Data publikacji:

Ile powinien jeść pies? A ile szczeniak? Tabela

Ile gramów karmy dla szczeniaka? Ile razy dziennie karmić psa? A ile szczeniaka? Sprawdź, jak często i czym karmić psy. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę, wybierając najlepszą karmę dla psa.
jak karmić szczeniaka

Jak często karmić szczeniaka?

Ani szczeniak, ani dorosły pies nie powinny mieć stałego dostępu do karmy w misce. To ważne, by wybrać kilka pór karmienia i trzymać się możliwie schematu. Pamiętaj, psy lubią rutynę.
Szczenięta powyżej 8. tygodnia życia do 6. miesiąca życia należy karmić 3–4 razy dziennie, najlepiej o stałych porach dnia. Starsze szczenięta powyżej 6. miesiąca życia można karmić rzadziej, 2–3 razy w ciągu doby. Psy ras małych i średnich powyżej 7. miesiąca życia można już karmić 1–3 razy dziennie, natomiast psy ras dużych i olbrzymich zaleca się karmić 2–4 razy dziennie.

Jak często karmić psa?

Pies, który osiągnął dojrzałość, może jeść 1–3 razy dziennie, w zależnie od jego wielkości, upodobań i możliwości opiekuna. Duże psy zaleca się karmić 2–4 razy dziennie lub częściej, ale jeden raz w ciągu dnia to zdecydowanie zbyt rzadko. 
Podanie czworonogowi rasy dużej czy olbrzymiej jednego dużego posiłku może prowadzić do skrętu żołądka, co jest niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia czworonoga.

Ile powinien jeść szczeniak? Tabela

Psy po odsadzeniu od matki powinny spożywać karmę możliwie miękką. Ważne, by nie zmieniać karmy zbyt często. Możesz jednak co miesiąc czy co dwa miesiące spróbować wprowadzić nowy rodzaj karmy, który ma inny smak lub inną strukturę. Warto wówczas mieszać starą karmę z niewielkim dodatkiem nowej i zwiększać procent nowej karmy w diecie pupila każdego dnia. Czworonóg może spożywać już tylko nową karmę (jeśli ją lubi i dobrze na nią zareagował) po około 7–10 dniach od dnia wprowadzenia nowego jedzenia.

Zastanawiasz się, ile powinien jeść dorosły pies, a ile szczeniak? 

Ile gramów karmy dla szczeniaka, a ile dla dorosłego psa? Niestety, odpowiedź nie jest oczywista i nie da się jednoznacznie określić, ile gramów karmy musi jeść szczeniak czy dorosły pies. To wszystko zależy od kaloryczności danej karmy, którą wybrałeś. Wszystkie informacje dotyczące dawkowania znajdziesz na opakowaniu karmy dla psa. 
Pamiętaj! Dawkowanie karm nigdy nie jest takie samo. Nawet kaloryczność pożywienia pochodzącego od tego samego producenta różni się od siebie. Jeśli twój pies spożywa na przykład 300 g jednej karmy w ciągu dnia, to wcale nie musi oznaczać, że powinien dostawać taką samą porcję innej karmy. Zwróć na to szczególną uwagę, by nie przekarmiać pupila.

Ile powinien jeść szczeniak? Tabela:

Parametr (w suchej masie karmy)Szczeniak rasy małej lub średniejSzczeniak rasy dużej lub olbrzymiej
Energia (kcal/g)3,5–4,53,2–3,8
Białko surowe (%)22–3220–32
Tłuszcz surowy (%)10–258–12
Wapń (%)0,7–1,70,7–1,2
Fosfor (%)0,6–1,30,7–1,1
Stosunek wapnia do fosforu1:1–1,8:11,1–1,5:1

Ile powinien jeść dorosły pies?

Podobnie jak w przypadku szczeniaków, trudno jest określić, ile pies powinien zjadać pokarmu, jeśli nie znamy jego kaloryczności. Dokładną tabelę ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi dawkowania należy sprawdzić na opakowaniu danej karmy. Kaloryczność karm bardzo się różni, dlatego nawet karmy tego samego producenta należy dawkować indywidualnie.
Odpowiednie dawkowanie karm jest szczególnie ważne po kastracji, gdy psy mają tendencję do tycia. Pies pod żadnym pozorem nie powinien dostawać więcej, niż podaje producent. Pamiętaj, że wszystkie smakołyki też są bogate w kalorie i należy je uwzględnić w dziennym bilansie kalorii.

Parametr (w suchej masie karmy)Dorosły pies bez skłonności do tyciaDorosły pies ze skłonnością do tycia
Energia (kcal/g)3,5-4,53,0-3,5
Białko surowe (%)15-3015-30
Tłuszcz surowy (%)10-207-12
Wapń (%)0,5-1,00,5-1,0
Fosfor (%)0,4-0,90,4-0,9
Stosunek wapnia do fosforu1:1-2:11:1-2:1

Co wziąć pod uwagę, wybierając rodzaj karmy?

  • Wiek i rasa psa
  • Wielkość psa
  • Stopień aktywności psa
  • Indywidualne potrzeby pupila
  • Twoje preferencje i możliwości
  • Na rynku dostaniesz wiele rodzajów karm dla psów, dlatego warto wcześniej zapoznać się ze specyfiką każdej z nich. Czy wiesz, że mokre karmy po otwarciu należy przechowywać w lodówce? Z kolei suche karmy powinny być przechowywane w suchym i raczej chłodnym miejscu w szczelnie zamkniętym pudełku lub opakowaniu.

    Rodzaje karmy dla psów

    Największą popularnością cieszą się karmy suche i mokre, ale na rynku dostaniesz też karmy półsuche. Dietę czworonoga można także urozmaicać surowym mięsem, niektórymi warzywami i owocami lub smakołykami dla psów. Mimo dostępności wielu różnych karm, część psich opiekunów woli przygotowywać posiłki w domu dla swojego pupila lub korzystać z cateringu dla psów.

    Sucha karma dla psa

    To najbardziej popularny typ karmy dla psów. Taka karma jest wydajna, smakowita i stosunkowo łatwa w przechowywaniu. Suche i twarde granulki karmy dobrze zaspokajają potrzebę gryzienia i żucia. Sucha karma jest o wiele bardziej kaloryczna niż ta mokra i zawiera mniej wody. Niestety, sucha karma nie nadaje się dla każdego psa. Czworonogi, które cierpią na zapalenie przyzębia lub inne schorzenia, które uniemożliwiają im swobodne gryzienie i żucie, nie powinny jeść suchej karmy. Możesz też zawsze namaczać suchą karmę w wodzie, dzięki czemu suche granulki staną się miękkie.

    Mokra karma dla psa

    Mokra karma dla psa jest bardziej aromatyczna od karmy suchej i zawiera aż około 80% wody, dlatego zaleca się ją stosować u psów z biegunką lub innymi schorzeniami, które mogą prowadzić do odwodnienia. Pies musi zjeść zdecydowanie więcej karmy mokrej niż tej suchej, by uzyskać tę samą ilość kalorii.
    Dobrze sprawdzi się także w żywieniu psów starszych, które nie są w stanie gryźć czy żuć. W mokrej karmie można też ukryć leki dla psa.

    Domowe posiłki dla psa

    Jeśli chcesz gotować dla psa w domu, to warto się do tego dobrze przygotować. Warto zebrać nieco informacji na temat żywienia psów. W księgarniach (także tych internetowych) znajdziesz różnego rodzaju poradniki, które pomogą ci w skomponowaniu zbilansowanej diety. Możesz też skorzystać z pomocy psiego dietetyka. Specjalista przygotuje dla twojego pupila jadłospis indywidualnie dobrany do potrzeb twojego psa.
    Pokarm dla psów powinien być przygotowywany specjalnie dla nich. Nie dodawaj żadnych przypraw do jedzenia dla psa. Nawet pieprz może podrażnić błonę śluzową w przewodzie pokarmowym, dlatego nie zaleca się stosować żadnych przypraw.

    Catering dla psa

    Czy wiesz, że możesz też zamówić gotowe jedzenie dla psa? Jeśli zależy ci na tym, by jedzenie było przygotowane w warunkach domowych, ale nie masz czasu na gotowanie dla psa, to warto rozważyć opcję cateringu.

    Dieta BARF dla psa

    Jeśli nie chcesz dawać psu przetworzonej lub poddanej obróbce (np. termicznej) karmy, to warto rozważyć karmienie go surowym pokarmem. W diecie surowej ważne jest nie tylko samo mięso, ale także warzywa, niekiedy owoce i produkty pochodzenia zwierzęcego, np. jaja. Taka dieta wymaga pewnego przygotowania. Samodzielne komponowanie posiłków dla psa może nie być takie proste, szczególnie na początku. Możesz też zamówić gotowe, zbalansowane posiłki dla psa oparte na surowych produktach.
    Zdjęcie: Envato Elements