasie 1 sekundy, a następnie 2 wdechy do otworów nosowych. Masaż serca wraz z wdechami powinny być prowadzone aż do przyjazdu odpowiednich służb ratunkowych.
Jeśli pies odzyska tętno i zacznie sam oddychać, koniecznie zawieź go jak najszybciej do najbliższej lecznicy.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy?

Nie udzielaj pomocy psom, które są agresywne i mogą cię zaatakować. Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie! Nie jest błędem założenia psu kagańca przed udzieleniem pierwszej pomocy. Upewnij się, jeśli możesz, czy w jamie ustnej nie ma żadnego ciała obcego, które odpowiada za stan czworonoga. Kaganiec musi być dopasowany do rozmiaru pyska psa. Nie może być ani za mały, ani za duży. Zbyt mały kaganiec uniemożliwi czworonogi oddychanie, a zbyt duży nie będzie cię dostatecznie chronił przed ewentualnym atakiem zwierzęcia.
Zdjęcie: Envato Elements