Data publikacji:

Najlepsza karma dla psa z chorą wątrobą. Jaką wybrać?

Twój pies boryka się z chorobą wątroby? Jeśli tak, z całą pewnością masz świadomość konieczności podawania mu specjalnej karmy, która będzie dopasowana do jego stanu zdrowia. Podpowiadamy, jak należy żywić psiaka chorującego na wątrobę oraz proponujemy pięć świetnie ocenianych karm hepatycznych. Sprawdź!
Dog eating dry feed grom food bowl

Anatomia psiej wątroby

Wątroba u psa umiejscowiona jest częściowo pod żebrami i składa się z siedmiu płatów o sześciokątnym kształcie. Jest to organ silnie ukrwiony i tak jak u innych stworzeń odpowiada za filtrowanie szkodliwych substancji i ich metabolizowanie. W wątrobie znajdują się również drogi żółciowe produkujące żółć, która wspomaga trawienie tłuszczu.

Choroby wątroby u psów

Nasi czworonożni przyjaciele mogą zapadać na różne choroby wątroby. Należą do nich m.in.:
 • żółtaczka,
 • zapalenie wątroby,
 • marskość wątroby,
 • zaburzenia krzepnięcia,
 • malforacja naczyniowa.
 • Przyczynami chorób wątroby u psów mogą być czynniki genetyczne, predyspozycje związane z rasą, ale także urazy czy nieprawidłowy sposób żywienia. Ryzyko choroby wątroby u psa może być związane także z podeszłym wiekiem zwierzęcia.
  Jak rozpoznać, że pies może mieć chorą wątrobę? Podstawą są regularne badania weterynaryjne; pierwsze objawy szwankującej wątroby psa łatwo bowiem przegapić. Symptomy alarmujące to zmniejszony apetyt, ospałość. W następnej kolejności mogą pojawić się biegunki, zwiększenie obwodu brzucha, skłonność do krwawień, a także żółtaczka.

  Jaka karma dla psa z chorą wątrobą?

  Karma dla psa z chorą wątrobą musi być przede wszystkim lekkostrawna. Należy pamiętać, że organ, który przyczynia się do trawienia żywności, nie funkcjonuje prawidłowo. Nie należy go więc przeciążać. Ponadto, co oczywiste, dobra karma hepatyczna dla psa powinna wspomagać regenerację wątroby, dostarczać zwierzakowi cenne składniki odżywcze oraz niezbędną energię.
  Psu z chorą wątrobą warto podawać posiłki często, lecz o niewielkiej objętości. Optymalnym rozwiązaniem może być serwowanie sześciu małych porcji w ciągu dnia. Dzięki temu wątroba poradzi sobie z produkcją żółci niezbędnej do trawienia karmy.
  Dobra karma dla psa z chorą wątrobą może zawierać chude mięso (na przykład królicze lub drób), warzywa (brokuły, buraki, cukinię), ryż, kiełki, jaja i ryby. Wskazane są także dodatki witaminowe i mineralne. Ważnym składnikiem karmy jest również L-karnityna wspomagająca metabolizowanie tłuszczu.
  W takim razie, czego nie powinna zawierać karma hepatyczna dla psa? Pokarm dla zwierzaka z chorobą wątroby musi zawierać jak najmniej miedzi – chory organ nie jest bowiem w stanie sprawnie usuwać jej z organizmu. Nie podawaj psu także karm bogatych w tłuszcz. Ponadto w diecie każdego psa, niezależnie od stanu zdrowia warto zredukować ilość glutenu oraz zbóż, które mogą działać na układ pokarmowy podrażniająco.
  Z pewnością nie musimy wspominać, że psu z problemami chorobowymi nie wolno podawać „ludzkiego” jedzenia pod żadną postacią. Resztki z obiadu, słodycze czy przetworzona żywność mogą być w takiej sytuacji śmiertelnym zagrożeniem!

  Najlepsze karmy dla psów z chorą wątrobą

  Szukasz dobrej karmy dla psa, który zmaga się z chorobą wątroby? Oto pięć mieszanek, które dostarczą twojemu przyjacielowi wszystko, co najważniejsze dla jego zdrowia. Jednocześnie zadbają o regenerację wątroby i wspomogą prawidłowe trawienie.

  Royal Canin Veterinary Diet Hepatic

  Karma Royal Canin Veterinary Diet Hepatic zawiera lekkostrawne białko roślinne, które jest wyjątkowo korzystne dla psów z problemami wątrobowymi. Ponadto w mieszance obniżono zawartość miedzi. Dzięki idealnej kompozycji węglowodanów, tłuszczu i białka ta karma zapewni twojemu pupilowi świetne samopoczucie i energię.

  Vet Expert Veterinary Diet Dog Hepatic

  Vet Expert Veterinary Diet Dog Hepatic to karma weterynaryjna przeznaczona dla psów z różnymi schorzeniami wątroby. Zawiera karczocha i fosfolipidy, które znane są z doskonałego wpływu na osłabioną wątrobę. W tej mieszance twój psiak znajdzie dobrze przyswajalne białko i wysokostrawne węglowodany.

  Farmina Pet Foods Vet Life Natural Dog Hepatic

  To karma dla psów, które borykają się ze szczególnymi problemami hepatycznymi. Jest wskazana nawet przy ostrej i przewlekłej niewydolności wątroby. W składzie znalazły się rozmaite roślinne źródła białka, ale także ryby oraz kurczak.

  Trovet Hld Hepatic

  Lekkostrawna karma Trovet Hld Hepatic to doskonale zbilansowany posiłek dla psów z chorą wątrobą, zawierający dużą zawartość białka, kompleks cennych minerałów, lecz obniżoną dawkę miedzi.

  Dolina Noteci 4Vets Natural Hepatic Dog

  Ta weterynaryjna karma dla psów nie tylko przysłuży się zdrowiu wątroby, ale także zapobiegnie zanikowi tkanki mięśniowej. Zawiera sporą dawkę lekkostrawnego białka, małą ilość tłuszczu i zioła, które wspomagają regenerację wątroby psa.

  Karma dla psa z chorą wątrobą: podsumowanie

  Dobra karma dla psa z chorą wątrobą musi być przede wszystkim lekkostrawna. Serwuj swojemu pupilowi posiłki bogate w białko, witaminy i minerały, a ubogie w tłuszcz i węglowodany proste. Ponadto pamiętaj, że pies z chorą wątrobą powinien ograniczać spożycie miedzi. Dobra karma hepatyczna to gotowy, doskonale zbilansowany pokarm, który z pewnością przysłuży się kondycji wątroby twojego czworonoga.
  Zdjęcie: Evanto Elements
  Autor: Joanna Plech