Dobra karma dla psa, czyli jaka? Jak dostosować karmę do potrzeb czworonoga? Sprawdź, jaka karma dla psa będzie najlepsza dla twojego pupila. Dowiedz się, jak karmić szczeniaka i jaką karmę wybrać dla psa po kastracji.
Dobór pożywienia to podstawa tego, jak dbać o psa. Jak wybrać najlepsze karmy dla psów?
Sucha karma dla psa powinna być podstawą diety dla tych czworonogów, które mają zdrowe i pełne uzębienie. Pies, rozgryzając krążki pokarmowe suchej karmy, mechanicznie oczyszcza powierzchnię swoich zębów, co korzystnie wpływa na ich stan i na zdrowie przyzębia. Jakie jeszcze zalety suchej karmy warto wymienić?
Mokra karma dla psa świetnie sprawdza się jako podstawa diety dla pupili, które nie mają pełnego uzębienia i nie mogą spożywać suchego pokarmu, oraz dla zwierząt w czasie rekonwalescencji – po przebytej chorobie czy po operacji lub zabiegu. Taka karma jest aromatyczna i łatwa do zjedzenia. To doskonała forma pokarmu dla psów, które są odwodnione lub piją bardzo mało wody.
Mokre karmy dla psów zawierają aż 60-80% wody. W porównaniu do suchej karmy, która zawiera około 10-15% wody, to bardzo dużo. Najważniejszą wadą mokrej karmy jest jej lepkość – przykleja się do psich zębów podczas żucia, współtworzy płytkę nazębną, co sprzyja rozwojowi bakterii w jamie ustnej i odkładaniu się kamienia na powierzchni zębów.
Mokra karma dla psów jest dostępna w formie:
Wyróżniamy trzy rodzaje mokrej karmy dla psów:
Ranking karm dla psów powinien zawierać produkty z wysoką zawartością mięsa. Sprawdźmy, jakie klasy karm znajdziemy na rynku.
To najtańsza karma dla psa, o najniższej jakości. Możesz ją znaleźć w niektórych supermarketach i dyskontach. Zawiera niedostateczną ilość białka, która nie pokrywa dziennego zapotrzebowania czworonoga.
Taka karma często jest wysoce kaloryczna, sprzyja nadwadze i otyłości. Składniki nie są zbilansowane i ich proporcje są nieodpowiednie w stosunku do zapotrzebowań zwierząt.
To popularne karmy, które są dostępne w niemal każdym sklepie. Ich popularność wynika z marketingu, czyli z dobrej reklamy, dzięki której zna je każdy opiekun pupila.
Niestety, ich skład pozostawia wiele do życzenia. Są lepsze od karm ekonomicznych, ale mogą nie zaspokoić żywieniowych potrzeb wszystkich psów.
Jest dostępna w dobrych sklepach zoologicznych, też tych internetowych, oraz w przychodniach weterynaryjnych. Taka karma, wbrew pozorom, nie zawsze jest droższa od karm podstawowych. Charakteryzuje się bardzo dobrym składem, który zaspokaja żywieniowe potrzeby czworonoga.
Wiele z nich jest przeznaczonych dla psów konkretnych ras, np. karma dla yorka, karma dla labradora, karma dla buldoga francuskiego, lub dla grupy ras psów, np. karma dla psów średniej wielkości o wysokiej aktywności w ciągu dnia.
To tzw. karma z najwyższej półki. Jej skład jest taki sam jak skład karmy premium lub jeszcze lepszy. Może być wyprodukowana z produktów wyższej jakości w porównaniu do karmy premium. Do karmy dołączona jest także ulotka, w której producent opisuje szczegółowe zalecenia dotyczące leczenia, poparte badaniami. Szukając najlepszej karmy dla swojego pupila, warto zwrócić uwagę na karmę Acana.
To, ile dobrej karmy dla psów powinieneś dawać swojemu pupilowi, zależy od kilku czynników:
Informacje dotyczące dziennej dawki pokarmowej dla czworonoga należy odczytywać z etykiety opakowania konkretnej karmy. Musisz jednak wiedzieć, że dokładne wskazówki dotyczące dawkowania produktu znajdują się na etykietach dobrych karm dla psów.
Pamiętaj również, że posiłki pupila możesz w razie potrzeby uzupełnić o suplementy dla psa.
Gospodarka hormonalna psów po kastracji ulega dużej zmianie. Zarówno samce, jak i samice mają większą tendencję do tycia, dlatego wymagają innego sposobu żywienia niż dotychczas.
Dobra karma dla psa po kastracji powinna zawierać mniejszą ilość węglowodanów. Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne psów po kastracji zmniejsza się o 25-30%. Dlatego opiekun powinien dokładnie o taką wartość zmniejszyć dzienną porcję jedzenia dla psa.
Innym rozwiązaniem jest zmiana karmy na taką, która jest przeznaczona dla psów po kastracji. Specjalistyczna karma dla psów po kastracji zawiera nie tylko mniej węglowodanów, ale też mniej tłuszczu, który nadaje posiłkom smakowitość. Stąd psy mogą nie chcieć jeść takiej karmy. Czworonóg może odchodzić od miski z karmą w nadziei, że uda mu się dostać od opiekuna coś bardziej smakowitego.
Pamiętaj, że musisz być w takiej sytuacji konsekwentny, robisz to w końcu dla jego dobra. Pupil w końcu przyzwyczai się do nowego jedzenia i zje posiłek, gdy będzie głodny.
Karma dla szczeniąt musi charakteryzować się wysoką strawnością (powyżej 80%), wysoką wartością biologiczną i odpowiednią, w stosunku do wieku i masy ciała, kalorycznością. Nadmiar kalorii może przyczynić się do mniejszego przyswajania białka z pokarmu, dlatego należy ściśle trzymać się zaleceń dotyczących dawkowania produktu, które znajdziesz na etykiecie lub postępować wedle zaleceń lekarza weterynarii.
Dietę szczeniąt powyżej 3. tygodnia życia można już z powodzeniem zacząć rozszerzać. Pierwsza karma dla szczeniaka powinna być łatwo przyswajalna, smakowita i aromatyczna. Sprawdzi się mokra karma przeznaczona dla szczeniąt lub sucha karma dla szczeniąt, ale namoczona przed podaniem w wodzie.
Pierwszy kontakt malucha ze stałym pokarmem może się różnie skończyć. Nie zawsze jest to tzw. happy end. Niektóre pieski zjedzą posiłek od razu, inne w ogóle nie będą zainteresowane karmą w misce, a niektóre mogą się np. bawić karmą, zamiast ją zjeść.
W ciągu kilku tygodni wszystkie psy z miotu powinny się nauczyć, że karma służy tylko i wyłącznie do jedzenia, a nie do zabawy. Odruch ssania zanika u szczeniąt w 6-8 tygodniu życia. Młode psy przestają interesować się mlekiem matki i stopniowo przestawiają się tylko i wyłącznie na pokarm stały.
Jak często karmić szczeniaka? Suki karmią swoje młode 6-12 razy na dobę. Szczenięta powyżej 3. tygodnia życia można zacząć dokarmiać stałym pokarmem, ale trudno jednoznacznie określić, ile razy dziennie należy to robić. To zależy od tego, jak szczenię radzi sobie ze zjadaniem stałego pokarmu, od ilości pokarmu suki i od liczebności miotu.
Jeśli chodzi o ilość pokarmu podawanego w ramach jednego posiłku, to kieruj się zaleceniami producenta na etykiecie. Przygotuj się na to, że pierwszy pokarm dla szczeniaka będziesz musiał wyrzucić lub dać go innym psom do zjedzenia.
Starsze szczenięta, w wieku 6-8 tygodni, powinny być karmione 4-5 razy dziennie. Natomiast psy w wieku powyżej 8. tygodni do 6. miesiąca życia powinny być karmione 3-4 razy dziennie, najlepiej o stałych porach. Zwierzęta powyżej 6. miesiąca życia można karmić 2-3 razy dziennie, a dzienną dawkę pokarmu dla psów powyżej 7. miesiąca życia można podzielić na dwie porcje lub podawać ją psu raz dziennie.
Żywienie szczeniąt zależy nie tylko od ich wieku i masy ciała, ale też od rasy. Szczenięta ras szybkorosnących, czyli labrador retriever, dog niemiecki czy owczarek niemiecki, potrzebują bardziej kalorycznych posiłków, w porównaniu np. do shih-tzu lub yorkshire terriera.
Jak karmić seniora? To w dużej mierze zależy od ogólnego stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb organizmu seniora. Metabolizm starszych psów się zmienia i dodatkowo czworonogi stają się coraz mniej aktywne fizycznie, dlatego mają niższe zapotrzebowanie na kalorie, w porównaniu do dorosłych psów, ale ich apetyt wciąż jest duży. Z tego powodu są narażone na nadwagę i otyłość.
Dobra karma dla starszych psów to taka, która jest aromatyczna, zawiera dużo wody i jest łatwa do zjedzenia. Powinna zawierać dodatek glikozaminoglikanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), witaminę A i E oraz około 5% włókna pokarmowego.
Zupełnie inaczej wygląda żywienie bardzo starych psów, które w przeciwieństwie do psich seniorów, są narażone nie na nadwagę, a na niedowagę. Ich apetyt jest słaby, a zdolność do wchłaniania składników odżywczych w ich układach pokarmowych jest coraz mniejsza, dlatego powinny dostawać karmę łatwo przyswajalną, wysokokaloryczną, miękką, aromatyczną i smakowitą. Bardzo stare psy należy karmić nawet 4-6 razy dziennie, by zwiększyć jej przyswajanie w układzie pokarmowym.
Żywienie bardzo starych psów i psów seniorów warto skonsultować z lekarzem weterynarii. Specjalista podpowie, jaką karmę dla psa wybrać i w jaki sposób należy psa karmić, by zaspokoić jego wszystkie indywidualne potrzeby żywieniowe.