Data modyfikacji:

Robaki u psa – przyczyny, objawy i leczenie

Pies ma robaki. Co robić? Jakie tabletki odrobaczające dla psa kupić? Czy pasta odrobaczająca dla szczeniaka jest dobrą metodą zapobiegania inwazji pasożytów wewnętrznych? Poznaj objawy zarobaczenia psów. Dowiedz się, jak często należy odrobaczać psa.

robaki u psa

Robaki u psa – objawy

Objawy zarobaczenia psa są niespecyficzne. Oznacza to, że mogą wskazywać na wiele innych chorób. Jednym z symptomów jest utrata masy ciała. Pupil może zjadać mniejsze porcje jedzenia lub w ogóle nie interesować się zawartością miski. Inne objawy, które mogą towarzyszyć zarażeniu się psa pasożytami, to ospałość i osowiałość, biegunka z domieszką krwi, wzdęcia oraz wymioty.

Objawy zarobaczenia u psa dotyczą nie tylko przewodu pokarmowego, ale czasem także układu oddechowego. Zarażenie nicieniami może być przyczyną duszności i trudności z oddychaniem, ponieważ niektóre pasożyty żerują w górnych drogach oddechowych.

Objawem inwazji pasożytów wewnętrznych może też być świąd. Psy wówczas intensywnie się drapią, ocierają o różne przedmioty, tarzają się, a nawet podgryzają, by uśmierzyć uczucie swędzenia i dyskomfortu.

Robaki w kupie psa – czy da się je zobaczyć?

Część pasożytów wewnętrznych, np. glisty i tasiemce, są widoczne gołym okiem w kupie psa. Dlatego warto oglądać kał pupila za każdym razem, gdy sprzątasz po nim na spacerze. Dzięki temu będziesz mógł wykryć inwazję pasożytów od razu i zastosować leczenie przeciwko pasożytom wewnętrznym, zanim pojawią się objawy zarobaczenia u psa.

Niestety, nie wszystkie pasożyty wewnętrzne są widoczne w kale gołym okiem. Na przykład pierwotniaki można zobaczyć tylko pod mikroskopem.

Dlatego jedyną skuteczną metodą potwierdzenia lub wykluczenia obecności pasożytów wewnętrznych u psa jest zbadanie kału. Przeprowadza je lekarz weterynarii lub inna osoba, która została przeszkolona w zakresie parazytologii.

Wystarczy przynieść do placówki weterynaryjnej niewielką ilość kału zwierzęcia z trzech kolejnych dni. Kupę psa możesz przechowywać w specjalnych pojemnikach na kał, które dostaniesz w każdej aptece lub w czystym słoiku z czystym wieczkiem. Specjalista wykona preparat i obejrzy próbkę pod mikroskopem pod kątem występowania pasożytów, ich form larwalnych lub jaj.

Jeśli wynik badania będzie ujemny, a pies nie daje żadnych objawów, które mogłyby sugerować zarobaczenie i czworonóg nie miał kontaktu ze zwierzętami, u których stwierdzono obecność pasożytów wewnętrznych w ostatnim czasie, nie ma potrzeby odrobaczania pupila.

Odrobaczanie psa – jak często?

Dorosłe psy należy profilaktycznie odrobaczać co 3-6 miesięcy lub badać profilaktycznie kał pupila co 3-4 miesiące. To zależy przede wszystkim od produktu na robaki dla psa, który wybrałeś. Zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania i sprawdź, jak często producent zaleca podawać preparat. Niektóre produkty działają przez miesiąc, inne przez 2-3 miesiące, ale znajdziesz też takie, które działają przez 6-9 miesięcy.

Robaki u psa – leczenie i zapobieganie

Leczenie stosuje się w przypadku pozytywnego wyniku badania parazytologicznego kału lub gdy stwierdza się wysokie ryzyko zarobaczenia czworonoga. Te same produkty odrobaczające podaje się w przypadku stwierdzenia inwazji pasożytów (leczniczo), jak i profilaktycznie.

Tabletki na robaki dla psa to tylko jedna z opcji. W sklepach zoologicznych (także tych internetowych) i przychodniach weterynaryjnych dostaniesz preparaty odrobaczające dla psów pod różną postacią. Niektóre należy podać czworonogowi z jedzeniem, a inne należy zaaplikować na jego skórze.

Jeśli nie jesteś pewien, czy preparat będzie skuteczny i bezpieczny dla twojego pupila, skonsultuj się przed zakupem z lekarzem weterynarii. Specjalista dobierze najlepszy produkt dostosowany do wieku czworonoga, jego masy ciała i celu jego zastosowania.

Rodzaje preparatów odrobaczających dla psa

Pasta odrobaczająca dla psa

Taki produkt jest dostępny w wersji dla szczeniąt i psów dorosłych. Pasta ma formę tubki z podziałką. Dzięki temu możesz łatwo odmierzyć dawkę i podać ją psu bezpośrednio do kieszonki policzkowej. Pasty często są zabarwione, np. na różowy kolor. Dzięki temu można łatwo ocenić, czy pupil połknął cały preparat, który mu podałeś, ponieważ to, czego nie zje do końca, będzie dobrze widoczne.

Tabletka odrobaczająca dla psa

Tabletkę na robaki dla psa możesz ukryć w mokrej karmie lub w bardzo tłustym produkcie, np. w kawałku masła.

Preparat odrobaczający w formie przysmaku

To dobre rozwiązanie dla tych psów, które nie chcą połykać zwykłych tabletek odrobaczających. Taki produkt nie tylko smakuje, ale też chroni pupila przez pasożytami. Możesz podać go psu w formie nagrody.

Preparat do wylania na skórę dla psa

Część produktów typu „spot-on” działa nie tylko na pasożyty zewnętrzne, ale też na te wewnętrzne. Substancje czynne wchłaniają się wówczas ze skóry do krwiobiegu i chronią czworonoga przed inwazją zarówno ektopasożytów, jak i tych, które żerują w przewodzie pokarmowym psa.

Robaki u psa – domowe sposoby

Żadne domowe sposoby nie zapobiegną inwazji pasożytów ani tym bardziej jej nie zwalczą. Tylko preparaty weterynaryjne są w stanie zapewnić zwierzęciu prawidłową ochronę przed robakami. To, co możesz zrobić, to regularnie przynosić kał swojego psa do lekarza weterynarii w celu wykonania badania parazytologicznego.

Autorka: Natalia Ciszewska