Data publikacji:

Jaka dieta dla psa?

Co wziąć pod uwagę, wybierając karmę dla psa? Jaka dieta dla psa jest najlepsza? Mokra czy sucha karma dla psa? A może domowe jedzenie? Sprawdź, dlaczego dieta wegetariańska może być dla psa nieodpowiednia. Dowiedz się, co jest ważne w żywieniu szczeniąt i psich seniorów.
jaka dieta dla psa

Co wziąć pod uwagę, wybierając karmę dla psa?

Wybierając karmę dla psa, należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
  • rasa,
  • wiek,
  • wielkość.
  • Mokra karma dla psa

    Jest bardzo aromatyczna, przez co jest też chętnie zjadana przez psy. Zawiera około 80% wody, dlatego zaleca się ją w żywieniu psów, które mało piją lub z różnych przyczyn potrzebują dużo wody w swojej diecie. Doskonale sprawdzi się także w żywieniu psów starszych, które nie są w stanie gryźć czy żuć. Można w niej także przemycić leki dla psów. Alternatywą dla mokrej karmy jest namaczanie w wodzie suchej karmy przed podaniem jej psu.

    Sucha karma dla psa

    Sucha karma jest często wybierana przez opiekunów, którzy mają pod swoją opieką duże psy. Jest smaczna i łatwa do podania. Można ją też przechowywać najczęściej przez wiele tygodni po otwarciu. Ten typ karmy jest najczęściej bogaty w kalorie, ale ubogi w wodę. Niestety, sucha karma nie zawsze sprawdzi się u psów seniorów. Wiele z nich ma ubytki w uzębieniu i zapalenie przyzębia, które uniemożliwiają prawidłowe i bezbolesne gryzienie i żucie. 

    Domowe posiłki dla psa

    Gotowanie dla psa w domu nie jest takie proste. Psy nie mogą jeść tego, co jedzą ludzie. Nie wolno dawać im kiełbas z grilla, ciast czy resztek z obiadu. Pokarm powinien być przygotowywany specjalnie dla nich. Jeśli nie masz na to czasu, wybierz komercyjne, gotowe karmy dla psów. Nie dodawaj żadnych przypraw do domowego jedzenia dla psa. Pieprz, proszkowana papryka czy chili mogą podrażniać przewód pokarmowy, dlatego lepiej tego nie robić.
    Na etykiecie karm gotowych znajduje się informacja, jak należy je przechowywać – w jakim miejscu, w jakiej temperaturze i przez jaki maksymalny czas karma będzie zdatna do spożycia. Przestrzeganie tych zasad gwarantuje, że karma będzie bezpieczna. Przechowywanie domowego jedzenia dla psa jest o tyle trudniejsze, że nie wiadomo jak długo jedzenie będzie zdatna do spożycia.
    Największym zagrożeniem są czynniki biologiczne, głównie bakterie i ich toksyny. Najbardziej niebezpieczną toksyną bakteryjną jest tzw. jad botulinowy, który może być dla psa śmiertelny w skutkach, ale nie martw się na zapas. Na szczęście zatrucie toksyną botulinową u psa (jadem kiełbasianym) nie zdarza się często.
    Gotowe karmy są dostępne w Polsce dla ras:
  • yorkshire terrier,
  • chihuahua,
  • shih tzu,
  • maltańczyk,
  • cocker spaniel,
  • buldog francuski,
  • bokser,
  • labrador,
  • golden retriever,
  • owczarek niemiecki.
  • Dieta BARF dla psa – co to jest?

    BARF (Biologically Appropriate Raw Food) oznacza biologicznie odpowiednią surową dietę. Bardziej precyzyjna wydaje się być nazwa „Raw Meat Based Diet” (RMBD), czyli dieta oparta na surowym mięsie.
    Podstawą diety są produkty pochodzenia mięsnego, w tym przede wszystkim różnego rodzaju kawałki mięsne i organy zwierzęce. Bardzo ważnym składnikiem tej diety są też warzywa i niektóre owoce.

    Jak wprowadzić dietę BARF dla psa?

    Wprowadzenie surowej diety dla psa wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. To w końcu wiąże się z powrotem do natury, a to przecież nie może być dla psa niebezpieczne, prawda? Niestety, zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie rewolucji w misce twojego czworonoga, musisz zapoznać się z wytycznymi. Poznaj założenia diety BARF dla psa i sprawdź, jak skomponować pełnowartościowe posiłki dla psa. Nie jest to takie proste, jak się może wydawać.

    Dieta wegetariańska dla psa

    Psy to względni mięsożercy, co oznacza, że nie muszą wcale jeść mięsa, aby prawidłowo się rozwijać, jak np. koty.
    Odpowiednio zbilansowany pokarm roślinny dla psów może zapewnić zdrowym zwierzętom prawidłowy rozwój. Mieszanka zbóż i warzyw musi być jednak dobrana w taki sposób, aby zapewniała psom optymalne źródło wszystkich składników odżywczych: białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin oraz mikro- i makroelementów. 
    Domowe posiłki wegetariańskie dla psów najprawdopodobniej nie zaspokoją wszystkich potrzeb żywieniowych czworonoga, dlatego dla dobra twojego pupila, wybierz gotowe karmy wegetariańskie dla psów.

    Karma dla szczeniaka

    Przez pierwsze 3–4 tygodnie życia szczenięta są całkowicie zależne od matki. Dopiero po tym czasie są gotowe na stopniowe rozszerzenie diety. Początkowo możesz je karmić namoczoną w wodzie suchą karmą dla bardzo młodych szczeniąt, która jest smaczna i kaloryczna. Cząstki są bardzo małe, aby szczenię mogło łatwo nauczyć się ją pobierać z miski. 
    Młode powinny być z matką do około 8.–9. tygodnia życia, aby zapewnić im prawidłowy rozwój psychologiczno-społeczny, ale około 6.–8. tygodnia życia szczeniąt suka przestaje karmić swoje młode. W tym okresie szczenię powinno całkowicie przejść na gotową karmę dla szczeniąt odsadzonych. Zwierzęta w tym wieku powinny być karmione 4–5 razy dziennie.
    Dieta szczeniąt samodzielnych, czyli powyżej 6.–8. tygodnia życia, powinna być kaloryczna, bogata w białko, mikro- i makroelementy oraz witaminy. 
    Pamiętaj, by wybrać karmę dla szczeniąt ras dużych, średnich lub małych. Uniwersalna karma dla szczeniąt może być niewystarczająca dla dużych i olbrzymich psów i odwrotnie, karma dla szczeniąt ras dużych może być nieodpowiednia dla yorka czy shih tzu.

    Karma dla seniora

    Zapotrzebowanie na wysokoenergetyczną karmę u starszych psów jest niskie. Psy w tej grupie wiekowej są narażone przede wszystkim na nadwagę i otyłość. Daletgo karma dla seniorów nie powinna być kaloryczna. Powinna zawierać za to proste węglowodany, które łatwo wchłaniają się w przewodzie pokarmowym, nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), około 5% włókna pokarmowego oraz witaminy A i E.
    Zdjęcie: Envato Elements