Data modyfikacji:

Wypadanie sierści u psa. Co robić?

Szukasz złotego środka na piękną i zdrową sierść u psa? To może być bardziej skomplikowane niż ci się wydaje. Sprawdź, jakie są przyczyny wypadania sierści u psów. Jak pomóc psu, któremu wypada dużo sierści? Kiedy szukać pomocy u lekarza weterynarii?
wypadanie siersci u psa

Jakie znaczenie ma sierść dla psa?

Sierść to nie tylko psie ubranie. Pełni ona bardzo istotną funkcję, ponieważ zapewnia psu odpowiednią termoregulację. To dzięki niej pupil nie marznie i nie jest przemoczony zimą, a latem jest mniej narażony na negatywne skutki oddziaływania promieni słonecznych. Sierść chroni pupila także przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi skóry czy pazurów.

Czy każdy pies gubi sierść?

Tak! Każdy pies linieje. Istnieją rasy psów, które gubią bardzo dużo sierści przez cały rok, ale także te, które nie linieją prawie wcale. Psy w Polsce linieją intensywniej dwa razy w ciągu roku. Wymiana okrywy włosowej jest uwarunkowana przez czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Długość dnia świetlnego ma na proces linienia sezonowego bardzo duże znaczenie. To bardzo ważna informacja dla organizmu psa, która wpływa pośrednio na produkcję hormonów. Naturalny zegar biologiczny psa czuwa cały czas.

Jak często czesać psa?

Jak często wykonywać czesanie psa? Nie tak łatwo można odpowiedzieć na to pytanie. Ilość i częstotliwość wypadania sierści zależy od wielu czynników, między innymi od rasy i indywidualnych predyspozycji danego pupila. Psy ras, których sierść wypada obficie przez cały rok, powinny być wyczesywane dość często, nawet co kilka dni, by ograniczyć ilość sierści na podłodze czy dywanach.

Czworonogi z długą sierścią lub włosami, które są o wiele bardziej delikatne od sierści, powinno się czesać nawet codziennie, by zapobiec tworzeniu się kołtunów.

Wypadająca sierść u psa – kiedy jest powodem do niepokoju?

Sierść, która dość obficie wypada wiosną czy jesienią, jest normalnym zjawiskiem, związanym z nadchodzącą zmianą warunków atmosferycznych. Pies nie ma wówczas żadnych innych objawów. Czuje się dobrze, nie drapie się i nie wylizuje. Pies zmienia swoją okrywę włosową zazwyczaj przez około 1-1,5 miesiąca dwa razy co roku.

Wystarczy, że będziesz wówczas częściej, nawet codziennie, wyczesywać psa z sierści, która obficiej wypada Możesz też częściej odkurzać czy prać dywany lub koce. Pomoże to na pewno opanować sytuację nieco lepiej.

Niepokojące objawy, z którymi trzeba się zgłosić do lekarza:

  • zaczerwienienie skóry,
  • łojotok,
  • świąd,
  • łupież u psa,
  • nieprzyjemny zapach skóry,
  • obniżony apetyt, zmiany w stolcu,
  • rana skóry z wyłysieniem.

Wypadanie sierści u psa. Kiedy do lekarza?

Jeśli twój pies gubi znaczne ilości sierści, przez co skóra prześwituje lub pupil ma inne objawy, w tym zmiany skórne czy świąd, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Przyczyn wypadania sierści jest bardzo dużo. Mogą być one związane z chorobą metaboliczną, zaburzeniami hormonalnymi, pasożytami, niewłaściwą, niepełnowartościową dietą oraz wieloma innymi powodami, dlatego warto rozpocząć diagnostykę jak najszybciej, by zapobiec ewentualnym skutkom choroby pierwotnej.

Możliwe przyczyny wypadania sierści u psa:

  • pasożyty,
  • bakteryjne zapalanie skóry
  • grzybica skóry,
  • zaburzenia hormonalne,
  • alergie,
  • zatrucie,
  • genetyczne schorzenia,
  • sezonowe wypadanie sierści,
  • zaburzenia behawioralne.

Jakie rasy psów gubią najmniej sierści?

  • pudel,
  • czarny terier rosyjski,
  • basenji,
  • sznaucer,
  • yorkshire terier,
  • shih tzu.

Co na wypadanie sierści dla psa?

Niestety, ze względu na wiele możliwych przyczyn wypadania sierści u czworonogów, w pierwszej kolejności należy ustalić, dlaczego pies gubi więcej sierści. Dlatego warto udać się w pierwszej kolejności do lekarza weterynarii, który zaproponuje odpowiednie leczenie. Jest ono najczęściej poprzedzone badaniami dodatkowymi. Lekarz może zalecić zbadanie krwi lub obejrzeć preparat skórny pod mikroskopem.

W przypadku zakażenia bakteryjnego zaleca się rozpocząć antybiotykoterapię. Zakażenie grzybicze leczy się za pomocą preparatów przeciwgrzybowych, a pasożyty zwalcza się za pomocą preparatów odrobaczających.

Jeśli lekarz zalecił wzbogacić dietę czworonoga za pomocą suplementów diety z wartościowymi dla organizmu pupila witaminami i minerałami, warto z tej rady skorzystać i kupić najlepszy, polecony przez lekarza weterynarii produkt. Unikaj kupowania produktów w ciemno, bez konsultacji ze specjalistą. Czasem lepiej jest wydać kilkadziesiąt złotych więcej, ale zainwestować w produkt, który ma potwierdzone działanie i jest dodatkowo bezpieczny dla zdrowia i życia twojego czworonoga.

Pamiętaj też o zbilansowanej diecie dla psa. Kupuj pupilowi karmę premium lub super premium. Takie jedzenie dla psa zawiera wszystkie potrzebne do życia i rozwoju składniki.

Gotowe oleje z dodatkiem kwasów omega-3 i omega-6, biotyną, cynkiem i innymi drogocennymi składnikami, które pomagają utrzymać zdrową i piękną skórę oraz sierść, działają dobrze dla wszystkich psów, które są klinicznie zdrowe, nie mają żadnych przewlekłych chorób, ale na przykład na skutek linienia ich sierść jest nieco bardziej matowa, szorstka i pozbawiona blasku. Pamiętaj jednak, by wszystkie produkty weterynaryjne stosować tylko i wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarii i po zapoznaniu się z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć też uwagę na dawkę suplementu. Dostosuj ją do masy ciała pupila i do jego wieku.

Autorka: Natalia Ciszewska