Data modyfikacji:

Dieta BARF dla psa: co to jest i jak ją stosować?

Jeśli masz psa lub interesujesz się zoodietetyką, to na pewno BARF nie jest ci obcy. Dla wyjaśnienia – to skrót od nazwy „Biologically Appropriate Raw Food” określającej specjalny sposób żywienia zwierząt, stosowany również u kotów. Czym tak właściwie jest dieta BARF i czy karmienie psów surowym mięsem to bezpieczny pomysł?
barf dla psa

Czym jest dieta BARF?

BARF dla psa jest określana jako biologicznie odpowiednia surowa dieta. Jednak ze względu na konieczność suplementacji, o której opowiadamy więcej w dalszej części artykułu, lepszym określeniem jest dieta oparta na surowym mięsie, czyli RMBD („Raw Meat Based Diet”).
Karmienie psa metodą BARF nawiązuje do ich pierwotnej diety, w której królowało surowe mięso (60%), ale nie tylko. Oprócz niego w misce zwierzaka powinny znaleźć się podroby (10%), warzywa (15%) i owoce (5%), oleje, zioła czy surowe dodatki – jogurt, jajko czy algi, a także odpowiednio dobrane suplementy dla psa.
Jeżeli zastanawiasz się, co jest lepszym wyborem: BARF czy sucha karma, to odpowiedź jest prosta. Oczywiście jest to BARF z kilku powodów:
  • możliwość skomponowania hipoalergicznych posiłków,
  • znajomość pochodzenia mięsa i innych produktów,
  • brak dodatków żywieniowych, które poprawiają smak i zapach pokarmu,
  • unikanie zbóż, które uznaje się za zbędny zapychacz,
  • poprawa trawienia i zdrowe zęby zwierzaka.
  • Obawiasz się kosztów? Mamy dobrą wiadomość, jeśli interesuje cię dieta BARF. Cena takiego żywienia jest całkiem atrakcyjna w porównaniu z dobrą jakościowo suchą karmą. Koszt może być większy, jeśli twój pies jest alergikiem i wymaga egzotycznego mięsa.

    Co warto suplementować, stosując dietę BARF?

    W przypadku diety bazującej na surowym mięsie konieczne będzie zainwestowanie w suplementy dla psa. BARF wymaga takich dodatków jak:
  • drożdże browarnicze – które wpływają pozytywnie na pracę jelit i układu nerwowego oraz poprawiają wygląd psiej sierści,
  • kwasy omega-3 – niezbędne do zachowania równowagi między kwasami omega-6,
  • algi morskie – najczęściej podawane źródło jodu,
  • tran – zawiera cenną witaminę D.
  • Oprócz tego w diecie BARF powinny pojawić się też witaminy dla psa (w szczególności witamina E) i suplement zawierający wapń. Niektórzy decydują się również na zakup sproszkowanych skorupek jaj, a nawet suszonej krwi.

    Czego nie robić, stosując dietę BARF?

    A czego nie robić, jeśli wybierzesz surowe mięso dla psa? Przechodząc na dietę BARF, pamiętaj o kilku ważnych zasadach: 
  • Unikaj pewnych warzyw – całkowicie zrezygnuj z cebuli oraz zachowaj czujność, podając psu brokuły, kapustę, kalafior, ziemniaki czy groch, które można dodać do posiłku wyłącznie w niewielkiej ilości.
  • Zwróć uwagę na mięso – chodzi o zbyt duże i twarde kości oraz samą jakość mięsa. Nie podawaj psu surowego pokarmu, jeśli nie nadaje się do spożycia.
  • Dieta BARF dla każdego psa?

    Czy każdy pies może przejść na dietę BARF? Żywienie psa w ten sposób jest polecane bez względu na wiek i stan zdrowia zwierzaka. W związku z tym odpowiedź na zadane pytanie brzmi: jak najbardziej. Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o BARF. Szczeniak, senior, pies z cukrzycą – w tych i innych przypadkach surowe mięso zda egzamin jako podstawa diety.
    Oczywiście – podobnie jak w przypadku jadłospisów dla ludzi – żywienie psa BARF wiąże się z pewnymi kontrowersjami. Jedną z nich jest ewentualny problem z określeniem odpowiednich wartości odżywczych posiłków. Na szczęście z pomocą przychodzi psi dietetyk. BARF jest mimo to uznawany za tak bezpieczny, że może być podawany już w momencie przejścia szczeniaka z mleka matki na normalny pokarm.
    Zdjęcie: Envato Elemets
    Autor: Katarzyna Wendzonka