Data publikacji:

Węgiel dla psa, czyli jak radzić sobie z biegunką u czworonoga

Czy węgiel dla psa na biegunkę pomaga? Jak sobie radzić z biegunką u psa? Czy węgiel aktywny jest dostępny bez recepty? Sprawdź, kiedy podawać i kiedy nie wolno podawać węgla aktywnego. Dowiedz się, w jakiej dawce podawać węgiel aktywny dla psa i poznaj przyczyny biegunki u czworonogów. 
węgiel dla psa

Węgiel dla psa na biegunkę – czy pomaga?

Węgiel leczniczy podaje się w celu zmniejszenia wchłaniania się substancji toksycznych, dlatego nie będzie działał, jeśli biegunka wystąpiła np. na skutek nietolerancji pokarmowej. To też nie jest lek z wyboru przy infekcjach.
Przyczyny biegunki u psów:
  • zjedzenie zepsutego lub nieodpowiedniego jedzenia przez psa,
  • zakaźne czynniki wywołujące biegunkę (bakterie i wirusy),
  • inwazja pasożytów u psa wywołująca biegunkę,
  • alergia pokarmowa u psa,
  • zjedzenie niektórych leków lub innych toksycznych substancji,
  • obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym,
  • nadczynność tarczycy,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • choroby trzustki,
  • nowotwory,
  • stres,
  • inne.
  • Jakie leki podawać psu na biegunkę?

    Wśród wszystkich leków z domowej apteczki tylko węgiel aktywny i No-Spa są bezpieczne w stosowaniu (w odpowiednich dawkach). Najlepsze, co możesz podać swojemu psu, to dużo wody, prebiotyki lub probiotyki dla psów i niewielkie ilości łagodnej dla przewodu pokarmowego karmy.
    Pamiętaj! Pod żadnym pozorem nie podawaj psu ibuprofenu, paracetamolu i innych powszechnie stosowanych leków u ludzi. To, co działa na człowieka, może być toksyczne dla psów.

    Węgiel leczniczy dla psa

    Celem zastosowania węgla aktywnego jest zminimalizowanie wchłaniania substancji toksycznej w organizmie psa. Węgiel nie działa z każdym rodzajem trucizn. Wiąże się dobrze z cząsteczkami niepolarnymi, natomiast słabo lub wcale z alkoholami, metalami ciężkimi bądź ksylitolem. 
    Dawka węgla w przypadku jednokrotnego podania wynosi 1–5 g/kg masy ciała. Ogólna zasada zakłada, że im wyższa dawka, tym silniejsze wiązanie. Należy też wspomnieć, że węgiel w postaci tabletek niestety ma słabe działanie. W przypadku kapsułek, aby osiągnąć pożądaną ilość leku dla psa, należy podać ich zawartość bez otoczek.

    Jak podawać węgiel dla psa?

    Węgiel najlepiej podawać z niewielką ilością jedzenia lub po wymieszaniu z wodą za pomocą strzykawki (bez igły) do pyska. Wykazano, że podanie dużej objętości jedzenia może obniżać zdolność wiązania substancji przez węgiel. Dlatego lepiej trzymać się małych porcji. W bilansie korzyści i ryzyka uznaje się jednak, że nie jest to aż tak istotne klinicznie. Podawanie węgla aktywnego za pomocą strzykawki zwiększa ryzyko zachłyśnięcia się zwierzęcia.
    Ile węgla aktywnego dla psa? Ile podawać?
  • Dawka węgla przy jednorazowym podaniu wynosi 1–5 g/kg masy ciała. 
  • Dawka przy wielokrotnym podawaniu węgla wynosi 1–2 g/kg masy ciała co sześć godzin przez następną dobę.
  • Jak często podawać węgiel aktywny dla psa?

    Substancje ulegające recyrkulacji jelitowej lub o długim okresie półtrwania wymagają podania nawet kilkunastu dawek węgla. Zalicza się tu takie leki jak naproksen, karprofen bądź leki o opóźnionym uwalnianiu. W przypadku wielokrotnego podawania dawka węgla wynosi 1–2 g/kg masy ciała co sześć godzin przez następną dobę. Kolejne dawki węgla nie powinny już być łączone ze środkiem przeczyszczającym. Jeśli nie jest możliwe podanie węgla bez środka przeczyszczającego, należy kontynuować leczenie i poddać psa hospitalizacji, stosując odpowiednią płynoterapię.

    Co lekarze weterynarii mówią o węglu aktywnym dla psa?

    Jedną z kluczowych zasad stosowania węgla aktywnego jest podawanie go jednocześnie ze środkiem przeczyszczającym (na przykład sorbitolem), ponieważ wiązanie się cząsteczek z węglem nie jest trwałe i należy przewidywać, że zostaną one powtórnie uwolnione w różnym czasie. Pod żadnym pozorem nie podawaj jednak takiego środka swojemu psu na własną rękę.
    Najlepiej udaj się do lekarza weterynarii po pomoc, jeśli twój pies zjadł coś niepokojącego, ma biegunkę lub inne objawy.

    Czy podawanie psu węgla aktywnego jest bezpieczne?

    Stosowanie węgla u psa jest bezpieczne, ale jeśli masz taką możliwość, należy umówić się na wizytę do lekarza weterynarii w celu konsultacji i leczenia. Może się okazać, że twój pupil wcale nie potrzebuje węgla aktywnego, a kompletnie innych leków.

    Jakie są przeciwwskazania do stosowania węgla aktywnego?

    Przeciwwskazaniami do stosowania węgla aktywnego są: odwodnienie, zaburzenia elektrolitowe, trwające wymioty, trudności z przełykaniem (ryzyko aspiracji do płuc), planowana w najbliższym czasie endoskopia, niedrożność przewodu pokarmowego, planowany zabieg na przewodzie pokarmowym, wstrząs hipowolemiczny oraz zatrucie substancjami żrącymi lub substancjami ropopochodnymi.

    Biegunka u psa – kiedy trzeba udać się do weterynarza?

    Pomocy u lekarza weterynarii należy szukać od razu, jeśli twój pies ma inne niepokojące objawy – jest zmęczony, nie chce jeść i pić, nie jest zainteresowany zabawą czy spacerami, wymiotuje lub ma gorączkę. Takie objawy wymagają jak najszybszej interwencji weterynaryjnej, ponieważ mogą zagrażać zdrowiu i życiu twojego pupila.
    Na wizytę do lekarza weterynarii warto też się zapisać ze zwierzęciem, jeśli twój pies nie ma innych objawów, ale biegunka utrzymuje się już 2–3 dni lub dłużej. Zabierz psa do gabinetu weterynaryjnego też wtedy, gdy biegunka ma charakter nawracający – pojawia się znienacka co kilka dni, tygodni czy miesięcy. Może to być objaw chorobowy.
    Rodzaje biegunki u psów:
  • biegunka z krwią u psa,
  • biegunka ze śluzem u psa,
  • smolista biegunka u psa,
  • tłusta biegunka u psa,
  • biegunka i wymioty u psa.
  • Zdjęcie: Envato Elements