Data modyfikacji:

Jakie witaminy dla psa seniora?

Psi senior to pies, który wymaga więcej troski. Ogólnie rzec biorąc, każdym psem trzeba się opiekować, ale w przypadku starszego psa trzeba zrobić wszystko, by jak najdłużej mógł się cieszyć dobrą kondycją i zdrowiem. Bardzo często starym psom „siadają” stawy. Psy stają się zdecydowanie mniej aktywne i najchętniej by spały. Psi senior potrzebuje spokoju. Sprawdź, jakie można zamówić witaminy dla psa seniora, które pomogą mu w zachowaniu zdrowia i wigoru!
witaminy dla psa seniora

Witaminy dla starego psa — dlaczego warto?

Psia starość bywa różna. Dużo psów ma ogromne szczęście, że są traktowane na równi z członkami rodziny, przez co ich opiekunowie bardzo o nich dbają, starają się zapewnić najlepsze warunki do życia, umawiają wizyty do weterynarza i podają pyszne psie jedzenie. Psy żyją zbyt krótko — mija kilka lat, a człowiek zauważa, że jego ukochany, dotychczas pełen energii pies, staje się obojętny na zaproszenie do zabawy, nie chce się bawić z innymi psami i zdecydowanie bardziej interesuje go własny świat niż psie towarzystwo.
Zamiast towarzyszyć człowiekowi, pies woli przesypiać większość dnia na swoim legowisku. Niestety, taka jest kolej rzeczy — małe psy żyją nawet do 20 lat, średnie — do około 15 lat, a duże — najczęściej nie dłużej niż 12 lat. Aby wiedzieć, ile lat ma twój pupil w przeliczeniu na ludzkie, możesz skorzystać z kalkulatora wieku psa.
W życiu psa bardzo ważna jest karma wysokiej jakości. Karma powinna być dopasowana do wieku psa i rodzaju aktywności (pies aktywny, pies kanapowy). Sucha i mokra karma zawiera witaminy w odpowiednich proporcjach. Podawanie dodatkowych witamin dla psa można ustalić z weterynarzem. W przypadku samodzielnego przygotowywania posiłków dla psa, na przykład w postaci mięsa, ryżu i warzyw, podawanie preparatów witaminowych będzie koniecznością.
Dobrze dobrany zestaw witamin dla psów może chronić je przed niebezpiecznymi chorobami. Dla przykładu flawonoidy przyczyniają się do opóźnienia procesu starzenia się psiego organizmu, a na dodatek mogą zwiększyć odporność na choroby takie jak nowotwory.

Nie tylko witaminy dla psa seniora

Dla starszych psów bardzo potrzebne są preparaty mające na celu ochronę stawów lub poprawę ich funkcjonowania. Psi seniorzy mogą bólem reagować na zmiany pogody (opady deszczu, zmiany pogody, zimny wiatr). Odpowiednia suplementacja pomoże w minimalizowaniu tych dolegliwości, przy czym poprawa nie nastąpi z dnia na dzień. Suplementy na stawy trzeba podawać cały czas.
Jeśli bóle są zbyt silne, co można zauważyć podczas spaceru czy w czasie wchodzenia lub schodzenia po schodach, warto wybrać się z psem do weterynarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Mogą to być specjalistyczne tabletki na stawy dla psów (lek) lub terapia w formie zastrzyków. Psa można masować — psi masaż jest jak najbardziej zalecany. Można też w tym celu udać się do specjalisty, który zajmuje się prowadzeniem tego typu terapii dla czworonogów.

Tabletki na stawy dla psa seniora

W dużo gorszej, a w zasadzie w beznadziejnej sytuacji są psy bezdomne, które przebywają w schroniskach i przez bardzo długi okres nikt nie chce ich adoptować. Ludzie najchętniej adoptują szczeniaki lub bardzo młode psy. Obawiają się adopcji psich seniorów z wielu przyczyn. Powodem może być strach przed szybką utratą psa, a także przed problemami związanymi z aklimatyzacją psa w nowej rodzinie. Pies, który był w schronisku, może mieć na przykład depresję (psy długo czekające na nowych opiekunów bywają zrezygnowane, zwłaszcza jeśli są już stare).
Zdarzają się jednak osoby, które adoptują stare zwierzaki. Patrzą na stare psy przez serce, a nie przez rok urodzenia. Starają się zapewnić im dobry dom na ostatnie lata życia. Nie oczekują wdzięczności od psiego seniora. Doskonale wiedzą, że pies może tęsknić za domem, który kiedyś miał, a stracił na przykład z powodu śmierci czy choroby opiekunów. Rodziny bardzo chętnie przyjmują spadek po zmarłych, ale w ogóle nie chcą słyszeć o zabraniu zwierzaka. Dla psa, który z dnia na dzień stracił dosłownie wszystko, jest to dramat.
Stare psy, które trafiły do schroniska, najczęściej są zamykane w boksach, gdzie są narażone na mróz i deszcz. Spacer to marzenie — nie zdarza się wcale lub raz na jakiś czas. Nie tak powinno wyglądać życie psa, który wiernie przez wiele lat towarzyszył rodzinie. 
Są jednak ludzie, którzy chcą odmienić los takich psów. Wiele starszych psów, które w cudowny wręcz sposób znalazły nowy dom, cierpi na problemy związane ze stawami z powodu wieku. Nowy opiekun, prócz produktów takich jak tabletki na stawy dla psa seniora, kupi dla swojego czworonoga na przykład legowisko ortopedyczne, które między innymi odciąża stawy.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dorota Zgutka